RECENZE Neviditelný – Mrazivé překvapení, které by mohlo být realitou 80%

Studio Universal Pictures se v roce 2017 snažilo snímkem Mumie s Tomem Cruisem v hlavní roli nastartovat provázaný filmový vesmír, ve kterém by se mohla setkat slavná hororová monstra, ale nakonec kvůli slabým tržbám z plánů sešlo.

Místo toho se tak rozhodlo spojit síly s nynějším králem nízkorozpočtových kvalitních hororů Jasonem Blumhousem, aby jim pomohl s novým sólovým snímkem Neviditelný a na režisérskou židli byl povolán Leigh Whanell, jenž stojí například za scénářem k filmu Saw: Hra o přežití a režijně se mu před dvěma lety podařilo překvapit akční sci-fi peckou Upgrade. 

Tvůrci se rozhodli pojmout snímek v jiném stylu a z titulní postavy experta na optiku Adriana Griffina (Oliver Jackson-Cohen) udělali padoucha, který nahraje svou smrt, aby terorizoval svou přítelkyni Cecilii, jež ztvárnila herečka Elisabeth Moss. Ta podává mrazivý výkon a její postava si vás získá natolik, že jí fandíte od prvních minut až do konce. Pomáhá jí v tom také skvělý hudební doprovod Benjamina Wallfische a napjatá atmosféra, která dokáže diváky připoutat k sedadlu a se zatajeným dechem sledovat, co na ně čeká v další scéně. Režisér Leigh Whanell však své karty neodhaluje najednou. Místo toho se snaží vše pomalinku stupňovat, přičemž má v rukávu spoustu překvapení.

Psychologický thriller Neviditelný osloví svým temným a autentickým zpracováním, ze kterého běhá mráz po zádech a za pár let by se mohlo stát realitou. Nehraje se tu přitom na laciné lekačky. Místo toho je nám servírována poctivě napjatá atmosféra, jež by se dala krájet. Tvůrci nejsou předvídatelní a dokáží diváka dosti překvapit vývojem událostí a samotným závěrem. Pokud tedy máte rádi poctivé mrazivé thrillery, pak budete z kina odcházet spokojeni.

Hodnocení: 80%      

Text: Jan Kocián

Foto: CinemArt                                                      

***

RECENZE 1917 – Impozantní podívaná 75%

Po premiéře bondovky Spectre se po režiséru Samu Mendesovi slehla zem. Nerozhodl se však jít na odpočinek a opalovat se na Bahamách, nýbrž v tichosti začal pracovat na svém novém originálním scénáři k filmu odehrávajícím se během 1. světové války. To ale není vše. Rozhodl se jej totiž natočit tak, aby působil dojmem, že je bez jediného střihu, což se příliš často nevidí.

Na pomoc si k tomu znovu přivolal oscarového kameramana Rogera Deakinse (Blade Runner 2049), který měl již před začátkem natáčení téměř jisté, že pokud se mu skutečně podaří diváky netradičním postupem přesvědčit o tom, že se ve filmu nestříhalo, tak za to bude řádně oceněn. A tak se také stalo. Deakins získal každou cenu, jež šla v kategorii Nejlepší kamera vyhrát, včetně samotného Oscara. A můžeme říci, že oprávněně. Jedná se totiž o poutavou podívanou, která vám nedovolí spustit oči z plátna, aby vám nic neuniklo. Pokud však čekáte, že bude každou chvíli něco létat do vzduchu a hlavní duo skvělých herců bude neustále střílet po nepřátelích, pak budete lehce zklamáni. Akce a krev tu samozřejmě nechybí, ale není jí tu tolik, kolik bychom od mládeži nepřístupného válečného snímku čekali. Filmaři se tu spíše zaměřují na samotnou cestu, kterou musí hrdinové podstoupit, aby se se vzkazem s odvoláním plánovaného útoku dostali přes nepřátelské území. Nesnaží se nám neustále servírovat dlouhé a nudné dialogy nebo jednu akční scénu za druhou. Místo toho zkoumají, jaký dopad to může mít na psychiku hrdinů. Němci se totiž mohou vynořit odkudkoli a smrt číhá na každém kroku.

Válečný snímek 1917 nabízí nádhernou podívanou, která dokáže celé dvě hodiny bavit především díky plynulé kameře, která nás bere do centra dění hlavních sympatických postav, a absenci zdlouhavých dialogů. Je ovšem škoda, že tvůrci nenabídli syrovější a drsnější podívanou s větším množstvím akce. Avšak už jen kvůli originálnímu zpracování stojí tento film za návštěvu kina.

Hodnocení: 75%

Text: Jan Kocián

Foto: Vertical Ent.

***

RECENZE Ježek Sonic – Sprint zábavné a jednoduché podívané 70%

Modrý ježek to v post-produkci neměl vůbec jednoduché, jelikož po vypuštění první plnohodnotné upoutávky začali fanoušci hlasitě dávat tvůrcům najevo svou nespokojenost se Sonicovým vzhledem a samotný film bojkotovat. To neuteklo pozornosti studia Paramount Pictures, které se rozhodlo uvolnit uvolnit miliony dolarů na Sonicovo přepracování. Pomohlo to nějak filmu, kterému bylo dlouho před premiérou předpovídáno, že skončí jako velký propadák?

Pokud jste vyrůstali na hraní her s Ježkem Sonicem sbírajícího zlaté kroužky, pak budete s jeho filmovým vizuálním vzhledem maximálně spokojeni. Konečně totiž vypadá přesně tak, jak jsme si představovali, že bude na velkém plátně vypadat. A nechybí ani jeho ikonické oči či běžecké tenisky.

Tvůrci neponechali nic náhodě a rozhodli se nechat tuto postavičku pořádně vyřádit, přičemž se dočkáme také zábavných scén pohrávajících si se zpomalením času v ježkově superrychlosti podobné těm, které jsme mohli vidět ve filmech X-Men: Budoucí minulost a X-Men: Apokalypsa, kde byl rychlíkem Quicksilver. Samotný scénář je přitom dosti jednoduchý a nesnaží se na diváka vyrukovat se zbytečně složitým příběhem. Zaměřuje se především na povedenou akci a velkou porci humoru. A hádáte správně, že role baviče připadla záporákovi doktoru Robotnikovi, kterého ztvárnil herec a komik Jim Carrey.

Ten si svou roli naplno užívá a servíruje nám jednu povedenou sarkastickou poznámku za druhou. Pokaždé, když se objeví na scéně, tak to stojí za to a cítíte, že je Carrey své postavě plně oddaný a užívá si každou vteřinu, kdy může před kamerou řádit ve své roli.

Ježek Sonic tak ve výsledku doběhl do kin se zábavnou a jednoduchou podívanou, která dokáže pobavit jak malé děti, tak dospělé a slouží jako příjemná jednohubka, u které v klidu vypnete a příjemně se pobavíte.

Hodnocení: 70%

Text: Jan Kocián

Foto: CinemArt

***

RECENZE Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) – Stylový nářez, který vás nenechá vydechnout 85%

Před čtyřmi lety dorazila do kin týmovka záporáků Sebevražedný díl, jež sice v kinech vydělala uspokojivé peníze, ale kritická a divácká reakce nebyla zrovna pozitivní. Našly se tu ovšem zábavné postavy jako Deadshot nebo Harley Quinn, která nyní dostala daleko více prostoru se vyřádit ve svém vlastním filmu s názvem Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn). Ten dostala na starost čínská režisérka Cathy Yan a studio Warner Bros. jí poskytlo tvůrčí svobodu a svolení pro mládeži nepřístupný rating.

S ním se tvůrci mohli utrhnout ze řetězu a přivést na plátna drsnější podívanou, kterou jsme původně čekali od Sebevražedného oddílu, jenž ve výsledku zklamal. Nyní se ve Warneru rozhodli neopakovat stejnou chybu a mohlo se pořádně experimentovat s opojným obsahem.

Režisérka Cathy Yan nás již od začátku pomalu připravuje na nevšední a barevný styl vyprávění, který filmu nesmírně sluší a dodává mu na originalitě. Nešetří se nadávkami, rvačkami, humorem ani krví. Hlavní postavy jsou vynikající a i přes kratší stopáž se s nimi seznámíme natolik, abychom si k nim dokázali vytvořit potřebné sympatie. To stejné však bohužel příliš neplatí o záporákovi, jímž je obávaný Black Mask, kterého sice brilantně ztvárnil Ewan McGregor, ale kamenem úrazu je v tomto případě nedostatek prostoru, jehož by si herec zasloužil dostat daleko víc.

Co se týče akce, jedná se o hotové žně. Akční sekvence jsou totiž velmi vynalézavé a hlavní hrdinky se v drsných soubojích nedrží zpátky. Korunku tomu na závěr nasazují stylové vizuální efekty, u kterých se tvůrci dosti vyřádili, a dynamický střih.

Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) je šílená barevná podívaná, která ve své dravosti nepolevuje ani na konci. Margot Robbie dokazuje, že se pro roli Harley Quinn narodila a daří se jí více prozkoumat její šílené aspekty, přičemž ostatní ženské hrdinky jí s přehledem sekundují. Režisérka Cathy Yan nám ve výsledku nabízí dospělý film, kteří si komiksoví fanoušci zamilují.

Hodnocení: 85%

P.S. Po skončení filmu na vás nečeká žádná potitulková scéna. Pokud se však rozhodnete zůstat na svých sedadlech, čeká na vás po titulkách krátká hlasová stopa Harley Quinn.

Text: Jan Kocián

Foto: Vertical Ent.

***

RECENZE Mizerové navždy – V zajetých kolejích je nejlépe 75%

Poslední Mizerové s Willem Smithem a Martinem Lawrencem se podívali do českých kin v roce 2003 a fanoušci tak dlouho volali po třetím díle, až byla jejich přání vyslyšena. Zkraje nového roku nám tedy v kinech přistálo slibované pokračování s názvem Mizerové navždy. To dostali na starost belgičtí rodáci Adil El Arbi a Bilall Fallah, pro které jde o hollywoodský debut.

A vypořádali se s ním překvapivě obstojně. Nesnaží se nijak zbytečně porušovat základní kostru a servírují nám podívanou, na kterou jsme u této série zvyklí – akci, odzbrojující humor ústřední dvojky a zajímavé zvraty. Will Smith a Martin Lawrence mají stále co říct a dokáží bavit stejně jako před lety a jejich škádlení je nakažlivě zábavné. Další postavy tu však hrají druhé housle a nedokáží příliš zaujmout, jelikož scénář se o ně příliš nestará a bere je spíše jako výplň.

Samotný záporák je povedený představuje pro ústřední dvojku pořádně studenou sprchu, jež je dostane zpět do akce. Ta je dosti povedená a kamera nám přehledně předvádí dynamické sekvence spojené s krví a hláškováním, které vám vykouzlí úsměv na tváři.

Nový díl série je důstojným pokračováním, které dokáže uspokojit skalní fanoušky této série. Mohlo se jednat o povedené zakončení, nicméně tvůrci se rozhodli nechat si otevřená vrátka a vzhledem k pozitivnímu přijetí to vypadá, že Mizery znovu uvidíme na filmových plátnech. Snad to ovšem bude dříve než za 17 let.

Hodnocení: 75%

P.S. Neopouštějte kinosál hned po skončení, jelikož na vás čeká ještě jedna scéna, která nastiňuje, co by nás mohlo čekat v příštím díle.

Text: Jan Kocián

Foto: Falcon

***

RECENZE Na nože – Svěží podívaná na začátek roku 85%

Snímek Na nože režiséra Riana Johnsona (Looper, Star Wars: Poslední z Jediů) se sice již nějakou dobu promítá v amerických kinech, avšak k nám se dostává až začátkem ledna. Distributor toto rozhodnutí odůvodnil slovy, že chtěl dát filmu v kině více prostoru, jenž si díky nadšeným kritikům a divákům v zahraničí zaslouží. A měl pravdu. Rozhodně by byla škoda, kdyby zapadl mezi blockbusterovou konkurencí.

Soukromý detektiv Benoit Blanc v podání Daniela Craiga vyšetřuje záhadnou smrt slavného spisovatele Harlana Trombeyho (Christopher Plummer). Nemá to ovšem jednoduché, jelikož podezřelým je každý člen bohaté rodiny skrývající mnohá tajemství.

Hned zezačátku je zřejmé, že se nebude jednat o klasický detektivní příběh. Tvůrci se totiž rozhodli jej obléct do odlehčenějšího kabátku s prvky satiry. O zábavu se tu stará především brilantní Daniel Craig, jenž hraje moderní verzi Sherlocka Holmese, a Chris Evans coby rozmazlený vnuk zesnulého spisovatele. Osobně jsem při sledování zapomněl na to, že Craig hraje v jiných filmech Jamese Bonda a Evans Captaina Americu a šlo vidět, že si své role náramně užívají.

Johnsonovi se daří skvěle pracovat se svými postavami a vtáhnout diváka do centra dění. A to i přesto, že se příčinu smrti slavného spisovatele dozvíme zhruba v první čtvrtině snímku. Každá postava tu má dostatečné množství prostoru, abyste si na ni mohli udělat svůj vlastní obrázek a je vážně zábavné sledovat rozhádanou rodinu, která zajisté nemá čistý štít. Hlavními tahouny jsou však vždy Craig, Evans a Ana de Armas, kteří si veškeré své scény kradou s přehledem pro sebe.

Rian Johnson si po slabém osmém dílu Star Wars: Poslední z Jediů napravuje reputaci a nálepku filmaře vybírajícího kvalitní látku ke zfilmování. Tentokrát nám servíruje originální a zábavnou detektivku, jež dokáže zaujmout svým krásným zpracováním, poutavým scénářem a zajímavými postavami.

Hodnocení: 85%

 

Text: Jan Kocián

Foto: Vertical ent.

***

RECENZE: Jumanji: Další level – Pokračování nabízející velkou porci zábavy 70%

V roce 2017 dorazilo do kin pokračování Jumanji z roku 1995, které se jednak snažilo různými odkazy uctít památku zesnulého Robina Williamse, a zároveň přijít se svěží zábavnou podívanou pro celou rodinu.

Oba cíle, které si filmaři vytyčili, dopadly dobře a diváci byli nadmíru spokojeni, což se také ukázalo na celosvětových tržbách přesahujících 960 milionů dolarů. Studio Sony Pictures tedy nelenilo a pustilo se do třetího dílu. 

V tom se vrací ústřední čtyřka z minulého dílu Dwayne Johnson, Kevin Hart, Jack Black a Karen Gillan, kteří budou tentokrát avatary jiných postav. Například Dwayne Johnson a Kevin Hart dostali za úkol chovat se jako Denny DeVito a Dany Glover, jelikož jsou tyto postavy neúmyslně vtaženy do hry a jsou jim přiděleny právě tito avataři, což se oběma pánům náramně povedlo. Vznikají tak nové zábavné situace plné humoru a neustálého pošťuchávání tohoto silného dua. Samotný příběh nabízí spoustu překvapení a jede se svižně v zajetých kolejích, což snímku jen svědčí. Podíváme se navíc na neprozkoumaná místa a spoustu nebezpečných nástrah, která na hlavní hrdiny čekají. Kde však filmaři tentokrát narazili, je hlavní záporák, jehož ztvárnil Rory McCann. Ten působí naprosto nezajímavě a skoro až zbytečně, takže si přejete, ať ho zkrátka hrdinové dostanou co nejdřív.

Ve výsledku se ale třetí díl Jumanji: Další level velmi povedl a nabízí velkou porci zábavy, zvratů, vynikajících herců a příjemné výpravy, která nám odhaluje další zajímavé části světa Jumanji. Nezbývá než se těšit na další díl, jenž by mohl - podle krátkého nastínění - patřit k tomu nejoriginálnějšímu, co nám série zatím nabídla.

Hodnocení: 70%

Text: Jan Kocián

Foto: Falcon

***

RECENZE: Špióni v převleku – Zábavný akční animák 70%

Po skvělém pokračování Ledového království tu máme poslední animák tohoto roku s názvem Špióni v převleku, jenž se zaměřuje na špionážní akci a představuje nám Jamese Bonda pro děti.

Hlavním hrdinou je superšpión Lance Sterling (Will Smith), který vždy rád pracuje sám, avšak po přeměně v holuba mu sekunduje mladý génius Walter Becket (Tom Holland), který chce dokázat velké věci a změnit špionážní akce v bezpečnou věc.

Ústřední duo je velmi sympatické a jejich přítomnost a škádlení vás dokáže po celou stopáž skvěle bavit. Neztratí se ani záporák Killian (Ben Mendelsohn), jenž je správně tajemný a dává hrdinům pořádně zabrat. Je však překvapivé, že některé scény jsou místy trochu drsnější a příliš se pro mladší diváky nehodí, ale jinak tvůrcům humor většinu času vychází. Samotná špionážní akce tu má hlavní roli, a jelikož se jedná o animovaný snímek, nebáli se tvůrci nijak přehánět ani experimentovat, což je jen dobře a snímek tak baví nejrůznějšími výbuchy a vtipnými potyčkami s protivníky.

Animovaný snímek Špióni v převleku nabízí zábavnou podívanou plnou akce, propracované animace a skvělých postav. Scénář je sice trochu klišé, ale to nejspíš dětem vůbec vadit nebude a dospělí u tohoto filmu v klidu vypnou.

Hodnocení: 70%

Text: Jan Kocián

Foto: CinemArt

***

RECENZE: Star Wars: Vzestup Skywalkera – Závěr trilogie postrádající originalitu 60%

Letos dorazilo do kin finále jedné obrovské kapitoly marvelovského světa Avengers: Endgame a animované Toy Story: Příběh hraček 4. Diváci odcházeli z kina vesměs spokojeni a studio Disney si pořádně namastilo kapsy. Miliardovou hranici jistě chtělo překonat i závěrem tohoto roku, když se rozhodli do tohoto období vypustit na velká plátna napjatě očekávaný poslední díl nové trilogie Star Wars s podtitulem Vzestup Skywalkera.

Snímek zajímavě pracuje s atmosférou kolem postav, když se scény s Kylo Renem nesou v temnějším duchu a ty s Rey mají naopak ve většině případů odlehčený disneyovský nádech. Ten bohužel převažuje, jelikož se tvůrci nejspíš báli, aby to s temnými scénami nepřehnali kvůli dětem, což je jistě škoda, jelikož nejvíce snímku sluší právě dospělejší kabátek. A jak již bylo zmíněno, reprezentuje jej již zmiňovaný Kylo Ren, kterého znovu ztvárnil úžasný Adam Driver, jenž své postavě dává všechno i přes slabý scénář a z jeho přítomnosti běhá mráz po zádech. Scénář je však tady hlavním kamenem úrazu. Vypadá to totiž, že si scénáristé nejprve přečetli celý scénář k Avengers: Endgame, a poté se jej rozhodli upravit tak, aby zapadal do Star Wars světa. Najdete tu totiž hromadu scén, které jakoby vypadli ze zmiňované marvelovky, včetně samotného finále. Navíc se postavy pohybují zbytečně z bodu A do bodu B a mnohdy jednají dosti nelogicky. Je však plus, že se jim dostalo dalšího rozvoje a působí přirozeněji než v osmém díle. Co se týče akce a vizuálních efektů, tak ty samozřejmě patří k tomu nejlepšímu na celém snímku a je vidět, že se na nich nešetřilo.

S dobrým scénářem se mohlo jednat o událost roku, ale bohužel tady Disney zakoplo. Jedná si sice o epickou podívanou, avšak jednání postav mnohdy nedává smysl a honba za zbytečností je zklamáním. Najde se tu ovšem několik překvapení a povedených cameí, ale je velká škoda, jak předvídatelný samotný snímek ve finále je.

Hodnocení: 60%

P.S. Zúčastnil jsem se projekce IMAX 3D a 2D s českými titulky. Pokud si chcete užít akci naplno se silným zvukem, pak doporučuji si připlatit za IMAX 3D. Osobně jsem se při 2D projekci nudil a akční scény neměly podruhé na menším plátně a se slabším zvukem dostatečnou dynamiku.

Text: Jan Kocián

Foto: Falcon

 

***

RECENZE: Ledové království 2 – Velmi uspokojivé pokračování 90%

V roce 2013 vypustilo studio Disney do světa překvapivý hit s názvem Ledové království. Při rozpočtu 150 milionů dolarů se celosvětové tržby přehouply přes 1,2 miliardy dolarů, a hlavouni Myšáka tak ihned dali pokračování zelenou. Museli jsme si na něj však počkat šest let.

Tvůrci tak měli dostatek času na scénář a neustále se posouvající počítačovou animaci. A obě tyto složky se dosti povedly. Scénář nám dovoluje blíže prozkoumat postavy a nabízí nové originální dobrodružství plné humoru, srdce a emocí. Oproti prvnímu filmu se v některých částech dočkáme temnějšího tónu, který filmu dosti sluší a nabízí nové rozměry vyprávění. Pouze konec je jaksi nepřirozeně rychlý, což trochu škodí emocionálnímu duchu. Samotná animace je ovšem naprosto dokonalá a jednotlivé obrazy jsou naprosto dechberoucí. Co se týče hudební stránky, tak se můžete těšit na spoustu písniček, ale žádná z nich se nevryje do paměti podobně jako oscarová píseň Najednou (Let It Go). Je tu ovšem větší rozmanitost a překvapivě dali tvůrci více prostoru nedoceněné skladbě Vuelie z prvního dílu inspirované norskou kulturou, kde jsme ji mohli slyšet na začátku a na konci. Nyní ji uslyšíme víckrát a pokaždé je to velmi emocionální zážitek.

Pokračování Ledového království se vrací v plné síle a ve větším měřítku. Nové písničky sice nejsou tak chytlavé jako u prvního dílu, ale i přesto má film srdíčko a zajisté si jej užijí jak děti, tak dospělí.

Hodnocení: 90%

P.S. Zúčastnil jsem se projekce 2D s českým dabingem. Ten je u tohoto filmu dosti povedený, ale zajisté se půjdu podívat do kina také na originální verzi s českými titulkami, jež se výjimečně také nachází v programu kin.

Text: Jan Kocián

Foto: Falcon

***

RECENZE: Doktor Spánek – Pokračování, které svému předchůdci nedělá žádnou ostudu 70%

O tvorbu mistra hororu Stephena Kinga je stále velká poptávka. Jen v tomto roce se k diváků dostaly tři adaptace jeho děl, přičemž dvě z nich byly uvedeny v kinech a jedna si našla svou cestu na Netflix. Nyní bude mít King v kinech další film. Ten je inspirován knihou Doktor spánek, jenž je pokračováním jeho nejlepšího díla Osvícení, o jehož zfilmování se v roce 1980 postaral legendární Stanley Kubrick.

Druhý díl dostal na starost Mike Flanagan, jenž před dvěma lety natočil Kingovu Geraldovu hru pro Netflix, která se setkala s vesměs pozitivními ohlasy. Nyní však před ním ležela větší výzva – natočit pokračování, ve kterém se zavděčí jak fanouškům knihy, tak Kubrickova filmu. A povedlo se mu to. Režisér nám servíruje poutavý snímek, který sice nelze považovat za plnohodnotný horor, ale je natolik zajímavý, že vás samotné vyprávění bude i přes delší stopáž bavit. Tomu dopomáhá také skvělé obsazení. Nejvíc tu však překvapí herečka Rebecca Ferguson, jež svou postavu pojala originálně temným způsobem a všechny své scény si krade s přehledem pro sebe.

Flanaganův Doktor Spánek funguje jako důstojné pokračování oblíbeného Osvícení i přes fakt, že není strašidelný. Má ovšem napínavou atmosféru, skvělé obsazení, originálně pojatou záporačku, zábavný scénář a příjemnou kameru. Pokud si tedy chcete v kině odpočinout a zároveň se jít podívat na originálně pojatý film, pak vám Doktora Spánka mohu vřele doporučit.

Hodnocení: 70%

Text: Jan Kocián

Foto: Vertical Ent.

***

RECENZE: Le Mans´ 66 – nadupaná jízda, která baví od začátku až do konce 90%

James Mangold se pomalu ale jistě může začít řadit mezi nejzajímavější filmové režiséry současnosti. Nechybí mu totiž ani originalita, ani čich na zajímavé kousky. A po posledním kritiky i diváky vřele přijatém Loganovi z roku 2017 nám přináší závodnické drama podle skutečné události o rivalitě stájí Ferrari a Ford.

A již na začátku musím napsat, že se Mangold nezalekl tvůrčího experimentování a představuje nám poutavý příběh plný závodění a skvělých hereckých výkonů. Pokud jste se báli, že se film zaměří spíše na nudné tlachání než na závodění, pak vás musím vyvést z omylu. Adrenalinových závodů je tu opravdu dostatek a například vynikající Christian Bale tráví většinu svého času v závodnických vozech a servíruje nám zajímavý příběh postavy Kena Milese. Hravě mu sekunduje Matt Damon v roli Carolla Shelbyho, který má s Balem úžasnou chemii a baví vás, když jsou tito dva pánové na plátně pospolu. Po skončení pouze zakroutíte hlavou, když si uvědomíte, že jste v kině strávily dvě a půl hodiny, kterých vůbec nelitujete.

Le Man´s 66 je film nabízející vše, co divák od pořádného závodního drama očekává – emoce, napětí, zábavu a pořádné závody. James Mangold dodal tomuto snímku svou originalitu, kterou vkládá do každého svého snímku, a daří se mu uspět na plné čáře. Za časů Rychle a zběsile konečně dostáváme poctivé závodnické drama s příjemným obsazením, poutavým dějem, jenž diváka dokáže vtáhnout do víru dění, a jste tak schopni cítit napjatou atmosféru a rivalitu, která mezi závodníky převládá.

Hodnocení: 90%

Text: Jan Kocián

Foto: CinemArt

***

RECENZE: Bitva u Midway – Emmerich servíruje akční podívanou, jež celkově působí prázdně 65%

Po rozporuplně přijatém pokračování filmu Den nezávislosti s podtitulem Nový útok se oblíbený režisér a scénárista Roland Emmerich vrací po třech letech na obří plátna. A tentokrát se pro diváky rozhodl zpracovat příběh slavné bitvy u Midway.

V Emmerichových filmech se většinou hodně mluví, avšak zde učinil režisér výjimku a zaměřil se především masivní exploze a sestřelování bojových letadel. Již po pár minutách nás tak vezme do víru akce. Ta tu hraje důležitou roli a vypadá opravdu dobře. Pokud jste si u upoutávek říkali, že naopak vizuální efekty vypadají uměle, pak tomu tak ve finále není a tvůrcům se podařilo je doladit tak, aby vypadaly přirozeně. To se však nedá říct o hvězdném ansámblu, který Emmerich svolal. Většina z nich – jmenovitě například Nick Jonas a Aaron Eckhart – tu působí vyloženě komicky a nepřirozeně. Vypadá to tedy na případ, kdy chtěl režisér vsadit na známé hvězdy proto, aby zaujal co nejširší publikum a potichu neproplul kinosály. To se mu dle kasovních úspěchů podařilo, ale nemění to nic na faktu, že někteří herci jsou v tomto filmu naprosto zbyteční. Jediným, kdo tu překvapil, byl Ed Skrein, který si své scény náramně užívá a jedná se o jednu z jeho nejlepších rolí. Ani on ovšem nedokáže vyplnit prázdnotu snímku, za kterou může především slabý scénář. Jednotlivé scény sice vypadají epicky, ale nelze se ubránit pocitu, že tomu něco prostě chybí a nejste vůbec překvapeni tím, co se na plátně děje.

Bitva u Midway nabízí skvělou a svižnou akční podívanou, která bohužel celkově působí prázdně. Snímek má sice povedený střih, kameru a akci, avšak postrádá originalitu a zajímavější postavy, kterým byste fandili. Hvězdné obsazení bohužel působí spíše komicky a patří - i přes řadu talentovaných herců - k tomu nejhoršímu na celém snímku. Fanoušci akce se však mohou těšit na film plný obřích výbuchů a válečné vřavy.

Hodnocení: 65%

Text: Jan Kocián

Foto: Vertical Ent

***

RECENZE: Stáhni a zemřeš – Nevyužitý potencionál nezachrání ani skvělé finále 55%

Horory jsou v Hollywoodu dosti žhavým zbožím, jelikož většina z nich má pro studia nízké náklady na výrobu a bez problémů si na sebe vydělá, a přihodí do kasičky pár milionů. Navíc zde není třeba masivní reklamy jako například u velkých akčních blockbusterů. Avšak ani horory nesmí postrádat zajímavý nápad nebo událost, aby diváky do kina nalákaly.

Tvůrci filmu Stáhni a zemřeš přišli s originální námětem, ve které se děj točí kolem nevinné zato nebezpečné aplikace, která vám po přijetí podmínek, napíše kolik času zbývá do vaší poslední hodiny. Někomu zbývají léta života, druhým pouhé hodiny.

Jakmile ovšem tvůrci představí samotnou aplikaci, přijde na řadu série mnohdy předvídatelných lekacích scén postrádajících originálnější nápad a sázejících hlavně na nechutné postavy. Najde se tu sice pár scén, které vás zaskočí, ale většinou čekáte, že na vás něco vybafne. Což je škoda, jelikož potenciál na širší a temnější rozpracování látky tu je. Nelze ovšem filmařům upřít skvěle zvládnuté finále, které je dosti překvapivé a poutavé. Z hereckého obsazení tu nejvíce vyniká neznámá Elizabeth Lail, která dramatickým scénám dodává potřebnou energii a fandíte jí až do samotného konce.

Horor Stáhni a zemřeš tak sice nabízí originální námět, ale nedaří se mu příliš překvapit něčím novým a sází pouze na předvídatelné lekačky. Vyloženě však tvůrci s tímto snímkem hororového fanouška neurazí a najde se tu také pár skvělých scén jako právě již zmiňované finále. Naštěstí se navíc nejedná o pomalou podívanou, takže pokud se rozhodnete na film vyrazit, tak vám hodina a půl velmi rychle uteče. 

Hodnocení: 55%

Text: Jan Kocián

Foto: Vertical Ent.

***

RECENZE Terminátor: Temný osud – Drsné pokračování přinášející to nejlepší z prvního a druhého Terminátora 75%

Studio Paramount Pictures si už delší dobu neví rady s tím, kam sérii Terminátor směřovat, jelikož poslední díly si v pokladnách nevedly zrovna dvakrát dobře a jak fanoušci, tak kritici dávali převážně špatná hodnocení. To se nyní bude snažit změnit Tim Miller s otcem série Jamesem Cameronem za zády.

Nový film série přímo navazuje na události Terminátora 2 a první reakce jsou víceméně pozitivní. Dokáže Terminátor: Temný osud napravit sérii reputaci?

Příběh Sáry Connorové pokračuje a její herečka Linda Hamilton se vrací v plné síle a každou scénu, ve které se objeví, si s přehledem krade pro sebe. Nováčků je tu tentokrát víc, ale nejvíc svým výkonem vystupuje z řady Mackenzie Davis v roli vylepšené ženy jménem Grace a Gabriel Luna jako hlavní drsný záporák REV-9. Tato dvojice spolu má skvěle brutální akční scény plné krve, které patří k tomu nejlepšímu z celého snímku. Akce tu má totiž hlavní roli a její tu dosti na to, abyste se nenudili. Dokonce vám díky tomu ani nevadí prostý děj, jelikož se stále něco děje. Svým předchůdcům Terminátorovi 1 a 2 tedy nedělá žádnou ostudu a jedná se o důstojné pokračování, které sice nepřináší nic nového, ale akčního fanouška nezklame.

Ve výsledku je tak Terminátor: Temný osud třetím nejlepším dílem série, který nabízí dospělou podívanou plnou nekonečné a skvěle vypadající akci, drsného záporáka, příjemného herecké obsazení a humoru, o který se tu stará hlavně Arnold Schwarzenegger. Daří se mu tedy napravit škraloup, který u diváků mají nejrůznější pokračování po druhém díle. Pokud jste akčními fanoušky, kteří se po dobu dvou hodin chtějí bavit, pak vás návštěva kina zajisté nezklame.

Hodnocení: 75%

Text: Jan Kocián

Foto: CinemArt

***

RECENZE: Zombieland: Rána jistoty – Zábavné pokračování se vším, co fungovalo minule 75%

Přání fanoušků byla vyslyšena a po deseti letech se tak konečně můžeme jít do kin podívat na pokračování kultovní hororové komedie Zombieland.

I tentokrát se vrací původní herecký ansámbl v čele s drzým Tallahasseem (Woody Harrelson), strašpytlem řídícím se pravidly pro přežití Columbusem (Jesse Eisenberg), drsnou Wichitou (Emma Stone) a Little Rock (Abigail Breslin). Režii si znovu zopakoval Ruben Fleischer, jenž se do druhého dílu pustil hned po natočení úspěšného snímku Venom a o scénář se i tentokrát postaralo scénáristické duo Rhett Reese & Paul Wernick. Nově se k nim připojil také Dave Callaham (Expendables: Postradatelní, Godzilla). Stálo čekání za to?

Na tuto otázku odpovím hned na začátku. Stálo, pokud jste chtěli vidět to stejné jako v prvním díle akorát v trochu větším měřítku. Příběh je prakticky skoro stejný jako v případě původního filmu, ale to tvůrci vyvažují větší dávkou humoru, akce a zombíků. Hlavní herci jsou znovu pospolu jako jedna nepříliš fungující rodina, která se ráda popichuje, z čehož vznikají zábavné scény a skvěle to funguje, takže se divák vůbec nenudí. Nově se k nim připojuje například trhlá Zoey Deutch, která si scény, ve kterých vystupuje, krade s přehledem pro sebe a přidává novou dávku humoru.

Pokračování Zombielandu se povedlo a dokáže bavit stejně jako první díl, ze kterého si vzalo to nejlepší a zdvojnásobilo to. Jediné, co se vytratilo, je moment překvapení ze světa zombie. Nicméně i tak dokáže film přes hodinu a půl náramně pobavit. Pokud tedy hledáte novou komedii, která vám vykouzlí úsměv na tváři, pak je tento snímek právě pro vás.

Hodnocení: 75%

Text: Jan Kocián

Foto: Falcon

***

RECENZE: Zloba: Královna všeho zlého – zdařilé pokračování s klišé na konci - 70%

V roce 2014 nám studio Disney přineslo tak trochu jiné vyprávění o Šípkové Růžence, ve kterém figurovala postava Zloby v podání Angeliny Jolie, která hlavní postavu proklela, jelikož toužila po královském trůnu, ale nakonec si ji vzala pod svá křídla. Snímek vydělal přes 750 milionů dolarů, takže se Myšák rozhodl, že nezůstane pouze u jednoho dílu, a objednal si pokračování s názvem Zloba: Královna všeho zlého.

To znovu nabízí krásný vizuál, na kterém si tvůrci dali dosti záležet, a ještě naštvanější Zlobu. Podtitul snímku je velmi výstižný, jelikož se filmaři rozhodli zvolit i temnější atmosféru. Zároveň se snaží, aby se hlavní zápletka dostala na povrch co nejdříve a divák se dozvěděl víc o jejím tajemném původu. Výprava je tak dostatečně poutavá a překvapivá, což celkově krásně podtrhává pohádková kamera a střih. Tvůrci se sice snaží eskalovat velkolepost, ale ve finále snímek naráží a dočkáme se zbytečného okoukaného klišé, kterému se dalo vyhnout.

Herecké obsazené je skvělé, avšak všechny svou přítomností zastiňuje charismatická Angelina Jolie, která si každou scénu krade pro sebe. Také se podíváme se hlouběji do její historie plné překvapení a nových postav.

Zloba: Královna všeho zlého je povedené pokračování, na kterém je vidět plně využitý pohádkový rozpočet. Filmaři se tu nejvíce vyřádili u vizuálních efektů, avšak finále, jež se snaží o velkolepost, doplácí na zbytečné klišé, které kazí velkou závěrečnou bitvu a zvrat. Což je škoda. Celkově ale snímek funguje uceleně a šlape jako hodinky, takže návštěvou kina se svými dětmi jistě neprohloupíte.

Hodnocení: 70%

P.S. Zúčastnil jsem se projekce 2D s českým dabingem. A ačkoli jsem fanoušek originálního znění, tak mě překvapilo, jak je dabing v tomto případě velice povedený.

Text: Jan Kocián

Foto: Falcon

***

RECENZE: Joker – Joaquin Phoenix jde naproti Oscarovi 95%

Hollywood má o šíleného klauna ze stáje DC, jenž je jedním z nejznámějších Batmanoých záporáků, stále velký zájem. U této postavy se již vystřídala spousta nadaných herců, a každý jej pojal svým vlastním způsobem.

Studio Warner Bros. se tentokrát rozhodlo poskytnout Jokerovi větší prostor a dalo zelenou jeho sólovému snímku, který překvapivě napsal a režíroval Todd Phillips stojící například za úspěšnou komediální trilogií Pařba ve Vegas. Do hlavní role poté obsadil uznávaného herce Joaquina Phoenixe. Ten je známý pro svůj pečlivý výběr filmů, ve kterých se objeví. A musíme dodat, že učinil správnou volbu, když souhlasil se ztvárnění mtéto ikonické postavy. Jako Joker totiž naprosto exceluje.

Od prvního do posledního záběru ukazuje svou oddanost své roli, a představuje nám tak plnokrevný origin Artura Flecka/Jokera žijícího ve špinavém a drsném Gotham City. A život se s ním vůbec nemazlí a servíruje mu jednu překážku za druhou. Joaquin hraje jako o život a dodává své postavě svěží originalitu a tajemnost. Z jeho přítomnosti a smíchu běhá mráz po zádech a ve vypjatých scénách lapáte z jeho výkonu po dechu. Osobně jsem měl například z Joaquinova smíchu husí kůži a zároveň na mě působil správně “nepříjemně“.

Kamera Lawrence Shera je dokonalá a každý záběr je natočen s precizností. Jednotlivé scény navíc doprovází úžasná hudba, která se vám vryje do paměti. Jako příklad mohu uvést skladbu White Room od rockové skupiny Cream, Smile od Jimmyho Durante nebo originální soundtrack od Hildur Guðnadóttir.

Joker je drsné drama nabízející dech beroucí podívanou, která baví i bez grandiózní akce a svého nepřítele Batmana. Nutno dodat, že film nebere svého hlavního protagonistu jako hrdinu. Pouze realisticky zobrazuje situace, které vedou k tomu ke zrodu obávaného Jokera.  Joaquin dal své postavě vše, co mohl a předvedl nám originální pojetí, ze kterého běhá mráz po zádech a podává nejlepší výkon letošního roku, za nějž si zaslouží Oscara v kategorii “Hlavní role“. Dlouho se mi nestalo, že bych z kina odcházel šokován tím, co jsem právě viděl, a zároveň nadmíru spokojen.

Hodnocení: 95%

Zúčastnil jsem se dvou projekcí v kině IMAX a pokaždé jsem odcházel spokojený. Obří plátno a silnější zvuk filmu velmi sluší a mohu jen doporučit jej zhlédnout na největším plátně v České republice.

Text: Jan Kocián

Foto: Vertical Ent.

***

RECENZE: Rambo: Poslední krev – Neskutečně rychlá akční podívaná 70%

Sylvester Stallone se údajně naposledy vrací jako ostřílený zabiják John Rambo, aby se pořádně vyřádil.

Stallone se v posledních letech kromě svých osvědčených slavných značek, mezi něž patří například Rocky, Expendables: Postradatelní nebo Rambo, moc nechytá a střídá jeden béčkový film za druhým. Podařilo se mu ovšem obnovit Rockyho značku s Creedem, který je na tom kvalitativně velmi dobře, a tak se Sly rozhodl přesvědčit studio Lionsgate, aby se mohl znovu objevit ve své ikonické roli. To se mu nakonec podařilo a výsledek není vůbec špatný.

Začátek překvapivě nepůsobí dojmem, že se díváme na film o Rambovi, ale spíše na western o kovbojovi v důchodovém věku. John Rambo se stará o svůj statek a vše se nese v odlehčeném duchu. Jakmile se však přesuneme do Mexika, tak se snímek zničehonic otočí o 360 stupňů a dostává se nám akční podívané, jaké jsme u tohoto hrdiny zvyklí. Vše se rozjíždí na plné obrátky a nezastaví ani v samotném finále, na kterém se filmaři dosti vyřádili a servírují nám hotová jatka. Ostatní herci kromě Slye, jenž si roli dosti užívá, slouží spíše jako doplněk do Rambova příběhu. A co se týče kamery, tak ta je správně akční a střih zběsilý, takže se nestačíte nudit.

Rambo: Poslední krev sice nenabízí originální zápletku nebo nejuspokojivější konec pro tuto postavu, ale na druhou stranu značce nedělá žádnou ostudu. Filmaři nám nabízejí drsného, brutálního a zběsilého Ramba, jak jej máme rádi. Navíc snímek utíká neuvěřitelnou rychlostí, takže vám připadá, že jste v kině strávili pouhou půl hodinu. Podtitul sice odkazuje k finále hlavního hrdiny, avšak Sly se v Cannes nechal slyšet, že pokud se snímku bude dařit, tak by se dalšímu filmu nebránil. A my bychom se asi nezlobili. Příště by to mohlo dopadnout ještě lépe. Pokud jste fanoušky série, pak byste neměli odcházet z kina vyloženě zklamaní, jelikož se nejedná o žádný průšvih, nýbrž o příjemný akční film, který se s krvavými scénami nedrží vůbec zpátky.

Hodnocení: 70%

Text: Jan Kocián

Foto: Bontonfilm

***

RECENZE: Ad Astra – Brilantní Brad Pitt ve zdlouhavém psychologickém dramatu 65%

V srpnu se hollywoodský herec Brad Pitt objevil v předposledním filmu od režiséra Quentina Tarantina a teď v září se na něj mohou přijít diváci podívat ve vesmírném snímku Ad Astra režiséra James Gray o pátrání po mimozemském životě.

Kritici, kteří jej viděli v Benátkách, často přirovnávali vizuální stránku ke Gravitaci (2014), což souhlasí, a jelikož se technologie za tu dobu posunuly dopředu, tak ji film samozřejmě převyšuje. A ne pouze vizuálem, ale také výpravou, která nás zavede na Měsíc a dál do nekonečného vesmíru. Je sice škoda, že na nás čeká pouze jedna větší akční scéna odehrávající se na Měsíci, avšak alespoň se filmařům daří napínat diváky s otázkou týkající se mimozemského života a postavy Tommy Lee Jonese. Ten sice nedostal příliš prostoru, ale dokáže jej patřičně využít k tomu, aby překvapil. Hlavní roli tu má Brad Pitt, jenž taktéž podává skvělý a emocionální výkon, čímž se mu daří držet snímek v nadprůměru a zaslouží si alespoň nominaci na Oscara. Trochu jej však na kolena sráží přílišná zdlouhavost a nepříliš zajímavé dialogy. Pozitivem je ovšem krásně plynulá kamera nabízející ohromující záběry.

Ad Astra je zajímavý snímek s brilantním Bradem Pittem, jenž nabízí pohled na to, jak by zhruba mohla vypadat vesmírná budoucnost a dokáže zaujmout propracovaným autentickým vizuálem a hezkou výpravou. Neuškodilo by však, kdyby filmaři strávili ve střižně trochu více času, aby film nepůsobil v některých částech zbytečně zdlouhavě.

Hodnocení: 65%

Text: Jan Kocián

Foto: CinemArt

***

RECENZE: To: Kapitola 2 – Pokračování nabízející strašidelnější a zábavnější podívanou 85%

S filmovými adaptacemi knih hororového mistra Stephena Kinga se v posledních dvou letech roztrhl pytel. A nemalou zásluhu na tom má úspěch prvního dílu To od režiséra Andyho Muschietti z roku 2017, jenž celosvětově vydělal přes 700 milion dolarů, což je na horor s rozpočtem 35 milionů dolarů vynikající výkon.

Letos se vraždící klaun Pennywise, který se znovu probouzí, aby mohl po 27 letech požírat nové nevinné oběti, vrací do městečka Denny – hladovější a zuřivější. A skupinka nyní dospělých Smolařů musí spojit své síly, aby jej jednou provždy sprovodila ze světa.

K nejpomalejším částem snímku patří samotný začátek, kdy se parta kamarádů z dětství znovu dává dohromady, aby bojovala se zlem. Poté se však film rychle dává do pohybu a režisér diváků servíruje jedno překvapení za druhým, čímž vám skoro tříhodinová stopáž uteče jako voda. Navíc se zde dočkáte více scén se strašidelným klaunem Pennywisem, jenž si rád hraje a jeho vražedné řádění je ještě brutálnější. Filmařům se dále daří skvěle pracovat s hororovou atmosférou, a snímek je tak daleko strašidelnější. Dojde ovšem také na spoustu humoru, o který se tu stará hlavně herec Bill Hader, jenž podává úžasný výkon. Kromě něj ve filmu nejvíce vynikají James McAvoy a samotný Bill Skarsgård v roli Pennywise. Velkou pochvalu si tak zaslouží castingové oddělení, kterému se podařilo bezchybně vybrat hlavní dospělé obsazení.

Jediná věc, která se dá snímku vytknout je delší stopáž, která nemusí každému vyhovovat, avšak nuda na vás nečeká. Filmaři nám servírují spoustu překvapení, skvělé obsazení, dravý střih a kameru. Celkově se jedná o strašidelnější a brutálnější podívanou, která zároveň dokáže pobavit a má srdce. Osobně jsem si tento snímek více užil také kvůli faktu, že se nám dostalo více Pennywise a překvapení. Pokud jste tedy hororoví milovníci, tak si tento snímek zajisté nesmíte nechat ujít.

Hodnocení: 85%

Text: Jan Kocián

Foto: Vertical. Ent.

***

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu – Tarantinův slabší film 60%

Quentin Tarantino patří k nejoriginálnějším režisérům historie a před několika lety se nechal slyšet, že chce přestat v tom nejlepším a jeho desátý snímek bude zároveň i jeho poslední. Tento týden dorazil do českých kin jeho předposlední film Tenkrát v Hollywoodu, do něhož se mu podařilo dostat takové hvězdy jako Leonarda DiCapria, Brada Pitta nebo Al Pacina. Očekávání jsou tedy vysoká.

Na jeho filmy netrpělivě čekají davy fanoušků díky jeho osobitému stylu a schopnosti překvapit v neočekávaných situacích. Nyní se rozhodl nám představit svůj pohled na tehdejší zlatou éru Hollywoodu, ve které se pohybují dva outsideři – herec Rick Dalton (Leonardo DiCaprio) a Cliffa Bootha (Brad Pitt). Jejich příběh je však na Tarantinovy poměry naprosto nezajímavý a prvotní nadšení ze začátku se rychle mění v prosby o konec. Nachází se tu totiž  spousta hluchých míst a převapivě na vás nečekají žádné zábavné dialogy ani výrazná překvapení.

K největšímu plusu celého snímku ovšem patří herecké obsazení. Všichni se snaží, aby podali skvělý výkon, což bohužel k záchraně snímku nestačí, jelikož zde není co ukazovat. Navíc poněkud zbytečně působí přítomnost Margot Robbie v roli Sharon Tate. Její postava má minimální prostor, a tak nemůže příběhu nabídnout nic výrazného. Vypadá to tedy, že ji Tarantino obsadil pouze na okrasu.

Tenkrát v Hollywoodu je bezesporu jedním z nejslabších filmů Quentina Tarantina od Grindhouse: Auto zabiják z roku 2007. A ačkoli se jedná o směs jeho tvorby, což by mělo být vzrušující, opak je v tomto případě pravdou. Vše je servírované ve velmi nudném provedení, ale je nutno ocenit práci, kterou filmaři a střihači na snímek vynaložili. Je však patrné, že tento snímek nevznikl pro fanoušky, ale pro Tarantina. Skoro tříhodinová stopáž je tak spíše utrpením a osobně jsem měl chuť odejít z kina po první hodině, ale nakonec jsem počkal až do konce, jelikož jsem doufal, že film nakonec chytne dech, což se bohužel nestalo. Konečný “zvrat“ je navíc tak nezajímavý, až dokonce litujete času stráveného v kině. Ačkoli jsem velký fanoušek Tarantinovy tvorby, byl jsem velmi zklamán z celkového nevyužitého potencionálu. Pokud také tohoto tvůrce milujete a očekáváte, že na vás i tentokrát čeká svěží a zábavná jízda, pak můžete s poklidem ušetřit peníze za lístek. O nic totiž nepřijdete.

Hodnocení: 60%

Text: Jan Kocián

Foto: Falcon

***

RECENZE: Toy Story 4: Příběh hraček – Pokračování, o kterém nevíte, že jste jej potřebovali 95%

V roce 2010 se zdálo, že se tvůrci po třetím díle, jenž dostal důstojný konec a vydělal přes jednu miliardu dolarů, rozhodli s touto značkou skončit. O tři roky jsme však dostali televizní půlhodinový kraťas s názvem Toy Story: Strašidelný příběh hraček, který fanoušky známých postaviček, mile potěšil. Nyní přicházejí animátoři se čtvrtým plnohodnotným dílem. Jedná se o pouhé dojení animované značky?

U Disneyho se jistě nezlobí, že se čtyřka čerstvě dostala přes jednu miliardu dolarů, ale samotní tvůrci si na filmu dali velmi záležet a neponechali nic náhodě, takže to nevypadá jako prosté dojení oblíbené značky. Překvapivě se jim tak daří dosáhnout stejné kvality jako předchozí díly a ponechat původní kouzlo celé série. Staré známé postavičky stále baví a najdeme tu také ty nové, mezi nimiž nejvíce vyčnívá například Vidlík, kterého skvěle dabuje oblíbený herec Vojta Kotek, jenž je důležitou postavou celého filmu. Navíc je na místě poznamenat, že český dabing je velmi povedený a zajisté tu není rušivým elementem.

Animace je dovedena k naprosté dokonalosti a samotný příběh je velmi zábavný. Nabízí spoustu emocí, včetně dojemného finále, po kterém by nikdo nezlobil, kdyby byla série ukončena, jelikož tvůrci připravili opravdu důstojný konec. Jedná se tak o pokračování, o kterém nevíte, že jej potřebujete vidět.

V dnešní době kvalita s přibývajícími díly známých značek upadá, avšak toto není případ čtvrtého dílu Toy Story: Příběh hraček. Zamilují si jej jak děti, tak dospělí, kteří na této sérii vyrůstali. Najdete tu totiž vše, co na těchto animácích tolik milujete – krásnou a propracovanou animaci, humor, emoce a rodinnou atmosféru. Pokud tedy chcete vzít své děti do kina nebo si chcete užít příjemný dobrodružný snímek, pak tímto snímkem zajisté neprohloupíte. A nezáleží na tom, zdali jste dítě nebo dospělý.

Hodnocení: 95%

Text: Jan Kocián

Foto: Falcon

***

RECENZE: Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw – Drsná dvojka táhne celý film 75%

Do českých kin dorazil očekávaný spin-off série Rychle a zběsile Hobbs a Shaw. Tyto postavy ztvárnily akční hvězdy Dwayne Johnson a Jason Statham, přičemž režii dostal na starost bývalý kaskadér David Leitch, jenž si po úspěchu prvního Johna Wicka dělá v Hollywoodu jméno akčního profíka, jehož filmy vypadají dosti cool.

Série Rychle a zběsile nikdy neměla nejoriginálnější děj, nicméně velký důraz se tu kladl na rodinu, auta a později také na šílenou akci. U tohoto kousku tomu není jinak a filmaři se maximálně snažili, aby film vypadal drsně. To samozřejmě nebylo vůbec těžké, jelikož Johnson a Statham vědí, co na nich diváci milují nejvíc – charisma, svaly a drsňácké hlášky. Mimoto – jak jste si mohli všimnout již v Rychle a zběsile 8 – mají tito dva pánové mezi sebou výbornou chemii, kterou se jim ve filmu Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw daří více rozvíjet. Jejich hláškování a provokování je velmi zábavné a divák se u nich dosti nasměje, leč najdou se momenty, kdy to zkrátka nevyjde. Tvůrci se totiž snaží, aby toho bylo ve filmu spoustu, ale najde se tu pár hluchých míst nebo vtipů, které působí prázdně.

Je také úsměvné, že před natáčením režisér David Leitch prohlásil, že oproti původní sérii se bude tento film držet více při zemi. To se ovšem nestalo a šílenou akci najdete i tady. Navíc hlavní záporák, kterého skvěle hraje Idris Elba, je nesmrtelný, což je samo o sobě trochu přitažené za vlasy, když vezmeme v potaz skutečnost, že se nejedná o superhrdinský snímek nebo plnokrevné sci-fi. Taktéž to vypadá, že se filmaři mimo jiné inspirovali u Transformers režiséra Michaela Baye, když záporným postavám dali „transformerské motorky“, které si majitel může v dané situaci přizpůsobit podle potřeb. Nicméně jde vidět, že se na tom všichni pořádně vyřádili a film se nebere příliš vážně.

Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw je zábavný a drsný akční film, jenž si užije takřka každý, kdo si chce v kině dopřát poslední blockbuster tohoto léta plný akce, skvělé hudby, aut a hláškování dvou hlavních protagonistů, kteří spolu mají úžasnou chemii.

Hodnocení: 75%

P.S. Zúčastnil jsem se projekce v IMAXu a nutno dodat, že největší plátno v České Republice filmu sluší, ale jistě si jej užijete i v klasickém kině.

Text: Jan Kocián

Foto: CinemArt

***

RECENZE: Spider-Man: Daleko od domova – nové dobrodružství skvěle baví - 85%

Spolupráce studií Sony Pictures a Marvel pokračuje, a tak tu máme nové pokračování Spider-Mana s tváří Toma Hollanda. To se odehrává po událostech velkolepého snímku Avengers: Endgame napříč Evropou a pavoučí hrdina musí během svého školního výletu zároveň zachraňovat svět.

Režii si zopakoval Jon Watts, jenž se snaží posunout snímek dál a přinést nám neokoukané dobrodružství s dosud neviděnými věcmi, což se mu také povedlo. Dočkáme se pár ohlédnutí na to, jak se věci po událostech v Avengers: Endgame a Thanosově lusknutí změnily, a jak se s tím hrdinové vypořádají. Nejnovějším přírůstkem je tu Jake Gyllenhaal v roli Quentina Becka aka Mysteria. Ten podává dech beroucí výkon a lze jej řadit k tomu nejzajímavějšímu, co nám superhrdinské snímky za poslední dobu nabídly. Tvůrci si s touto postavou dosti pohráli, i co se týče vizuálních efektů. Mysteriovy iluze totiž svou propracovaností patří k tomu nejlepšímu na celém filmu, a tak si zajisté užijete každý moment, kdy je tato postava na scéně. Dále je třeba vyzdvihnout herce Toma Hollanda a Zendayu, kteří taktéž podávají skvělé výkony a snímek dále rozvíjí jejich vztah, což patří k srdci celého dobrodružství.

Akční stránka je povedená a je jí tu v dostatečné míře, takže jí divák není přehlcen. A kupodivu je stále zábavné vidět Spider-Mana houpat se v akci na pavoučích sítích a vypadat u toho zajímavě. Nádherné lokace do filmu skvěle pasují a můžeme se tak kochat jejich krásou. Samozřejmě navštívíme také česká místa, což může vykouzlit pousmání a chuť podívat se tam, kde štáb minulý rok natáčel – například na Karlův most.

Ve výsledku sice Spider-Man: Daleko od domova nemá velkolepou výpravu jako série Avengers, ale nechybí mu srdce, humor, povedený scénář, kvalitní hudba, svižné vypravování ani neokoukané věci. Pro fanoušky superhrdinských a dobrodružným snímkům je tedy tento snímek povinnost.

Hodnocení: 85%

P.S. Zúčastnil jsem se projekce 2D s českými titulky, ale samotná postava Mysteria stojí za návštěvu kina IMAX 3D.

P.S.S. Připomínám, abyste zůstali po skončení filmu sedět na svých místech, jelikož na vás následně čekají dvě úžasné scény. Ta první je jednou z nejpřekvapivějších scén, jaké nám Marvel kdy ukázal a bude mít velký dopad na budoucí snímky. Druhá poté nabídne nejen překvapení, ale i úsměv na tváři.

Text: Jan Kocián

Foto: Falcon

***

RECENZE: Annabelle 3 – kvalitu sráží klišé lekačky - 60%

Úspěšná série o panence Annabelle, jež je údajně posedlá temnými silami, dorazila do českých kin s již třetím dílem, který natočil režisérský nováček Gary Dauberman. Ten doteď působil u této sérii, která je součástí provázaného světa V zajetí démonů, pouze jako scénárista.

A podle toho to také vypadá. Další díl pokračuje v zajetých kolejích, ale snaží se kvalitativně přiblížit jinému filmu, a to V zajetí démonů. Bohužel na rozdíl od svého předchůdce snímku chybí kvalitnější atmosféra a překvapivé lekací scény. Ty jsou v tomto případě až příliš předvídatelné, a tak se nelze ubránit dojmu, že se tvůrce ani nesnažili diváky překvapit, pouze jim ukázat hororové výjevy. Samotná atmosféra totiž není příliš napjatá a většinou vás ani nezajímá, co se s hlavními hrdiny stane v dalším záběru. Nelze však filmu upřít dobře odvedenou práci na maskách a detailnost, co se týče vyobrazení domu Warrenových a jejich sbírky okultních předmětů, které působí opravdu strašidelně. Zároveň můžeme pochválit hororovou hudbu a povedený scénář, který nabízí nový příběh, ve kterém figuruje také dcera Eda a Lorraine Warrenových Judy, kterou ztvárnila herečka McKenna Grace (Ready Player One: Hra začíná, Captain Marvel). Ta si jednotlivé scény spolu s Madison Iseman, jež hraje její chůvu, krade pro sebe a oběma se snaží film vytáhnout nad průměr a při strašidelných scénách nevypadají hloupě a umí daným scénám dodat energii. V tom jim pomáhá také poměrně přehledná kamera Michaela Burgesse, jenž svou povedenou práci předvedl v letos uvedeném snímku La Llorona: Prokletá žena.

Třetí díl o panence Annabelle nedělá sérii ostudu, ale nedokáže nabídnout takřka nic nového pro hororový žánr, což je velká škoda, jelikož má série velký potenciál. Nicméně na kolena ji sráží klišé lekačky a celková atmosféra. Vše je tu příliš předvídatelné, a pokud jste zkušení hororoví fanoušci, pak vás tu vůbec nic nepřekvapí. Netvrdím, že snímek nemá strašidelné scény, ale chybí mu ty zapamatovatelné. Po skončení filmu tak po pár dnech zapomenete, co se vlastně ve filmu stalo.

Hodnocení: 60%

Text: Jan Kocián

Foto: Vertical Ent.

***

RECENZE: Podfukářky – jednoduchá letní oddechovka ve stylu Dannyho parťáků 65%

Minulý rok jsme mohli vidět oblíbenou herečku Anne Hathaway v roli podvodnice v ženské verzi Dannyho parťáků Debbie a její parťačky. Letos se však objevuje v menší verzi již zmíněného filmu s prostým názvem Podfukářky, jenž natočil komik Chris Addison, pro něhož se jedná o první celovečerní snímek. Tentokrát jí sekunduje pouze komička Rebel Wilson. A soutěž o to, která z nich dokáže lépe oklamat muže, může začít.

Již podle atypického obsazení si lze domyslet, že se snímek nebude brát nijak vážně. Tvůrci se snaží, aby byla každá scéna nějak vtipná, což se jim však daří pouze z poloviny. Jak se říká: ,,Všeho moc škodí“, a proto ne všechny scény vyzní tak komicky, jak tvůrci zamýšleli. Avšak o nejlepší humorné části se tu stará samotná Anne Hathaway, která Wilson dokáže pořádně potrápit, a dokonce jí svým výkonem strčit do kapsy. Známá komička tu totiž překvapivě nenabízí příliš nového a převážně je zde poukazováno na její váhu, což na začátku pobaví, ale poté to snímku spíše škodí a některé části tak působí jako velké klišé. Chemie ovšem mezi oběma herečkami funguje skvěle a hlavní myšlenka celého filmu – chlapi ženám skočí na vše – je zde zajímavě podána. Každý muž se snaží ženě zavděčit všemožným způsobem a mnozí jsou okouzleni její krásou, tudíž jsou pro ni ochotni udělat cokoli, s čímž si filmaři vynalézavě hrají a vznikají tak velmi povedené a nápadité scény. Plusem jsou také krásné francouzské lokace a příjemně překvapivé humorné zvraty. Těch je tu v dostatečném množství, a tak hodina a půl rychle uteče.

Podfukářky jsou jednoduchou letní oddechovkou, která se svým stylem blíží Dannyho parťákům. Nabídne humor, chytrou myšlenku a atypické obsazení dvou rozdílných hereček - skvělé Anne Hathaway a “protivné“ Rebel Wilson - jejichž rivalitu a pošťuchování si zajisté užijete. Pokud se tedy rozhodnete v tomto horkém počasí vyrazit do kina na komedii, u které můžete vypnout a zároveň se trochu pobavit, pak při výběru tohoto filmu v žádném případě neprohloupíte.

Hodnocení: 65%

Text: Jan Kocián

Foto: Forum Film

***

RECENZE: Muži v černém: Globální katastrofa – Zbytečný reboot 45%

Po třetích Mužích v černém si studio Sony Pictures studio příliš nevědělo rady s tím, jakým směrem se s touto značkou vydat příště. Za čtvrtý díl by muselo hlouběji sáhnout do kapes a plány na spojení Mužů v černém a 21 Jump Street byly nakonec zrušeny. Jediná možnost, která zbyla, bylo natočení rebootu. Pro ten se podařilo sehnat zručného režiséra F. Garyho Graye a hvězdné duo z Chrise Hemswortha a Tessu Thompson. Stačilo to pro natočení dobrého filmu?

Na tuto otázku odpovím raději na začátku – nestačilo. Snímek už v prvních minutách působí, že neví, jakým směrem se vlastně chce vydat, a proto se snaží do skoro dvouhodinové stopáže vložit všechno, co mají diváci rádi, avšak poněkud nahodile a zmatečně. Až ve střižně si nejspíš všichni uvědomili, že snímek příliš nefunguje. Není to sice žádná tragédie, ale už v první třetině mu dochází dech a dostáváme tak tuctovou podívanou. To platí také pro herecké obsazení, které nemá dostatečné charisma, jaké měl Will Smith a Tommy Lee Jones. Chris Hemsworth na plátně předvádí stejný herecký výkon jako v Thorovi: Ragnarok, avšak to, co mu prochází v marvelovce, se mu tady akorát vymstilo a působí tak až moc hloupě. Bohužel ani on, ani Thomspon nedokáží držet film nad průměrem, jelikož scénář zkrátka a dobře není dobrý.

Svět Mužů v černém je jako takový zajímavý, ale potenciálem je tu plýtváno a vypadá to, že tvůrce ani tak nezajímalo nabídnout něco nového, jako spíše cestování po světě v domnění, že pokud se Hemsworth na chvilku ukáže v nějaké zemi na létající motorce, dostanou do kin více diváků. To se jim příliš nedaří a nezachrání je ani finálový zvrat.

Nelze říci, že je film Muži v černém: Globální katastrofa naprostá katastrofa, ale spíše zklamání. Pokud čekáte akční podívanou, která nabízí neokoukané věci a rozšiřování světa agentů v černém o nové zajímavé věci, budete nejspíš z kina odcházet zklamaní. Jestli patříte k těm, kteří zkrátka mají rádi Chrise Hemswortha nebo Muže v černém a nevadí vám, že snímek nenabízí nic nového, pak byste u tohoto filmu mohli poklidně vypnout.

Hodnocení: 45%

Text: Jan Kocián

Foto: Falcon

***

RECENZE: X-Men: Dark Phoenix – Neohromí ani neurazí 65%

Začátkem června dorazil do kin poslední díl série X-Men od 20th Century Fox, který si během produkce prošel různými problémy, a dokonce prý došlo na rozsáhlé přetáčky. Navíc ani marketing, ani trailery nevypadaly přesvědčivě a fanoušci se tak začali obávat, že tentokrát to dopadne stejně špatně jako s předchůdcem s podtitulem Apokalypsa. Dopadlo to skutečně tak černě?

Již začátek naznačuje, že se tvůrci rozhodli ubrat na humoru a přidat na dramatičnosti. A je zjevné, že se tvůrci snažili natočit moderní předělávku třetího dílu původní série X-Men: Poslední vzdor s větším zaměřením na postavu Jean Grey (Sophie Turner). Což se jim spolu s dramatickou složkou do jisté míry daří a divák se tak většinou nenudí. Momentů překvapení je zde však naprosté minimum a pouze sledujete dobrodružnou cestu, která končí velkým finále, které patří k nejlepší části celého filmu.

Akční scény jsou - spolu s hudbou od Hanse Zimmera - velmi povedené a ty nejlepší si s přehledem krade pro sebe herec Michael Fassbender v roli Magneta. Ostatní herci podávají taktéž skvělé výkony, což bohužel nejde říct o hlavní záporačce v podání Jessicy Chastain. Ta bohužel nepůsobí nijak výrazně a nepřináší do světa X-Menů nic nového.

Na vizuálních efektech se tvůrci vyřádili a je vidět, že větší část rozpočtu (odhaduje se 200 milionů dolarů) padla právě na ně. Avšak i přesto je film překvapivě komornější podívanou. To není úplně špatně, jelikož se snímek více soustředí na postavy a zároveň se to zbytečně nepřehání s akčními scénami.

Ve výsledku finále X-Menů nezklamalo, ale ani nenadchlo. Jako popcornovka na nedělní večer je snímek ideální, ale bohužel je film spíše na jedno zhlédnutí, jelikož nenabízí nic, co bychom nikdy dříve neviděli a ačkoli se jedná o vyvrcholení nové série, nelze říci, že tvůrci v tomto případě vytáhli eso z rukávu. Nicméně je film příjemný na koukání a dramatické scény fungují skvěle. Pokud plánujete návštěvu kina IMAX 3D, tak jistě neprohloupíte.

Hodnocení: 65%

Text: Jan Kocián

Foto: CinemArt

***

RECENZE: Godzilla II: Král monster – Obří titáni v akci 70%

V roce 2014 nám režisér Gareth Edwards přinesl novou podobu gigantické Godzilly, která si po svém uvedení získala fanoušky po celém světě. Letošní pokračování po něm převzal Michael Dougherty (Krampus: Táhni k čertu). A zatímco v prvním díle filmaři představovali hlavní monstrum během celého filmu, tentokrát se můžete těšit, že ji uvidíte v akci daleko dříve. A ještě zuřivější.

Hned na začátku je nutno zmínit, že tento snímek se nijak nesnaží stavět na originálním ději, jelikož hlavní atrakcí je tu souboj monster a jejich opojná vizuální podoba. Ta je dosti propracovaná a jednotlivá obří stvoření vypadají autenticky a příjemně děsivě.  Godzilla má tentokrát proti sobě více monster, v čele s mocným tříhlavým Ghidorahem, ze kterého běhá mráz po zádech. Divák se navíc nestíhá nudit, jelikož nás tvůrci zásobují akcí monstrózních rozměrů takřka každých deset minut a daří se jim ji stupňovat až do velkolepého finále, které je opravdovou pastvou pro oči.

Hlavní postavy tu nedostávají příliš prostoru, jelikož všechna pozornost je soustředěna převážně na obří titány, ale lze vyzdvihnout mladou Millie Bobby Brown (seriál Stranger Things), jež se snaží podat co nejlepší výkon a nechává ostatní živé herce ve svém stínu. Co se týče hlavního záporáka v podání Charlese Dance, kterého můžete znát ze seriálu Hra o trůny, tak ten nenadchne, ale ani neurazí.

Pokračování Godzilly nabízí velkolepou podívanou, kterou byste měli vidět na co největším možném plátně ve 3D, ideálně tedy v IMAXu. Souboje titánů jsou dechberoucí  a zajisté vám z nich bude běhat mráz po zádech. Kamera a střih fungují skvěle a filmařům se daří přicházet s novými nápady, které vás budou bavit. Tentokrát lze brát jako plus, že se tvůrci nesoustředili na živé postavy, nýbrž na představení samotných agresivních monster. Když dojde na klišé dialogy, tak si zkrátka přejete, aby došlo k nějakému zvratu a pozornost se přesunula zpátky na titány, kteří na každém kroku demolují věci okolo a šíleně u toho řvou.

Hodnocení: 70%

Text: Jan Kocián

Foto: Vertical Ent.

***

RECENZE: John Wick 3 – Akční značka postupuje stále výš 90%

Nelítostný zabiják John Wick se po dvou letech vrací ve třetím díle nadupané série, která stále neztrácí dech. A dalo by se říct, že značka stále nabývá na síle.

Trojka navazuje přesně tam, kde minulý díl skončil. John Wick je na útěku poté, co zabil člověka na území hotelu Continental a nyní jsou mu v patách nejnebezpečnější zabijáci na světě. A tady začíná ta pravá zábava.

Tvůrců se překvapivě daří nastavovat laťku stále výš a nabízí originální a propracované souboje, které jsou drsnější, brutálnější a nepůsobí nijak zbytečně nebo prázdně. Zárove%m se zvyšuje také počet mrtvých, které za sebou Wick nechává, zatímco se snaží najít způsob, jak přežít. Hravě mu při tom sekunduje talentovaná Halle Berry, kterou si v akci se psy jednoduše zamilujete.  Záporáci mají každý svůj charakter a film ozvláštňují svým vlastním způsobem a každý z nich přináší do zabijáckého světa něco nového.

Děj je sice jednoduchý, ale poutavý a bere nás na nová atraktivní místa. Navíc tu uvidíme dosud neodhalené části hotelu Continental, pronikneme také hlouběji do samotného světa zabijáků a seznámíme se s Nejvyšší radou, která jej řídí. Režiséru Chadu Stahelskimu se daří diváky překvapovat a nabízet stále nové věci. Pomáhá mu při tom akční a zároveň přehledná kamera Dana Laustsena spolu s vynikajícím střihem Evana Schiffa a celé to příjemně podtrhuje hudba Tylera Batese a Joela J. Richarda. Tito pánové pomáhali Stahelskimu při pracích na druhém dílu a další spolupráce se zajisté vyplatila.

Pokud jste již byli v kině na nových Avengers: Endgame a jste fanoušky poctivé akce a filmařiny, pak si třetí díl Johna Wicka 3 nesmíte nechat ujít. A nemusíte ani chodit do IMAXu, jelikož tento snímek si zajisté užijete i v menším kině a po skončení budete volat po přídavku, který dorazí za dva roky. A nám nezbývá než se těšit na to, co si pro nás tvůrci vymyslí příště.

Hodnocení: 90%

Text: Jan Kocián

Foto: Vertical Ent.

***

RECENZE: Avengers: Endgame – epické vyvrcholení 95 %

Recenze neobsahuje spoilery

Minulý týden dorazilo do českých velkolepé finále - konec jedné kapitoly studia Marvel - Avengers: Endgame. Podařilo se naplnit vysoká očekávání?

Události posledních Avengers: Infinity War superhrdiny dosti poznamenalo. Rozhodnou se však naposledy postavit mocnému Thanosovi a zvrátit minulost.

Začátek působí jako drama, ale poté se dostáváme do zajetých kolejí, kdy se Marvel vytasí s humornými scénami. Těch je kupodivu hodně, ale neurazí, ačkoli se všichni nachází ve vážné situaci. Každý z nich má zábavné hlášky a chemie mezi všemi funguje na výbornou.

Více prostoru tu dostávají hrdinové jako Kapitán Amerika, Black Widow nebo Hawkeye, kteří byli v Infinity War upozaděni. Poslední zmiňovaný prošel vedle Thora největší změnou a většinu scén, ve kterých se objeví, si s přehledem krade pro sebe. Režiséři Russovi se snažili pracovat s postavami a nesázet každých pět minut nějakou akci. To se jim vyplácí a vztah k postavám se tak prohlubuje a čeká nás spousta překvapivých zvratů. Každý dostane dostatek prostoru na to, aby se předvedl. První hodina je tak pomalejší a ve druhé hodině začíná jít do tuhého.

Samotná akce je – jak je u Marvelu běžné – dech beroucí. Posledních patnáct minut patří k opravdovým lahůdkám a finále patří k tomu nejlepšímu, co nám zatím studio nabídlo. Dočkáte se scén, které nebudete ani v nejmenším čekat a v tom je také kouzlo celého snímku. Když si myslíte, že se něco stane, tak se tak nestane, ale stane se něco jiného, co vás zajisté příjemně překvapí.

Avengers: Endgame je vyvrcholením, které skalní fanoušky velmi potěší a sebere jim vzduch z plic. Režiséři si pro vás připravili epickou podívanou plnou humoru, akce a emocí. Tři hodiny vám tak utečou jako voda a na konci si budete přát, aby byl film delší. Tvůrcům se brilantně podařilo uzavřít kapitoly některých hrdinů, se kterými se bohužel budeme muset také rozloučit. Takže si před vstupem do sálu nezapomeňte koupit papírové kapesníčky.

Hodnocení: 95%

P.S. Zúčastnil jsem se dvou projekcí v IMAX 3D s českými titulky. Největší plátno v České republice je naprostou povinností, jelikož byl celý film natočen na speciální IMAX kamery, takže máte plně roztáhlý obraz po celou dobu sledování a ve spojení s 3D je celkový zážitek umocněn na maximum.

P.S.S. Překvapivě můžete po skončení filmu opustit kinosály, jelikož se tentokrát studio rozhodlo nepřidat žádnou mezititulkovou ani potitulkovou scénu.

Text: Jan Kocián

Foto: MARVEL STUDIOS

***

RECENZE: Captain Marvel – první marvelovská superhrdinka překvapuje - 85%

Marvel začátkem března vypustil po delší pauze nový film, který má diváky připravit na velkolepé finále Avengers: Endgame. Představuje nám origin nové postavy, která je šéfem komiksového filmového univerza Kevin Feige označena za jednu z nejmocnějších.
Na začátku je nutné dodat, že se jedná o poloviční origin. Když se s Captain Marvel/Carol Danversovou setkáme poprvé, má již schopnosti a je cvičena u rasy Kree. Poté se dostáváme na Zemi, kde chce Carol zjistit, co mají její nepřátelé Skrullové v plánu, a co znamenají záblesky vzpomínek, které má v hlavě.

Snímek vám nedovolí se nudit, jelikož se v něm stále něco děje. Prvních patnáct minut se sice film trochu vleče, ale poté, co se dostáváme na Zemi, nabírá na tempu. Je zábavné sledovat vývoj Captain Marvel a přeměnu Skrullů.

Akce je jako vždy u Marvelu úžasná a dech beroucí a finále ve vesmíru připomíná souboje Star Wars. Studio se navíc snažilo odprostit od své základní formule a rozhodlo se nabídnout několik zvratů, které divák zajisté nebude očekávat.

Co se týče samotných hlavních postav, oscarová herečka Brie Larson překvapuje svým originálním pojetím jedné z nejmocnějších superhrdinek marvelovského universa a daří se jí svou postavu dokonale prodat. Skvěle jí sekunduje Samuel L. Jackson, jenž do filmu vnáší svůj osobitý humor a kupodivu nelze poznat, že jeho obličej prošel počítačovými změnami, které mu dodávají mladší vzhled. Jakmile je navíc ve společné scéně s kocourem Goosem, je z nich nezapomenutelná dvojka, která nesmírně baví.

Další, koho je nutné vyzdvihnout, je Ben Mendelsohn, jenž se představuje jako hlava Skrullů, který podává skvělý výkon a je na místě dodat, že se po delší době jedná o jednu z jeho nejlepších rolí. Jediný, kdo ničím neoslní je Jude Law, u jehož postavy nás sice čeká překvapení, ale herci se nedaří ničím vybočit z řady.

Marvel svým nejnovějším zábavným počin nešlápl vedle. Nabídl nám skvělou akci, dobře vykreslené postavy, překvapivé zvraty a vše podtrhuje rytmickou hudbou minulého století. Po zhlédnutí snímku se diváci budou ještě více těšit, až Captain Marvel znovu uvidí v Avengers: Endgame.

Hodnocení: 85%

P.S. Jako obvykle nezapomeňte po skončení filmu zůstat sedět, jelikož na vás čekají další dvě scény. U první vám zajisté stoupne adrenalin, jelikož se váže k napjatě očekávanému snímku Avengers: Endgame a druhá slouží spíše pro pobavení.

Text: Jan Kocián

Foto: MARVEL STUDIOS

***

RECENZE: Zrodila se hvězda - Cooper i Gaga sahají po oscarové nominaci - 90%

Začátkem října dorazil do českých kin režijní debut hollywoodského herce Bradleyho Coopera Zrodila se hvězda, jenž se navíc ještě zhostil jedné z hlavních rolí a pomáhal při psaní scénáře. Ženskou hlavní roli ztvárnila zpěvačka Lady Gaga. A ač to mnohé z vás překvapí, v minulosti již byly natočeny tři verze tohoto příběhu. Povedlo se Cooperovi připravit snímek, který dokáže zaujmout dnešní publikum?

Už v prvních vteřinách se filmaři snaží o to, abychom nasáli správnou atmosféru a nechali se unášet celým snímek. Bradley Cooper zvládá režii a hlavní roli s přehledem a dokazuje nám, že není pouze skvělý herec, ale i zpěvák. Lady Gaga, kterou obsadil do hlavní ženské role, zase ukazuje divákům kariérní opak – ze skvělé zpěvačky se stala také úžasná herečka. Oba si s přehledem kradou diváky pro sebe a divák si je oblíbí po pár minutách na plátně. Další postavy spíše pomáhají dokreslit příběh Ally a Jacksona Mainea.

Filmaři se nesnaží nikam spěchat a scénář nenabízí zbytečné klišé momenty. Vše má ve filmu své místo a postavy jsou krásně vykresleny, aby s nimi mohl divák sympatizovat. Velkým lákadlem jsou písně, které jsou velmi chytlavé a zůstanou vám v hlavě i po skončení filmu. Celkový zážitek a autentičnost prohlubuje také fakt, že herci natáčeli a zpívali před diváky na festivalu Coachella a na tour Lady Gaga s názvem Joanne. Cítíte tak živou a energickou atmosféru, která vás naprosto pohltí.

Snímek Zrodila se hvězda je příjemný snímek, který si zamilují milovníci romantických a hudebních filmů. Nabízí skvělé herecké výkony představitelů hlavních rolí, kteří atakují na  nominaci na Oscara, nádherné písně, přehlednou kameru a nerušivý střih. Pokud nemáte v listopadovém počasí co dělat a venku je na vás moc zima, pak se jistě běžte ohřát do kina na tento film, který vás a vaši drahou polovičku jistě zahřeje.

Hodnocení: 90%

Text: Jan Kocián

Foto: Warner Bros

***

RECENZE: Venom – jiný komiksový film 75%

Tento týden dorazil do českých kin očekávaný sólový snímek hlavy-kousajícího Venoma s Tomem Hardym v hlavní roli. Den před premiérou vyšly recenze od amerických kritiků, který film poslali rovnou do koše. Měli bychom je poslouchat?

Už zkraje je znát, že tvůrci chtěli přinést divákům jiný komiksový film, než jaký nám servíruje Marvel a DC. Rozhodli se tedy vzít od každého kousek a zkusit to spojit. A překvapivě to funguje. Dostáváme temnější a zároveň humorné pojetí tohoto kontroverzního antihrdiny. A vůbec to nepůsobí jako klišé. Filmaři na začátku na nic nečekají a svižným tempem ženou snímek kupředu. Mezitím nám jsou představeny hlavní postavy. Tou nejvýraznější je samozřejmě Tom Hardy coby známý reportér Eddie Brock, ze kterého se po spojení se symbiontem stává Venom. Studio nás od oznámení tohoto snímku napínalo s eRkovou přístupností, avšak nakonec dostáváme mládeži přístupnou verzi. Nemusíte se ovšem bát, že neuvidíte antihrdinu ukusovat hlavy, jen to nebude příliš vidět a hlavně se tu nesetkáte s krví. I tak je ale nesmírně cool a jeho akční scény jsou dosti impulzivní. Navíc se tvůrci nebáli ostřejší mluvy, což filmu dodává na drsnosti a humoru. Nejzábavněji působí scény, ve kterých spolu rozmlouvá Eddie se svým parazitem. Během snímku se jejich vztah stává pevnějším a antihrdina mlátí a hází lidi, a ukusuje jim hlavy, kdykoli se mu naskytne možnost. Nakonec se samozřejmě dočkáme akčního finále, ve kterém se postaví Riotovi, jehož hostitelem je šílený miliardář Carlton Drake, jehož ztvárnil herec Riz Ahmed. Bohužel nijak nevystupuje z řady a tvůrci by nejspíš udělali lépe, kdyby z něj udělali vedlejšího záporáka.

Ve výsledku se Venomův sólový snímek povedl, ačkoli by mu více slušela eRková přístupnost a lepší záporák. Jinak funguje a svižným tempem se dere kupředu. Nezbývá tak ani čas se nudit. Na plátně se stále něco děje, a když už se ve filmu nebojuje, baví diváky Eddieho rozmlouvání se symbiontem. Kamera je poměrně přehledná a střih neruší, když nepočítáme trochu nepřehledné finále a rychlé bliknutí u scén, ve kterých Venom ukusuje hlavy. Vizuální stránka není vůbec špatná a jedinou vadou na kráse je akční finále, které působí dosti uměle. Pokud tvůrci ve druhém díle dále rozvinou symbiontův vztah s Eddiem a zajímavě zpracují záporáka, pak se zajisté máme na co těšit.

Hodnocení: 75%

P.S. Zúčastnil jsem se projekce IMAX 3D a vřele doporučuji pro ty, kdo si chtějí tento film maximálně užít se vším všudy. Pokud nemáte příliš v oblibě 3D konverzi a stačí vám klasické 2D, pak ani tady neprohloupíte.

P.S.S. Po skončení zůstaňte sedět na svých místech, jelikož na vás čekají dvě potitulkové scény. Jedna nám poodhaluje, jakým směrem se bude ubírat případné pokračování a druhá je ukázka z prosincového animovaného filmu Spider-Man: Paralelní světy. Ti, kdo se na pavoučího muže v animované podobě nechystají ani o návštěvě neuvažují, mohou s poklidem odejít hned po první potitulkové scéně.

Text: Jan Kocián

Foto: Falcon

***

Predátor: Evoluce - Epické znovuoživení značky se nekoná 60%

V půlce září dorazil do českých kin dlouho očekávaný Predátor: Evoluce. Naposledy se obávaný lovec podíval do kinosálů v roce 2010 ve filmu Predátoři, který se však nesetkal s příliš vřelým přijetí stejně jako snímky po prvním díle. Nyní se tvůrci rozhodli značku oživit a jako režisér byl najat talentovaný Shane Black (Iron-Man 3, Kis Kiss Bang Bang).
Začátek nám předvádí temnou stránku příběhu a tvůrcům se daří pracovat s nevypočitatelnou atmosférou. Divák tak může hádat, jakým směrem se vše nakonec ubere. Nelze ovšem hned jásat, jelikož poté, co poprvé narazíme na skupinku odepsaných žoldáků, přidávají tvůrci také humor. Ten působí dosti prkenně a původně temné atmosféře je spíše na škodu. Především ho tu zajišťuje komik Keegan-Michael Key. V momentě, kdy narazíme na skupinku žoldáků, přidávají filmaři také vulgární mluvu a krev, která je pro tuto sérii typická. Snaží se tak divákům dopřát eRkový snímek se vším všudy, takže se nešetří nadávkami, krví nebo useknutými částmi lidského těla. Scénář však bohužel snímek pohřbívá, jelikož své hlavní postavy vykresluje nezajímavě a děj naprosto nudně, takže se druhá polovina spíše vleče, než aby svižně postupovala k vyvrcholení. Hudba ztrácí na výraznosti a děsivých-lekacích scén je tu pramálo. Režisér Shane se snaží ukočírovat film, jak jen může, ale příliš mu to nejde. Daří se mu ovšem překvapit novým gigantickým monstrem, které je od začátku zahaleno závojem tajemna. Po představení se atmosféra a děj probouzí znovu k životu a finální střet si užije každý fanoušek série. Kdyby šel takovým tempem Predátor od začátku, jednalo by se o zábavnou hororovou sci-fi podívanou.

Ve výsledku je však nový Predátor: Evoluce pouze mírně nadprůměrným počinem. Nepřináší nic nového, co bychom již předtím neviděli, kromě megapredátora. Jediné, co se tvůrcům daří, je svižnější druhá polovina snímku. Pokud tedy nemáte plány na večer všechno už jste v kinech viděli, pak tímto filmem nic nezkazíte.

Hodnocení: 60%

P.S. Zúčastnil jsem se projekce IMAX 3D a mohu říct, že v tomto případě můžete ušetřit a vyrazit na 2D verzi. Většina scén je temná, takže 3D nemá šanci nijak vyniknout.

Text: Jan Kocián

Foto: CinemArt

***

RECENZE: Úžasňákovi 2 – Dlouhé čekání se vyplatilo 90%

Pro mnohé byla rodinka Úžasňákových, ve které je táta supersilák, elastická máma, superrychlý chlapec, neviditelná dívka a dítě s hned několika schopnostmi, před čtrnácti lety dětstvím. Navíc měl snímek otevřený konec a všichni proto doufali, že se zanedlouho dočkáme také pokračování. To však nakonec dorazilo až o čtrnáct let později, kdy zdokonalili všechny potřebné technologie, které tvůrce dříve brzdily. Postavy tak mají nově například lidské oči.

Snímek začíná přesně v momentě, kdy skočil první díl, což jistě potěší nejednoho fanouška. Poté se tvůrci zaměřují na misi Elastičky, která byla požádána, aby propagovala zlegalizování superhrdinů porušením zákazu o zasahování proti zločincům. Pan Úžasňák přitom musí zůstat doma a starat se o ději, a tak snímek sleduje ženu v akci a chlapa v domácnosti. Tvůrci přišli se zajímavým dějem a záporákem, kterým je postava Hypnotizéra. Ten však není zcela navržen pro dětské publikum a stává se v tom v mnoha momentech dospělejší podívaná. To ovšem ničemu nevadí, jelikož to děti ani nebudou vnímat.

Co se týče animace, ta je dovedena k naprosté dokonalosti a celý snímek je propracovaný do nejmenších detailů. Taktéž nechybí povedené akční scény, humor a Jack-Jack. Tomu se tvůrci také náležitě věnují a zkoumají jeho superschopnosti. Daří se mu tak film více ozvláštnit a zodpovědět otázky, které si diváci kladli po zhlédnutí prvního dílu.

Sečteno, podtrženo, druzí Úžasňákovi nedělají originálu žádnou ostudu a čtrnáct let čekání se opravdu vyplatilo. Sám jsem se v kině cítil jako bych se znovu vrátil do svého dětství a užíval si toto pokračování naplno. Tvůrcům se podařilo přijít podívanou, kterou si zamilujete bez ohledu na to, zdali jste dospělý nebo dítě.

Hodnocení: 90%

P.S. Zúčastnil jsem se projekce 2D dabing. U tohoto filmu byste ovšem neměli prohloupit návštěvou 3D verze. Pixar si na ní totiž dává u svých animáků záležet.

Text: Jan Kocián

Foto: Falcon

 

***

RECENZE: Mission: Impossible: Fallout - Nejlepší a nejadrenalinovější díl série 95%

Když se vysloví jméno Tom Cruise, tak jistě většině z vás okamžitě naskočí série Mission: Impossible. Od čtvrtého dílu se stalo tradicí, že se herec snaží s každým dalším své kaskadérské kousky posunout na vyšší úroveň a překonat sám sebe.

Ve čtvrtém díle například skutečně lezl na nejvyšší budovu světa Burj Khalifa v Dubaji, v pátém se naučil pro vodní scénu zadržet dech na šest a půl minuty a při natáčení úvodní akční sekvence se nechal zavěsit na vnější plášť vojenského letadla Airbus A400M F-WWMZ. Pokud jste viděli upoutávky k šestému dílu, pak jistě tušíte, že to Tom dokázal i tentokrát.

Začátek nastavuje zcela odlišnou temnější atmosféru, než na jakou jsme u této série byli doposud zvyklí. O scénář a režii se postaral sám Christopher McQuarrie, jenž natočil také minulý díl Národ grázlů. A jde vidět, že má vše perfektně pod kontrolou a neztrácí čas zbytečnými klišé. Navíc se mu daří diváky překvapovat takřka na každém kroku. Nikdy proto netušíte, jak to s hrdiny v dané scéně dopadne a co vás čeká v dalším záběru. Snímek je natolik promyšlený, až si říkáte, jak se tvůrcům podařilo s něčím takovým přijít a natočit to tak, aby to celé fungovalo a působilo přirozeně.

Tím se dostáváme k akční stránce, která je doslova dech beroucí. Tom Cruise si tu, jak je u něj zvykem, všechny kaskadérské kousky dělá sám. Jejich nebezpečí je až hmatatelné a tuhne při nich krev v žilách. Je proto až k neuvěření, že je v dnešní době „doublerů, kteří zaskakují za herce i kvůli skokům ze dvou schodů“ vůbec někdo něčeho podobného schopný. Jde vidět, že Cruise chce, aby s ním diváci prožívali emoce a náramně se u toho bavili. A nenajde se tu jediná akční scéna, při které byste necítili napětí a nezadržovali dech. Z těch nejadrenalinovějších bych vyzdvihnul hlavně volný skok z letadla, honička vrtulníků nebo finální střet hlavního hrdiny a jednoho ze záporáků.

Ani ostatní herci ovšem nestojí v pozadí. Všichni Cruisovi skvěle sekundují a přidávají celému filmu na elánu. Nováček série Henry Cavill ukazuje, že umí být neuvěřitelně badass a nepotřebuje se k tomu oblékat jako Superman.

Ve výsledku film hodnotím jako jeden z nejlepších akčních filmů za poslední roky. Nachází se tu spousta překvapení, hudba krásně prokresluje scény, kamera je hlavním hvězdám v patách a celé to neuvěřitelně svižně odsýpá. Mission: Impossible – Fallout nesmí v kinech minout žádný akční divák nebo fanoušek Toma Cruise. Tohle zkrátka musíte vidět na vlastní oči.

Hodnocení: 95%

P.S. Zúčastnil jsem se projekce IMAX 3D a mohu jen doporučit. Vidět celou tuhle podívanou na největším plátně v České republice je povinnost.

Text: Jan Kocián

Foto: CinemArt

***

RECENZE: Děsivé dědictví – Bojte se! 70%

Nedávno dorazil do českých kin jeden z nejoriginálnější hororů za poslední léta s názvem Tiché místo, které se rovněž stalo celosvětovým hitem. O tři měsíce později přichází do kin novinka Ari Astera Děsivé dědictví, která je pro režiséra celovečerním debutem. Dokáže zaujmout dnešní hororové publikum?

Filmaři již od začátku pracují s tíživou atmosférou a nechávají diváka, aby ji začal vstřebávat a zvyknul si na ni. Jak snímek plyne, tak jim ji daří i postupně stupňovat. Překvapivě se tu nesází na laciné lekačky, ale právě na atmosféru. Režisér Ari Aster se snaží ve svém celovečerním debutu pracovat se svými postavami a přiblížit je divákům.

Navíc o rodině ve druhé části děje vyplouvají na povrch různá tajemství a snímek si s vámi hraje. Povětšinu času se snaží mít karty zakryté, a tak nevíte, co se příště stane. Je ovšem pravda, že se tu nachází také několik hluchých míst nebo nezajímavých částí. Aster se ovšem snaží, aby si udržel divákovu pozornost a dostává se nám také různých děsivých výjevů, u kterých není zcela zřejmé, oč se jedná. Hlavní herci se snaží prodat své výkony a dokáží diváky patřičně zaujmout.

Děsivé dědictví se vedle letošního Tichého místa právem může řadit mezi jeden z nejpovedenější hororů za poslední dobu. Režisér Ari Aster ukázal, že dokáže natočit originální horor. Nesází na hloupé lekačky, ale od začátku buduje napínavou atmosféru, kterou postupně rozvíjí. Pokud jste tedy milovníky hororů, pak si tento snímek zajisté nesmíte nechat ujít.

Hodnocení: 70%

Text: Jan Kocián

Foto: Freeman Ent.

***

RECENZE: Ant-Man a Wasp – Zábavné pokračování, ve kterém je všeho víc 75 %

Do českých kin dorazilo pokračování marvelovského snímku z roku 2015 Ant-Man a Wasp. To dorazilo po vřele přijatých blockbusterech Black Panther a Avengers: Infinity War.

Snímek se odehrává krátce po událostech filmu Kapitán Amerika: Občanská válka, kdy Scott Lang uteče z vězení, do kterého byl zavřen na konci, a po chvilce je znovu dopaden a dán do domácího vězení.

Jde vidět, že byl film již od počátku zamýšlen jako oddechovka po dvou vážnějších blockbusterech. Snímek nikam nespěchá a snaží se diváky více seznámit jak se starými, tak novými postavami. Je zajímavé, že se tu ani nesetkáváme s plnokrevným hlavním záporákem. Postavy Sonnyho Burchu (Walton Goggins) a Ghost (Hannah John-Kamen) nelze brát jako pravé záporáky. Sonny je pouhý byznysmen a to, co dělá Ghost nedělá kvůli tomu, že by chtěla někomu ublížit. Do popředí se tu také dostává Evangeline Lilly v roli Hope van Dyne/Wasp a skvěle se jí daří sekundovat hlavní hvězdě Paulu Ruddovi.

Akce patří znovu k tomu nejlepšímu a to i přesto, že tu chybí moment překvapení z prvního zmenšování. Tvůrci si s tím však pohráli velice originálním a vtipným způsobem, a tak se můžete těšit na zajímavé zmenšování a zvětšování nebo dokonce polozvětšování. Znovu se také vydáme do kvantové říše, jejíž vizuál je naprosto ohromující a vše krásně podtrhuje zajímavý výběr hudby. Scénáč navíc netrpí zbytečným klišé a snaží se spíše o to, aby se každý návštěvník kina bavil po celou dobu snímku.

Ant-Man a Wasp je povedený marvelovský snímek, který po vážnějším Black Pantherovi a Avengers: Infinity War přináší divákům více humoru. Pobaví se tu takřka každý, navíc fanoušci Louise si tu přijdou na své, jelikož zde dostal více prostoru, než v prvním díle. Ostatně oproti jedničce je tu všeho více. Zběsilejší akční scény se zmenšováním a zvětšováním, více emocí, více humoru. Navíc snímek netrpí přehnaně dlouhou stopáží, a tak čas strávený v kinosále uteče jako voda.

Hodnocení: 75%

P.S. Po skončení filmu nezapomeňte zůstat na svých sedadlech, jelikož na vás čekají dvě potitulkové scény. První se přímo váže k Avengers: Infinity War a druhá slouží k pousmání.

Text: Jan Kocián

Foto: Falcon

***

RECENZE: Jurský svět: Zánik říše – Krásný vizuál, slabý scénář - 65%

Před třemi lety jsme se dočkali znovuoživení populární značky Jurský park. Do kin šlo pod názvem Jurský svět a v hlavních rolích se objevili hvězdy Chris Pratt a Bryce Dallas Howard. Diváci a kritici byli spokojeni, což se ukázalo také v celosvětových pokladnách, kde dinosauři ukořistili přes miliardu dolarů. Studio Universal Pictures tak dalo zelenou pokračování, které minulý čtvrtek dorazilo do českých kin.

Druhý díl nastavuje již od začátku temnější místy až hororovou atmosféru a novému režisérovi J.A. Bayonovi se daří s ní zajímavě pracovat po čas celého filmu. V jednotlivých scénách se tak může mnohým lehce zatajit dech, jelikož nevíte, odkud se kdo zjeví. A jde vidět, že se tvůrci snaží, aby nekopírovali svého předchůdce. Klasicky tu na nás čeká spousta lekaček a Easter Eggů ke starším dílům.

Snímek nabízí samozřejmě také odlehčenější humornou stránku, o kterou se stará hlavně Chris Pratt. Tomu hravě sekunduje Bryce Dallas Howard a mladí herci Justice Smith s Daniellou Pinedou.  Dočkáme se také camea z původní série v podání Jeffa Goldbluma, který tu zajímavě hovoří o událostech před a po.

Akce, v kombinaci s propracovanými vizuálními efekty a střihem, je skvěle zvládnutá a dokáže udržet divákovu pozornost. Dinosauři vypadají naprosto autenticky a divák s nimi může snadno (ne)sympatizovat. Tvůrci ukazují divákům v sérii dosud neviděné druhy. Nejvíce se předvede “záporný“ strašidelný dinosaurus, kterého jste mohli vidět v trailerech. Tady ovšem pozitiva končí.

Scénář trpí svou nezajímavostí a působí dosti odfláklnutě. Kostra celého příběhu má hlavu a patu, ale chování postav v některých případech je zcela nelogické. Navíc pokud jste viděli všechny trailery, pak na vás žádná další větší překvapení nečekají, což je jistě škoda.

Jurský svět: Zánik říše nabízí pěknou vizuální podívanou. Dále můžeme vyzdvihnout akční stránku, střih a skvěle zakomponovanou hudbu, avšak co se týče scénáře, ten nedopadl příliš dobře. Po zhlédnutí si tak mnozí řeknou, že tento film ani nepotřebovali vidět. Nejvíce možná zaujme konec, kde je nastíněn zajímavý nápad na případný třetí díl. Tak snad to příště dopadne lépe a tvůrci zakončí sérii důstojně a nebudou se snažit o zbytečné natahování.

Hodnocení: 65%

Text: Jan Kocián

Foto: CinemArt

***

RECENZE: Deadpool 2 - 90%

Do českých kin konečně dorazilo očekávané pokračování komiksovky s žoldákem s nevymáchanou pusou – Deadpool 2. Ten zaznamenal před dvěma lety v kinech obrovský úspěch, a tak tu dnes máme další díl.

Ten natočil zkušený kaskadér a režisér Johna Wicka a Atomic Blonde: Bez lítosti David Leitch. Ten již od začátku ukazuje, proč právě on byl tou správnou volbou na režii této podívané utržené ze řetězu. Akce je tu opravdu spousta a je svěží, dynamická, a po choreografické stránce precizně zvládnutá. Zároveň se nešetří se sprostým slovníkem a brutálními sekvencemi, ve kterých tečou potoky krve. Pokud tedy nemáte příliš silný žaludek, pak návštěvu kina pečlivě zvažte. Nejvíce tu ovšem dostaneme černého humoru, kterému přijde na chuť každý, kdo viděl první díl nebo se mu zamlouvá myšlenka poslouchat dvě hodiny člověka-mutanta, který si ze všeho dělá legraci. Hravě mu sekundují nové postavy Cable (Josh Brolin) a Domino (Zazie Beetz), kteří podávají skvělé výkony a své role si náležitě užívají. Týmovka X-Force se ve filmu příliš neukáže, avšak můžete se s nimi těšit na jednu opravdu povedenou sekvenci spojenou s překvapivým cameem. Těch je ostatně ve filmu hodně, stejně jako vtipných Easter Eggů. Scénář je prostý a zaměřuje se právě na hláškování hlavního (anti)hrdiny a prostý děj je stejně jako v případě prvního dílu zábavný a vůbec nenudí, jelikož nám to filmaři ani nedovolí. U hudby visí jeden otazník nad výběrem. Některé písně k dané scéně přesně sedí a jiné nikoli a působí to až moc komicky. To ovšem byl nejspíš záměr tvůrců, takže nad tím můžeme pouze mávnout rukou.

Deadpool 2 je vtipnější, akčnější a šílenější než první díl. Nelze jednoznačně říci, že je pokračování lepší, jelikož oba filmy působí po zhlédnutí zcela odlišně a vzájemně se perfektně doplňují. Druhý díl vám nabídne všechno ve větším měřítku a nedovolí vám se ani na vteřinu nudit a nabízí spoustu překvapení. Pokud jste tedy již zhlédli Avengers: Infinity War nebo se vám nelíbí, že se superhrdinské filmy berou tak vážně, pak si tento film zajisté nesmíte nechat ujít. Zábava je zaručena.

Hodnocení: 90%

P.S. Po skončení zůstaňte sedět, jelikož na vás čeká delší potitulková scéna, která dosti pobaví.

P.S.S. Zúčastnil jsem se projekce ve 2D IMAX a i zde platí heslo: “Větší je lepší.“ Pokud tedy máte možnost, pak si běžte Deadpoola 2 vychutnat na největším plátně v České republice.

Text: Jan Kocián

Foto: MARVEL STUDIOS

***

RECENZE Avengers: Infinity War – Epické setkání postav na jednom plátně 90%

Událost, na kterou všichni fanoušci čekali, je tady. Minulý týden dorazila do českých kin napjatě očekávaná týmovka Avengers: Infinity War, ve které jsme konečně dostali možnost vidět naše oblíbené superhrdiny z marvelovského universa pospolu.
Režiséři Joe a Russovi dostali nelehký úkol. Přivést obrovské množství superhrdinů na jedno plátno. Příběh je nalajnovaný prostě, ale poměrně zajímavě. Scénář je psaný tak, abychom si mohli naše oblíbence patřičně vychutnat. Samozřejmě tu jsou některé postavy upozaděny, avšak ve čtvrtém díle by měly dostat více prostoru. Nemůžete si být ovšem jisti, které postavy to zvládnou do pokračování. Filmařům se daří překvapovat každým záběrem. Jednotlivé postavy se mezi sebou navzájem poznávají a jejich chemie překvapivě funguje. Hlavní záporák Thanos je bezesporu nejlepším záporákem, jakého nám studio zatím představilo. A to je postava vytvořena pomocí CGI technologie. Hned zkraje uvidíme, čeho je schopný pro to, aby získal to, po čem touží. Není to ovšem někdo, kdo chce jen bezduše zničit celý vesmír. Diváci s ním a jeho plánem dokáží soucítit, jelikož není jen obyčejným padouchem, ale má i srdce.

Akce je, jak je už u Marvelu zvykem, naprosto epická a napínavá, a vyšší rozpočet je tu znát. Navíc se jí dočkáme skoro v každé scéně, což přidává filmu na tempu. Pokud jste navíc fanoušky velké scény na letišti ze třetího Kapitána Ameriky, pak vás jistě potěší, že podobných scén uvidíme ve filmu hned několik. Navštívíme také spoustu vizuálně rozmanitých míst, přičemž největší část se odehrává ve vesmíru a ve Wakandě. Střih je však v některých momentech rušivý, jelikož v některých napínavých záběrech se dočkáme náhlého utnutí, a poté následuje scéna s jinými postavami. Je pochopitelné, že bylo potřeba film prostříhat, aby akce více šlapala, ale někdy se tvůrci snaží něco rychle představit, aby mohli hned jít na další záběr. Filmu by ovšem více slušelo, kdyby trochu polevil a vše vykreslil s tříhodinovou stopáží.

Avengers: Infinity War je epický superhrdinský blockbuster, na který jsme s nedočkavostí tak dlouho čekali. Nechybí opojná akce, emoční stránka, skvělé herecké výkony, humor, brilantní vizuální efekty, dech beroucí výprava a badass záporák. Předvést na velkém plátně tolik marvelovských postav chtělo velkou odvahu a výsledek zajisté stojí za to. Mnohé jistě zaskočí konec, u kterého tvůrci slibovali, že nebude otevřený, ale opak je pravdou. Musíme si tedy počkat další rok na to, jak to celé nakonec dopadne.

Hodnocení: 90%

P.S.Film jsem viděl ve 2D Dolby Atmos a IMAX 3D s českými titulky. Jednoznačně jej doporučuji shlédnout v IMAXu, který Vás intenzivněji vtáhne do děje. Třetí Avengers byli totiž natočeni na IMAX kamery, takže je obraz ještě větší, než jsme zvyklí.

P.S. S. Na konci se nachází jedna potitulková scéna.

Text: Jan Kocián

Foto: MARVEL 

 

***

RECENZE: Rampage: Ničitelé – Akční popcornovka 70%

Akční hvězda Dwayne Johnson míří z jednoho filmu do druhého. Naposledy jsme jej mohli vidět loni v prosinci v pokračování Jumanji s podtitulem Vítejte v džungli. Nyní se The Rock objevuje ve filmové adaptaci konzolové hry z osmdesátých let s názvem Rampage: Ničitelé. Ta pojednává o neplánovaném vypuštění nebezpečného plynu, po němž začnou tři zvířata – gorila, vlk a krokodýl – růst do obřích rozměrů a navýší se také jejich agrese.

Snímek nám na začátku ukazuje přátelství mezi hlavním hrdinou Davisem Okoyem (Dwayne Johnson) a gorilou albínem Georgem. Poté, co je zvíře nakaženo a začne narůstat a projevovat známky zvýšené agrese, začíná akce velkých rozměrů. The Rock je v akčních snímcích jako doma a vybírá si celkem zajímavé projekty, ze kterých chce vydolovat maximum. To se mu daří i tady. A ačkoli není látka příliš bohatá, snaží se tvůrci ze všech sil, aby se divák v kině nenudil. Scénář je prostý, leč nenudí a snímek tak krásně plyne. Překvapí ovšem - při přístupnosti od dvanácti let - množství krve a mnohdy drastických scén. Nedoporučuji tedy vzít s sebou děti, ačkoli se rády koukají na přerostlá zvířátka.

Vizuální stránka je patřičně propracovaná a jednotlivá zvířata vypadají opravdu autenticky a při velkém finále to celé působí dosti velkolepě. Z některých scén tak příjemně mrazí a divák si je užije naplno.

Rampage: Ničitelé jsou slušnou popcornovkou. Sázejí na obří akci, skvělé vizuální efekty a hlavního tahouna Dwaynea Johnsona. Tomu směle sekundují Naomi Harris a Jeffrey Dean Morgan, který svou postavu agenta hraje takřka stejným způsobem jako záporáka Negana ze seriálu Živí mrtví. Film bychom prostým dějem se spoustou akce mohli přirovnat k letošnímu pokračování Pacific Rim: Povstání, ale to bychom mu dosti křivdili. Rampage: Ničitelé totiž prostý děj umí prodat a ví, kdy přitlačit, a kdy ubrat. Jedná se ovšem také o snímek, který se hodí maximálně na jedno zhlédnutí v kině. Pokud si jej chcete poprvé pustit až doma, pak předem varuji, že je dosti pravděpodobné, že si ta obří monstra a akci neužijete tak, jako na velkém plátně. Pokud jste tedy fanoušky akčních blockbusterů a chcete zajít na snímek, u kterého vypnete, pak si tento nemůžete nechat ujít.

Hodnocení: 70%

P.S. Zúčastnil jsem se projekce IMAX 3D, který nám servíruje ještě větší zážitek. Pokud na něj ovšem zajdete v klasickém 2D, pak ani v tomto případě neprohloupíte.

Text: Jan Kocián

Foto: Vertical Ent.

***

RECENZE: Pacific Rim: Povstání – Akce obřích rozměrů a tečka 60 %

V roce 2013 nám známý režisér Guillermo del Toro představil novinku Pacific Rim – Útok na Zemi s Charlie Hunnanem (Král Artuš: Legenda o meči) v hlavní roli. Ta pojednávala o obrovských robotech bojujícím s monstry nazývanými Kaiju, kteří ohrožovali náš svět a do našeho světa se dostali skrze trhlinu v Pacifickém oceánu. Nápad to byl zajímavý, ale v Americe snímek naprosto vyhořel a jediným důvodem, proč tu dnes máme pokračování je Čína, ve které utržil přes sto milionů dolarů.

Ve druhém díle dostáváme nové dobrodružství s Kaiju, kterým se jistým způsobem podařilo dostat na naši Zemi, ačkoli byla trhlina zavřena. Tvůrci nejspíš chtěli změnu, a tak vyměnili hlavního hrdinu prvního dílu Charlieho Hunnana za Johna Boyegu (Star Wars: Poslední z Jediů). Ten obstojně ztvárnil potížistu a hlavního baviče filmu, ačkoli nemá k dispozici příliš povedený scénář. Ostatní postavy nejsou příliš zajímavé a více do popředí se dostanou pouze Scott Eastwood (Sebevražedný oddíl) a mladá zpěvačka Cailee Spaeny, avšak ani jeden ničím výrazným neoslní. Což je jistě škoda, jelikož se oba dosti snaží.

Tím hlavním je tu však akce. Filmaři nám podávají prakticky to samé jako v prvním díle, akorát s lepšími roboty, většími Kaiju potvůrkami a drsnějším mlácení. Hraje se tu tedy na epičnost, což se jim vyplácí, avšak v klasické 2D to celé zas tak velkolepě nevypadá. Což je stejný případ jako u jedničky. Na vizuálních efektech je vidět pořádný kus práce a dynamický střih funguje, avšak děj tomu podlamuje kolena. Mnohým scénám tak trochu pomáhá hudba a poměrně přehledná kamera.

Druhý díl Pacific Rim s podtitulem Povstání popravdě nemusel ani vzniknout. V roce 2013 jsme dostali neokoukaný epický film a o pět let později napodobeninu, což je velká škoda. Látka je to opravdu bohatá. Jediné, co nabízí dvojka je větší monstra, ale jinak za prvním filmem dosti zaostává. Postavy nejsou tak zajímavé, scénář je plný klišé a děj vůbec originální a ve druhé půlce se dosti vleče, takže máte mnohdy nutkání kouknout na hodinky, abyste zjistili, kolik minut zbývá do konce. Tentokrát filmaři šlápli vedle.

Hodnocení: 60%

P.S. Zúčastnil jsem se projekce 2D s českými titulky. Tento film je ovšem určen především pro IMAX 3D, takže pokud jste náhodou v jiné zemi, kde jej dávají v této verzi, pak zajisté zajděte.

Text:Jan Kocián

Foto: CinemArt

***

RECENZE: Ready Player One: Hra začíná – Velkolepá jízda Stevena Spielberga 90 %

Oscarový režisér Steven Spielberg i ve svých jednasedmdesáti letech stále rád experimentuje a snaží se diváků trefit do chuti.
Nyní přichází s knižní adaptací Ernesta Clinea Ready Player One: Hra začíná, jež nás zavede do Ohia v Kolumbii roku 2045, kdy vládne ve světě chaos a lidé nemají, kam by odešli. Jediným únikem od reality je OASIS, virtuální realita, ve které se můžete stát doslova kýmkoliv a čímkoliv. Po smrti zakladatele Jamese Hallidaye (Mark Rylance) všichni hledají tři klíče, které jim otevřou brány k bohatství a získají vládu nad celým systémem.
Technologie se v dnešním světě neustále zdokonalují a výrobci se takřka každý den snaží předčit své konkurenty s nejrůznějšími vylepšeními svých výrobků. Na to se snaží ve filmu poukázat také Spielberg a ukazuje, co s člověkem mohou technologie udělat.  Je na vás, zdali to vnímáte pozitivně nebo negativně.

Filmaři zajímavě vykreslují bídný reálný svět a svěží virtuální realitu plnou nekonečných možností. Na té je vidět perfektně odvedená práce a jednotlivé detaily jsou dovedeny k dokonalosti. Divákům jsou tak naservírovány dech beroucí obrazy spolu s opojnou akcí. Stejně jako v knize je také zde zakomponována spousta filmových, videoherních a knižních Easter Eggů a zajisté je všechny nemáte šanci objevit během prvního zhlédnutí. Spielberg také ukazuje svou lásku k popkultuře 80. let a dokonale se mu daří vyvažovat jednotlivé obrazy a styly. Perfektně mu také vychází střih, dynamická kamera, energická hudba a neutuchající svěžest produktu.

Samotní herci dostávají spoustu prostoru na vývoj svých postav a patřičně toho využívají. Nejvíce vynikají Tye Sheridan (X-Men: Apokalypsa) a Olivia Cooke (Já, Earl a holka na umření), kteří jsou tahouny tohoto filmu a dohromady mají skvělou chemii. Hlavní záporák, kterého ztvárnil herec Ben Mendelsohn (Rogue One: Star Wars Story), je správně badass a to nemusí mít v realitě žádné svaly nebo mít vražedný pohled. Mendelsohn svou postavu ztvárnil skvěle a dodal jí jakousi neokoukanost a pevnost, čemuž by se měli mnozí přiučit. Není se čemu divit, že toto není jeho poslední záporná role.

Sečteno a podtrženo, tento film by jistě neměl uniknout nikomu, jelikož přesně ukazuje, kam naše společnost spěje. Jste zapálení hráči, kteří nesnesou prohru a šílí, když náhodou nevyhrají? Sázíte nebo utrácíte za vylepšení v online hrách? Snažíte se seznámit přes internet a povídáte si i s lidmi, které jste nikdy v životě neviděli? Jste rádi odtrhnutí od reality nebo se z ní snažíte utéct? Strávíte na různých sociálních sítích tak dlouho, že pomalu nevnímáte pojem o čase? Jste fanoušky originální a dech beroucí podívané, která vám v hlavě zůstane dlouho po jejím skončení? Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli “Ano,“ pak vás tento snímek nesmí v žádném případě minout.

Hodnocení: 90 %

P.S. Zúčastnil jsem se projekce 4DX 3D s českým dabingem a mohu jen doporučit. Osobně nejsem fanoušek českého dabingu, ale v tomto případě mě nijak výrazně nevadil. Samotné 4DX v kombinaci se 3D konverzí je pro tento film naprosto perfektní. Stejný zážitek z něj však jistě dostanete také ve verzi IMAX 3D s českými titulky. Pokud se na film chystáte a chcete si jej užít na maximum, pak zvolte jednu z těchto variant. Nebudete litovat.

Text: Jan Kocián

Foto: Vertical Ent.

***

RECENZE: Black Panther – Velmi originální marvelovka 80 %

Právě dorazil do českých kin očekávaný superhrdinský blockbuster Black Panther od studia Marvel. Tuto postavu, kterou ztvárnil herec Chadwick Boseman, jsme mohli poprvé na filmovém plátně vidět ve třetím Captain America s podtitulem Občanská válka. Na tu události filmu přímo navazují a nejedná se tak o úplný origin o superhrdinově zrodu. Spíše o zrodu krále Wakandy.

T´Challa se vrací do Wakandy, aby převzal trůn po svém zesnulém otci. Brzy ovšem zjistí, že jeho postavení chce získat někdo jiný, jenž chce rozpoutat třetí světovou válku.

Wakanda je nám plně představena na začátku filmu a jde vidět, že si s ní filmaři pořádně vyhráli. Vizuální stránka je nádherná a oku lahodící. Krásně s ní byly sladěny také kostýmy, které zachycují ducha afrických kmenů a převádějí je do moderního kabátu. Wakanda je sice supermoderní země s masivními zásobami nejvzácnějšího kovu planety (vibranium), ale setkáme se tu také s kmenovými tradicemi a zvyklostmi jejích obyvatel.

Režisér Ryan Coogler (Creed) se snaží diváka řádně seznámit s historií země a jednotlivými postavami, což se mu se skvěle napsaným scénářem daří. Každá z nich má ve snímku své místo a rychle si získá vaše (ne)sympatie. Sice se tu nachází pár „upovídaných“ scén, ale naštěstí jich tu není moc. Všichni navíc hrají, jak nejlépe umí a především překvapuje Letitia Wright, která hraje mladou Shuri, jež může být svým šibalským chováním a výší IQ přirovnána k Tonymu Starkovi Wakandy. Její postava navíc do filmu dodává patřičný humor. Dále si vyzdvihnutí zaslouží Michael B. Jordana za ztvárnění hlavního záporáka Killmogera. O tom toho zpočátku příliš nevíme, ale jakmile zjistíme víc, stává se zajímavou postavou, která má jasný cíl a dokáže si diváky získat na svou stranu. A jedná se zatím o jednoho z nejlepších záporáků marvelovských filmů.

Akční stránka je tu lehce nadprůměrná a vyvážená. Skvěle ji doplňuje hudba Ludwig Göransson, která patří k dosti výrazným. Kamera vše zachycuje s přehledem a patřičně dravým střihem, takže si divák podívanou může užít a nemotá se mu z ní hlava.

Black Patrher patří mezi nejoriginálnější snímky z marvelovské stáje. Zaujme zajímavým scénářem, perfektním obsazením, nádherným vizuálem a kostýmy, skvělým hlavním záporákem, přehlednou kamerou a střihem. Nejedná se o tradiční superhrdinský snímek. Spíše o politické drama, kdy se hlavní hrdina snaží o správná rozhodnutí pro svou zemi a nepřeje si zasahovat do dění ve světě svými supermoderními zbraněmi, které by v nesprávných rukou mohly mít katastrofické následky. Pokud jste marvelovští fanoušci, pak je pro vás Black Panther povinností. Příjemně si jej užijete před napjatě očekávanými Avengers: Infinity War.

Hodnocení: 80%

P.S. Fanouškům Marvelu nemusím připomínat, aby po skončení filmu zůstali sedět na svých místech, jelikož na ně čekají dvě potitulkové scény.

Text: Jan Kocián

Foto: Marvel Studios

...

RECENZE: Největší showman – To nejlepší na konec roku ... 95%

Letošní rok, který nám nabídl plno kvalitních snímků, se chýlí ke svému konci a ve čtvrtek vstoupily do českých kin poslední filmy, na jejichž premiéru můžete v roce 2017 zajít. A ne nadarmo se říká, že to nejlepší přichází až na konec. V tomto případě tomu tak skutečně je. Největší showman je nejlepším filmem tohoto roku. A následující řádky vám odhalí, proč tomu tak je.

Snímek je natočen podle skutečného příběhu P.T. Barnuma, který vyrůstal v chudých poměrech a z ničeho vybudoval velkolepou show známou jako cirkus. Na velká plátna jej přivedl neznámý režisér Michael Gracey a do hlavní role obsadil herce Hugh Jackmana. A sekundovaly mu takové hvězdy jako Michelle Williams, Zac Efron, Zendaya nebo Rebecca Ferguson. Oni a celý zbytek obsazení předvádí skvělé herecké výkony plné elánu a emocí. Jednotlivé postavy si tak zamilujete takřka okamžitě, kdy se poprvé objeví na plátně. Neobjevuje se tu jediný člověk, který by se do daného záběru nehodil a příjemně jej nepozvedl. Každý tu má své místo a je radost se na ně dívat a slyšet je zpívat. Zpěv dodává snímku magickou atmosféru a příjemně vás během něj mrazí po celém těle. Některé písničky se také opakují, a jelikož jsou natolik chytlavé, že si je ihned zamilujete, těšíte se na moment, kdy je znovu uslyšíte. Pastvou pro oči je nádherný vizuál a zaujme také nápaditý scénář, který nenudí a snaží se diváky v každé scéně něčím překvapit. Navíc dodává postavám na lesku a nenutí je do zbytečného klišé. Herci tak mohou podávat brilantní výkony, které přehledně zachycuje skvělá kamera Seamuse McGarveye (Avengers, Anna Karenina). A vy si můžete snímek naplno vychutnat a sledovat jej v němém úžasu.

Od tvůrců byl chytrý tah vypustit na konci letošního roku snímek Největší showman, který si bezesporu zaslouží minimálně nominaci na Oscara za nejlepší film, scénář, hudbu, herce v hlavních a vedlejších rolí. Jedná se totiž o jeden z nejlepších letošních snímků a nejlepších muzikálů, jenž vás při jeho sledování příjemně zahřeje a již ze začátku vám vykouzlí úsměv na tváři, který jen tak nezmizí. Osloví nádherný vizuál, brilantní obsazení, krásně barevné kostýmy, opojné a chytlavé písničky, magická výprava, zábavný scénář a dynamika, s jakou se film dere kupředu. A je jedno, jestli na něj vyrazíte sám nebo se svojí drahou polovičkou. Tento snímek je naprosto perfektní pro zakončení letošního roku nebo na zpříjemnění večera. Nejde mu vůbec nic vytknout, jednoduše si jej zamilujete. Osobně plánuji druhou návštěvu kina, tentokrát na největším plátně v IMAXu.

Hodnocení: 95%

Text: Jan Kocián

Foto: CinemArt

...

RECENZE: Liga spravedlnosti – trochu uspěchaný, ale epický blockbuster 80%

Do našich kin dorazila napjatě očekávaná týmovka Liga spravedlnosti, ve které Batman, Wonder Woman, Aquaman, Flash, Cyborg a Superman spojí své síly proti ničiteli světů, Steppenwolfovi, který se snaží získat mocné mateřské kostky (atlantskou, amazonskou a lidskou), a Paradémonům (ze snové scény BvS), kteří přichází na Zemi. Podařilo se tvůrcům uspět a přinést nám epický film srovnatelný s marvelovskou týmovkou Avengers?

Začátkem je nutno dodat, že Zack Snyder natočil 75% materiálu a kvůli osobní tragédii se o zbylých 35% a dokončení snímku postaral režisér Avengers Joss Whedon. Snyderův rukopis je patrný v celém filmu, ačkoli je tu dosti vidět také to, že Whedon musel hodně stříhat, aby se film vešel do pouhých dvou hodin. Což je škoda, jelikož delší stopáž by tu byla jistě ku prospěchu.

Začátek je trochu temný a pozvolně nám ukazuje, jak vypadá chaotický svět po smrti Supermana, kdy se zvedá vlna kriminality. Což se filmařům podařilo zajímavě vyobrazit a superhrdinova smrt nás poté provází i nadále. S atmosférou se tu experimentuje po čas celého filmu a už se nedočkáme tak temného pojetí jako v případě snímku Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti. V některých momentech se jim však nedaří atmosféru udržet. Spojování týmu dohromady není tak svižné jako například u Avengers, kdy jste superhrdiny mohli více poznat nejprve v jejich sólových snímcích, a bohužel se toho o postavách mnoho nedovíme, i když se jednotliví herci snaží podat maximum, takže neznalec DC komiksů, může být po filmu poněkud zmatený. Mnohem více by se filmařům vyplatilo právě to, kdyby své postavy patřičně rozvinuli v sólových snímcích, a až poté je spojili v týmovce. V tomto případě ovšem nemělo chtít studio pouhé dvě hodiny, ale alespoň o půl hodiny navíc, jelikož pokud jste viděli předchozí trailery, ve kterých byli záběry s hrdiny před připojením do týmu, pak jich ve výsledném filmu bohužel mnoho nezbylo. To se nám snaží tvůrci vynahradit alespoň epickou akcí Snyderova stylu. Ta je opravdu dech beroucí a naskakuje z ní husí kůže. DC fanoušek tu nalezne také spoustu Easter eggů, které jistě mnohé potěší. Scénář sice není příliš originální, ale rozhodně neurazí. Snímek se dravě dere dopředu a dvě hodiny utečou až příliš rychle.

Liga spravedlnosti se ve výsledku povedla, i když je škoda, že ji nemohl dokončit sám Zack Snyder, jenž by si jistě vydupal u studia delší stopáž, ze které se dalo vyždímat mnohem víc. Vzpomeňme si, jak se mu to povedlo s BvS, kdy tříhodinová prodloužená verze přinesla divákům mnohem lepší zážitek než původní kratší verze do kina. Tak snad se dočkáme na domácích nosičích prodlouženého režisérského sestřihu, na nějž v nynější době dokonce již vznikají petice. Nejsilnější jsou tu bezesporu akční scény, které jsou ohromující, a mohu poznamenat, že se jedná o jedny z nejodvážnějších a nejlepších akčních scén, jaké jsme u DC filmů zatím viděli. Stejně jako u Marvelu se tu objevuje problém se záporákem, který není dostatečně výrazný a bohužel je tu menší minus za mírně přeplácaný digitální vzhled. Dále hudba není příliš výrazná a pár vizuálních scén mohlo být také lépe vyšperkováno, což je ovšem drobná vada. Jinak snímek funguje skvěle a nabízí dravou jízdu, u které byste se neměli nudit. O to více se budete po odchodu z kina těšit na sólové snímky jednotlivých členů týmu.

Hodnocení: 80%

P.S. Zúčastnil jsem se projekcí IMAX 3D a 3D s českými titulky. A pokud si tento film chcete vychutnat naplno, pak si IMAX nesmíte nechat ujít. Zajisté toho nebudete litovat! Při své první návštěvě jsem skoro nemohl popadnout dech a prakticky u každé scény mi naskočila husí kůže. Po dlouhé době jsem odešel z kina opravdu ohromen a natěšen na budoucí snímky. Druhá projekce v obyčejném 3D postrádala hloubku, takže pokud můžete, pak se tomuto formátu vyhněte a vychutnejte si snímek v IMAXu.

P.S.S. Po skončení filmu neodcházejte ze sálu. Čekají na vás dvě potitulkové scény. Obě mrkají na fanoušky DC a především druhá vás naprosto položí, jelikož na vás čeká velké překvapení.

Text: Jan Kocián

Foto: Warner Bros 

...

RECENZE: Všechno nejhorší – Hledat svého vraha může být docela zábavné 60%

Do kin dorazil horor s originálním názvem Všechno nejhorší (Happy Death Day), ve kterém musí hlavní hrdinka prožít jeden a ten samý den stále dokola, dokud nezjistí, kdo ji vždy večer brutálně zabíjí. Tvůrci zde neskrývají inspiraci snímkem z roku 1993 Na hromnice o den více s Billem Murraym v hlavní roli.

A tento film se mu dosti přibližuje nejen s prožíváním jednoho dne, ale i v komediálním charakteru. Filmaři nám tu servírují komediální momenty, které pobaví, a poté se nebojí přitlačit na pilu a přinést napínavější momenty. To celé se snaží vybalancovat a poměrně se jim to i daří. Avšak lekačky ani scénář tady nepatří k nejlepším, což je jistě škoda, jelikož potenciál měl snímek od začátku. Tvůrcům se podařilo vykreslit počáteční dějovou linkou poměrně slušně a vše šlape jako hodinky. Vraždy sice nejsou nikterak originální, avšak nenudí a divák fandí sympatické hlavní hrdince, kterou si zahrála herečka Jessica Rothe, v napínavých situacích, a poté přemítá, kdo se nakonec vyklube z jejího vraha. Rothe svou roli ztvárnila s patřičným elánem a je vidět, že si natáčení užívala. Další herci jsou tu však spíše pro doplnění obrazu, než že by něčím přispěli. Hudba je výraznější pouze v pár momentech, avšak za střih a kameru mají filmaři velký palec nahoru. Vše je přehledné a obraz není zbytečně roztřesený, takže divák ví, co se na plátně právě odehrává a nedostává se mu rušivých křečovitých scén.  

Horor Všechno nejhorší není tak úplně horor, po jehož zhlédnutí byste se večer báli zhasínat světla v domě, ale je skvělou jednohubkou na nedělní večer. Nic nového sice do tohoto žánru nepřináší, ale i tak dokáže skvěle bavit a 96 minut vám uteče jako voda. Je škoda, že se filmařům podařilo naplnit potenciál, který snímek měl, pouze zčásti. Rozhodně si snímek zasloužil lepší scénář a prokreslenější postavy. Pokud jste tedy v kinech již byli na všech novinkách a tuto jste ještě neviděli a chcete se odreagovat, pak návštěvu jistě doporučuji. Pokud jste hororoví fanoušci, kteří rádi chodí do kina, aby si vychutnali strašidelnou atmosféru a mohli se bát, pak můžete s poklidem zůstat doma a počkat si na domácí vydání.

Hodnocení: 60%

Text: Jan Kocián

Foto: CinemArt

...

RECENZE Thor: Ragnarok – Marvel stále umí překvapit 80%

Do českých kin vstoupil napjatě očekávaný komiksový blockbuster Thor: Ragnarok. Režii svěřilo studio Marvel komediálnímu Taiku Waititimu (Co děláme v temnotách, Hon na pačlověky), který mu měl dodat humor a svěžest. Podařilo se mu to?
Hned zkraje bych rád poukázal na to, že pokud jste neviděli Strážce galaxie nebo jste viděli primárně první dva díly filmového Thora, pak pro vás může být tón tohoto snímku zezačátku poněkud zarážejí. Režisér Taika Waititi je komediant a nebojí se to ukázat. Od Marvelu dostal více svobody, což se podepsalo i na samotném výsledku. Již začátek nás připravuje na to, že opouští dosavadní zábrany a vydává se volnější a veselejší cestou. Humor tu hraje důležitou roli, stejně jako opojné akční sekvence. A v pozadí nejsou ani samotné postavy. Herci dostali více prostoru i na samotnou improvizaci a vyvíjení svých charakterů. Takového Chrise Hemswortha byste pomalu nepoznali. Překvapí vás jeho skrytý smysl pro humor a jednotlivé scény s ním jsou o poznání zábavnější, než tomu bylo u předchozích snímků marvelovského universa, ve kterých se objevil. Ze starých známý se vrací například vždy skvělí Loki (Tom Hiddleston) a Bruce Banner/Hulk (Mark Ruffalo). Mezi nováčky se můžete těšit na vládce Saakaru a pořadatele gladiátorských zápasů Grandmastera (Jeff Goldblum), drsnou Valkyrii (Tessa Thompson), zábavného Skurge (Karl Urban) nebo bohyni smrti, Helu (Cate Blanchett). Ta je jako hlavní ženská záporačka zajímavým přírůstkem do tohoto světa a Blanchett podává úžasný výkon. Její postava nám je odhalena v prvních pár minutách snímku, a když ji poprvé uvidíme, jde z toho mráz po zádech. Hela je opravdu badass, nepostrádá ani suchý smysl pro humor a filmaři ji umožnili zajímavý vývoj plný překvapení. Těch skrývá film opravdu hodně. Dalším plusem je hudba, která podtrhává šílenost celého snímku a dravý střih. Tvůrci se zkrátka ničeho nebáli a podle toho i výsledek vypadá.

Jestli Marvel něco umí dokonale, pak je to moment překvapení. Thor: Ragnarok jich má v rukávu spoustu a divák se tak nestačí divit. Akce je opojná a humor nakažlivý. Taika Waititi dokázal Thora pozvednout ve vlastním snímku a natočit jeden z nejlepších dílů této série a nejvtipnější a nejšílenější marvelovský snímek! Humor tu vedle postav a akce patří k nejdůležitějším elementům. Vizuální stránka je zajímavá, i když v některých momentech až přehnaně barevná, což však ve výsledku příliš nevadí. Je to však nezvyk, který nemusí každému sednout. A pokud si myslíte, že vám trailery vyspoilerovaly to nejdůležitější, pak můžete být v klidu. Filmaři toho v nich spoustu zamaskovali, takže z výsledných scén budete překvapeni. Thor: Ragnarok sice není snímek pro každého, ale nejednou dokáže vykouzlit úsměv na tváři. Před návštěvou kina bych vám však doporučil zhlédnout první dva díly Thora a Avengers, abyste u některých scén pochopili jejich význam.

Hodnocení: 80%

Zúčastnil jsem se projekce 2D Dolby Atmos a IMAX 3D s českými titulky. Prostorový zvuk je skvělou jednohubkou, avšak v porovnání se zážitkem v IMAX 3D, kdy se obraz v některých scénách roztáhne o 26%, nemá šanci.   

P.S. Pro marvelovské fanoušky jistě nemusím připomínat, aby po skončení filmu zůstali na svých místech, jelikož na ně čekají dvě potitulkové scény.

Text: Jan Kocián

Foto:Falcon

...

RECENZE: Kingsman: Zlatý kruh - Stejná zábava v akčnějším podání 80 %

Do českých kin dorazilo pokračování překvapivého hitu z roku 2014 Kingsman s podtitulem Zlatý kruh. To stejně jako první díl režíroval Matthew Vaugh, jenž se vůbec poprvé rozhodl vrátit s pokračováním svého původního snímku.

A již od začátku nás vůbec nešetří. Na fanoušky tu čeká adrenalinová akční scéna s Eggsym a překvapivým protivníkem, která diváka hned nakopne a donutí ho se na film plně soustředit. A na tempu snímek neztrácí ani během snímku, jelikož se filmaři snaží, aby se divák za žádnou cenu nenudil. Sice vše pokračuje v zajetých kolejích a dostáváme stejně elegantní snímek jako v roce 2014, ale přeci jen se dočkáme překvapení. A tím je odpověd na otázku, co se stalo s Harrym po jeho střelení do hlavy záporákem Valentinem (Samuel L. Jackson). Nebudu vám ji tady spoilerovat, pouze prozradím, že se Vaughovi podařilo postavu “oživit“ vskutku zajímavým způsobem.

Hlavní postava Eggsyho (Taron Edgerton) zmužněla a podává fantastický výkon a nově se tu také setkáváme s “kovbojskou“ organizací Statesman. S tou se Kingsmani spojí ve snaze zastavit pohromu, kterou si pro svět přichystala záporačka v podání skvělé Jullianne Moore. V řadách Statesmanů se můžete těšit na Jeffa Bridgese, Halle Berry, Podro Pascala nebo Channinga Tatuma. Přičemž poslednímu jmenovanému se dostalo pomalu menšího štěku než zpěváku Eltonu Johnovi, což je dosti překvapivé a zároveň usměvavé.

Scénář zůstává stejně šílený, ačkoli nepostrádá ani emoční stránku. Vtipkování a hláškování tu ovšem stále hrají neodmyslitelnou roli a akční scény jsou naprosto fantastické a zaujmou svým svěžím stylem. Pokud vás zajímá, zdali se podařilo překonat masakrovou scénu z prvního dílu, pak bohužel ne. Ale alespoň se filmařům povedlo jí svou akcí důstojně sekundovat.

Snímek Kingsman: Zlatý kruh je důstojným pokračováním svého předchůdce. Sice chybí prvotní překvapení, jaké nám připravil první díl, ale i tak si jej jistě užijete. Je tu mnohem více akce a hláškování a vše se dere svižně kupředu. Jediné, co mi víceméně vadilo, bylo cameo-menší role zpěváka Eltona Johna, který zpočátku pobavil, ale některé scény se mi zdály až moc absurdní. Jinak snímek nepostrádá patřičnou odvážnost a nadsázku, kterou si u Kingsmanů diváci v roce 2014 tak zamilovali. Pokud jste tedy doteď váhali, zda na film zajít, pak směle do kina!

Hodnocení: 80%

Zúčastnil jsem se projekce IMAX 2D s českými titulky a nemohu než doporučit. Na velkém plátně se vám dostane pořádného adrenalinového zážitku!

Text : Jan Kocián

Foto: CinemArt

...

Recenze: To – konečně kvalitní horor 85%

Ve čtvrtek 7. září dorazila do českých kin první část adaptace jednoho z nejstrašidelnějších románů autora Stephena Kinga, To. A již trailery nám ukazovaly, že by se tvůrcům Kingovo dílo mohlo podařit důstojně zadaptovat a nedopadlo to jako s prázdninovou devadesátiminutovou Temnou věží, kterou mělo na starost studio Sony. Warneři nám servírují rovnou dvouhodinový horor! Dokáže si však udržet divákovu pozornost po celou dobu projekce?

Pokud čekáte klasický horor s prázdnými lekačkami, pak budete již zezačátku dosti překvapeni. Tvůrci se vás totiž po pouhých dvou minutách budou snažit vyděsit a dát vám malou ochutnávku toho, co na vás čeká. Když se klaun Pennywise, jehož ztvárnil herec Bill Skarsgård, je opravdu děsivý a pokaždé, když ho vidíme na scéně, jde z toho opravdu mráz po zádech. Skarsgård dodal této postavě autentičnost - ačkoli má nadpřirozené schopnosti - a potřebnou hloubku a v každém okamžiku, kdy se objeví, krade si obraz jen a pouze pro sebe. Hlavní dětští herci z klubu The Losers výrazně posilují děj odehrávající se v osmdesátých letech. A scénář jim dodává volnost a možnost získat si za celé dvě hodiny divákovy sympatie.

Režisér Andy Muschietti sliboval, že si jeho film horoví fanoušci zamilují. A skutečně tomu tak je. Snímek To je jedním z nejlepších hororových snímků, jakých se nám za poslední roky dostalo. Překvapí svou skvěle budovanou atmosférou, perfektním mladým obsazení, mrazivou hudbou a famózním klaunem Pennywisem v podání Billa Skarsgårda. Nečekají na vás však pouze lekačky. Tvůrci se snažili o vyváženost a nachází se zde i momenty, u kterých se zasmějete. Pokud jste tedy fanoušci hororů a chcete se bavit, pak TO vás v kinech očekává.

Hodnocení: 85%

P.s. Zúčastnil jsem se projekce 2D, ale Pennywise straší také v pražském IMAXu a 4DX. 

Text: Jan Kocián

Foto: Warner Bros

***

RECENZE: Dunkerk - napínavý válečný snímek bez zbytečného mluvení 80%

Ve čtvrtek 20. července vstoupil do českých kin očekávaný válečný snímek uznávaného režiséra Christophera Nolana (Temný rytíř, Počátek) natočený podle skutečné události Operace Dynamo z roku 1940. Jednalo se o hromadnou evakuaci spojeneckých vojáků z pláží a přístavu v Dunkerku, kteří byli obklíčeni Němci.

Jedná se o první snímek, u kterého se Nolan převážně inspiruje historií. Ale stále točí svým vlastním „chladným“ stylem a již od začátku si pomalu, ale jistě buduje napínavou atmosféru. Hlavními postavami jsou tu méně známí Fionn Whitehead, Aneurin Barnard a Harry Styles. Poté tu máme režisérovi osvědčené herce Toma Hardyho a Cilliana Murphyho a dále pak ještě Kennetha Branagha nebo oscarového Marka Rylance. O postavy ovšem v tomto snímku nejde, jelikož velká pozornost je tu upřena především na akční stránku a dosáhnutí dokonalého autentického zážitku z doby za druhé světové války za pomocí praktických efektů. Němce tu příliš nevidíme, pouze víme, že se nacházejí v blízkosti spojeneckých vojáků a spíše vidíme jejich vojenské letouny, které se snaží znemožnit svým nepřátelům bezpečný návrat do svých domovů.

Děj je rozdělen na tři části a Nolanovi se tak daří skvěle pracovat s napětím až do samotného konce. Mnohé diváky to může dosti zmást a jistě to bude velký nezvyk. Hudba od Hanse Zimmera a Benjamina Wallfische skvěle podtrhuje všechny dynamické momenty, které skvěle zachycuje plynulá a místy agresivní kamera Hoyte Van Hoytemana.

Jedno tedy Nolanovi nikdo neupře. Každý jeho film je něčím originální a svěží a ani tento snímek není žádnou výjimkou. Režisér servíruje diváků intenzivní válečné drama, které překvapí svou autentičností a spolehnutím se na praktické efekty. Příliš se tu nemluví, což je jen dobře. Bohužel má snímek pár svižných a pár pomalých momentů, kvůli kterým budete pravděpodobně šilhat po hodinkách. Filmu ovšem prospělo, že jeho stopáž nepřesahuje dvě hodiny. Ve výsledku tedy dostanete plnokrevné válečné drama, které stojí za vidění. Už se nemůžeme dočkat, co si na nás Nolan připraví příště!

Hodnocení: 80%

P.S. Zúčastnil jsem se projekce IMAX 70mm, kterou jednoduše musíte vidět! Obraz je téměř po celou dobu filmu roztáhnut do plné výšky, díky čemuž nabudete dojmu, že mezi vámi a scénou je neprůstřelného okno, které vás chrání před děním na plátně. Pokud tedy chcete zažít intenzivní a živý zážitek, pak si Dunkerk v tomto formátu nemůžete za žádnou cenu nechat ujít!

Text: Jan Kocián

Foto: Warner Bros

***

RECENZE: Válka o planetu opic – Perfektní dojemné završení opičí trilogie 95%

Tento čtvrtek dorazil do českých kin poslední díl opičí trilogie Válka o planetu opic režiséra Matta Reevese. Jak moc se konec vydařil?

Válka o planetu opic začíná dva roky po událostech předchozího snímku Úsvit planety opic. Lidé se inteligentních opic bojí, jelikož pro ně představují hrozbu. Ty ovšem bojovat nechtějí, ale nedostanou jinou možnost.

V roce 2011 přinesl režisér Rupert Wyatt do kin nové zpracování planety opic, ve kterém lidé testovali léky na Alzhaimerovu nemoc na šimpanzích. Hlavním hrdinou se stal Caesar, kterému mu lék dodal vyšší inteligenci. Pokračování, jehož se chopil Matt Reeves, nám ukazuje následky virové pandemie po deseti letech, která se rozšířila po celém světě a stála za rapidním snížením lidské populace. A ve třetím díle, který se odehrává dva roky po událostech Úsvitu planety opic, si poslední přeživší chtějí podmanit přírodu a nadobro vyhubit všechny opice.

Režisér Matt Reeves se znovu chopil kormidla a podílel se také na scénáři. Ten nabízí skvělé vykreslení jednotlivých postav a pomáhá nám se vcítit do jejich kůže. Herci podávají brilantní výkony skrze technologii motion capture, která zachycuje veškeré pohyby a mimiku. Andy Serkis, jenž hraje Caesara, je jejím mistrem a ostatní kolegové mu směle sekundují. Je úžasné, jak moc se všichni do svých postav vžili. Vše vypadá neuvěřitelně autenticky. Hlavní záporák, kterého ztvárnil herec Woody Harrelson, je člověk, kterého sice po čas filmu budete spíše nenávidět, ale dokážete pro jeho chování najít pochopení. Další výraznou postavou je děvče Nova (Amiah Miller) a ačkoli ve filmu nemluví, dokáže si diváky získat a její výkon je dosti poutavý.

Akce je tu v přiměřeném množství a není nijak zbytečně přehnaná. Nedíváte se pouze na to, jak něco letí do vzduchu. Reeves se tu skrze ní snaží ukázat útrapy a dopad bojů na jednotlivé postavy, který bude pro diváky dosti emoční. Kamera vše přehledně zaznamenává a nabízí nádherné a plynulé záběry. Hudba jim poté dodává na kouzlu a napětí, které se postupně zvyšuje. Děj samotný je dosti zajímavý nabízí plno překvapivých zvratů a důstojné emocionální zakončení.

Válka o planetu opic je perfektním dojemným završením této trilogie a jedná se o vůbec nejlepší díl a film o planetě opic. Můžete se těšit na brilantní herecké výkony, fungující scénář, přehlednou kameru, poutavou hudbu a pevnou režii. A ačkoliv má snímek skoro dvě hodiny a půl, uteče vám jako voda. Děj se obejde i bez delších dialogů a scénář vám nedovolí se nudit. Vše tu zkrátka funguje. Lepší zakončení si tato série nemohla přát. Opice společně silné!

Hodnocení: 95%

TEXT: Jan Kocián

FOTO: CinemArt

***

RECENZE: Spider-Man: Homecoming – Pavoučí teenager je zpátky doma! 85%

Šestého července vletěl do českých kin očekávaný komiksový snímek studií Marvel a Sony Pictures Spider-Man: Homecoming. Zvládne se vyrovnat svých předchůdcům?

Snímek pokračuje v pokračování příběhu mladého Petera Parkera/Spider-Mana, které započal v loňském Kapitánu Amerikovi: Občanská válka. Ten se vrací z Berlína zpátky do školy a ve volném čase pomáhá lidem. Když si ale všimne nekalých praktik Adriana Toomese/Vultura (Michael Keaton), rozhodne se jednat a vystavit se největšímu nebezpečí, jakému kdy čelil.

Režisér Jon Watts nám ukazuje Peterův každodenní život a Tom Holland podává skvělý výkon jako Peter Parker a zároveň Spider-Man. Po celý snímek objevuje a učí se nový a novým věcem a srší optimismem a školáckou nevinností. Oproti předchozím snímkům o pavoučím muži dostává více prostoru samotné školní prostředí a hlavní hrdina řeší běžné studentské věci jako holky, i mírnou šikanu ze strany spolužáka Flashe (Tony Revolori), který je v tomto filmu chytrým studentem. Nejvíce prostoru dostal Peterův sympatický kamarád Ned (Jacob Batalon), jenž se stará se o většinu vtipných scén.

Dále bych vyzdvihl hlavního záporáka Adriana Toomese/Vultura, kterého si zahrál herec Michael Keaton. A podává brilantní výkon. Scénář mu dává dosti prostoru a jeho postava má zajímavý vývoj. Když se poprvé ukáže v plném kostýmu ve scéně se Spider-Manem, je to až hororový moment. Navíc si za tu dobu, kterou stráví na filmovém plátně, dokáže získat divákovy sympatie. Další dva záporáci tu jsou spíše na okrasu.

A co se týče samotné akce, ta je jak jinak než úžasná a opojná. Není jí sice hodně, ale když k ní dojde, stojí to za to. A pokud jste si mysleli, že vám trailery prozradili všechno, tak se nemusíte bát. Neprozradili. Setkáte se tu se spoustou zajímavých zvratů a to nejlepší na vás čeká až v samotném filmu.

Nový Spider-Man se opravdu povedl a nabízí zábavnou akční podívanou. Ačkoli byli ze začátku okolo filmu mírné pochybnosti, tak se spolupráce Marvelu a Sony Pictures vydařila. Tom Holland podává skvělý výkon a jedná se bezesporu o nejlepšího Petera Parkera představeného na filmovém plátnu. Tobey Maguire se svým ztvárněním pavoučího muže od sama Raimiho stále vede, ale mladý Holland mu suverénně dýchá na záda a za nějaký čas by jej mohl i překonat. A pokud jste si mysleli, že Robert Downey Jr. (Tony Star/Iron-Man) ukradne Hollandovi snímek, můžete být bez obav. Herec tu pouze jako příjemné doplnění. Dále se tento film může honosit jedním z nejlépe představených záporáků marvelovského filmového universa, kterým je Adrian Toomes/Vulture. Michael Keaton se předvedl ve své nejlepší formě a v některých místech z jeho postavy běhá mráz po zádech.

Hodnocení: 85%

P.S. Zúčastnil jsem se projekcí IMAX 3D s českými titulky a 4DX 3D s českým dabingem. A doporučuji spíše zhlédnout tento film na největším plátně IMAX, jelikož mu velice sluší. A pokud možno, dabingu bych se vyhnul obloukem, jelikož v tomto případě není příliš dobře poslouchatelný.

P.S.S. Po skončení snímku neodcházejte ze sálu, jelikož na vás čekají dvě potitulkové scény. Jedna nám nastiňuje pokračování a druhá vyčaruje na vašem obličeji buď úsměv, nebo zklamání.

Text: Jan Kocián

Foto: Falcon

***

RECENZE: Pobřežní hlídka – Šílená komedie, která překvapivě baví 70%

Ve čtvrtek dorazila do českých kin filmová verze slavného seriálu z 80. let Pobřežní hlídka. Tu se rozhodl zfilmovat režisér Seth Gordon, který stojí za komediemi Šéfové na zabití nebo Čtvery vánoce. Hlavními plážovými postavami jsou Mitch Buchannon (Dwayne Johnson) Matt Brody (Zac Efron), Summer Quinn (Alaxendra Daddario) Ronnie Greenbaum (Jon Bass), Stephanie Holden (Ilfenesh Hadera) a CJ Parker (Kelly Rohrbach). Upoutávky slibovaly komedii léta. Je tomu skutečně tak?

Tvůrci hned zkraje poukazují na to, že snímek nelze brát vážně a měli bychom se pohodlně usadit a užívat si bláznivý humor. Toho se vám dostane ve velkém. Herci nás nešetří vtipnými hláškami a scénáristé si užívají postavení postav do choulostivých situací, což platí hlavně u Jona Basse. Ten se na filmovém plátně zatím příliš nepředvedl, ale komediální nadání tu nezapře. A to stejné platí i o zbytku. Všichni mají mezi sebou perfektní chemii a v plavkách vypadají správně sexy. Děj sice není nijak převratný, ale pro tvůrce je hlavní, aby i přes svou jednoduchost fungoval se vším tím humorem, kterým nás zásobují.

A jak je v Hollywoodu zvykem, většina větších filmů má alespoň jednoho záporáka. To se nevyhnulo ani nové Pobřežní hlídce a hlavním padouchem je tu majitelka jednoho z místních klubů Victoria Leeds, kterou ztvárnila herečka Priyanka Chopra. A nutno dodat, že jí role dosti sekne a daří se jí vypadat badass, což je vedle jejích hereckých kolegů docela výzva. Dalším pozitivem je výběr hudby, která daným scénám přidává na „pohyblivosti“ nebo vtipnosti.

Ve výsledku se tedy filmové zpracování Pobřežní hlídky povedlo a dostáváme příjemnou letní komedii, která si nebere žádné servítky. Děj je sice dosti jednoduchý, avšak nad tím divák po dobu projekci mávne rukou a příliš nepřemýšlí. Tvůrcům se podařilo splnit hlavní úkol, kterým bylo pobavit diváky. Jsou tu sice scény, nad kterými budete kroutit hlavou, ale zajisté se budete smát po většinu celé projekce. Musím ovšem zdůraznit, že tento film nemusí sednout každému. Musíte na něj vyrazit s vědomím toho, že vás čeká dvouhodinová šílená komedie, která sama sebe nebere vůbec vážně. Celé to však perfektně šlape jako hodinky a vy se prakticky nestačíte ani nudit. Je tu sice, co zlepšovat, ale i tak se příjemně pobavíte. Pokud dojde na pokračování, tak musíme doufat, že nás tvůrci nezklamou. Byla by to škoda.

Hodnocení: 70%

Text: Jan Kocián

Foto: CinemArt

***

RECENZE: Transformers: Poslední rytíř – Zbytečně dlouhý a přepálený megafilm 45%

V roce 2007 se režiséru Michaelu Bayovi podařilo úspěšně dostat na filmová plátna značku Transformers hračkářské společnosti Hasbro. Ta se následně dočkala dalších pokračování, a když sérii po třetím dílu opustil herec Shia LaBeouf, rozhodli se tvůrci u dalšího dílu s polorestartem. Hlavní roli dostal svalovec Mark Wahlberg a čtvrtému dílu se i přes nepříliš pozitivním ohlasům podařilo znovu překonat miliardu. Jsou ale diváci na další díl vůbec zvědaví? Nebo již tvůrcům došli originální nápady?

Začátek nevypadá vůbec špatně. Bay nám představuje dobu za krále Artuše a následně svět, ve kterém vláda bojuje proti Transformerům, kteří padají z nebes. Po deseti minutách, kdy čekáte, že tvůrci zajímavě rozvinou nápad s artušovskou dobou a bojem s Transformery, rázem litujete, že jste do sálu vůbec vstoupili. Každý filmový fanoušek ví, že je Bay naprostý šílenec, což v jeho případě není špatná vlastnost. Bohužel tady se mu ta šílenost ani trochu nevyplácí. Ba naopak. Neoriginální nápady se snaží schovat za nezáživnou akci. Po čas celého snímku je nám tak servírována digitální akce, která je však v tomto případě neskutečně přepálená a postrádá WOW efekt. A když náhodou dojde na dialogové scény, tak si klidně můžete zaklonit hlavu nebo ji položit na rameno partnera/ky a prospat je. O nic nepřijdete.

Jediným pozitivem je tu mladá herečka Isabela Moner, která ztvárnila sirotka Izabellu. Ta si krade každou scénu, ve které vystupuje, pro sebe, avšak bohužel jich moc nemá. Dalšími novými postavami jsou například Laura Haddock nebo Anthony Hopkins. U nich nejde říct, že by se v této sérii nějak předvedli. A ačkoli je ve scénáři uvedeno, že jsou pro tento film důležití, ve výsledku tomu tak není a oba podávají nezajímavé výkony. Což platí také o samotném Wahlbergovi, který se sice snaží, jak jen můžeme, ale tady prakticky není co hrát. Nedivím se, že herec po tomto díle filmy Transformers opouští.

Trailery nevypadaly vůbec špatně, ale výsledkem je digitální patlanina, která sází na akci, která ale už po půlhodině spíše nudí a samotný děj se filmařům sype před očima. Osobně jsem se každých deset minut neubránil a musel jsem se dívat na hodinky a počítat minuty, kdy už to skončí. A jediný důvod, proč jsem po třičtvrtě hodině neodešel, byl ten, že jsem očekával, že v půlce chytne pátý díl dech. Avšak bohužel se to nestalo. Této sérii totiž dech naprosto došel. Což je tvůrcům evidentně úplně jedno. Dokud dělají filmy hračkám od Hasbro reklamu, budou se natáčet stále nové díly. Tak snad po odchodu Michaela Baye přijde nový režisér s něčím novým. I když by bylo nejlepší, kdyby tvůrci nechali značku na nějaký čas na pokoji.

Hodnocení: 45%

P.S. Zúčastnil jsem se projekce IMAX 3D s českými titulky. Pokud se chystáte vyrazit na nové Transformers do kina, pak zvolte tento formát. Snímek byl z 98% natočen na IMAX kamery a téměř po celou dobu projekce je plátno naplno roztáhlé a 3D konverze je krásně přirozená.

P.S.S. Po skončení filmu následuje jedna potitulková scéna, která se váže k pokračování, které je v plánu na rok 2019. 

Text: Jan Kocián

Foto: CinemArt

***

RECENZE: Wonder Woman – Jednoduše si ji zamilujete 95%

Prvního června dorazí do českých kin očekávaný americký blockbuster Wonder Woman ze stáje DC Comics a Warner Bros., ve kterém se v hlavní roli objeví herečka Gal Gadot (Rychle a zběsile 4-6). Tu jsme mohli poprvé vidět v loňském roce ve filmu Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti, kde si suverénně kradla scény, ve kterých vystupovala, pro sebe. Dokáže však utáhnout celý film?

Režie se zhostila Patty Jenkins, jejímž nejznámějším počinem je Zrůda s Charlize Theron, o masové vražedkyni, která nenávidí muže. Z toho sice nesrší příliš optimismu, avšak Jenkins si kupodivu dala na svém prvním blockbusteru opravdu záležet. Již od začátku je vidět pilná pracovní ruka, kdy vidíme nádherný vizuál ostrova Themyscira, na kterém žijí Amazonky. Ty jsou vyobrazeny jako silné a tvrdým tréninkem zocelené válečnice. Princezna Diana/Wonder Woman je ovšem cvičena daleko tvrději než ostatní a sledujeme její počátky, což nám pomáhá tuto postavu lépe poznat. Gal Gadot své roli dává naprosto vše a vyzařuje z ní potřebná sebejistota a ráznost. Směle jí sekunduje a doplňuje Chris Pine v roli amerického špióna Stevea Trevora. Mezi těmi dvěma funguje neuvěřitelně silná chemie. A oba ze sebe vydávají naprosté maximum.

Po jejich boku uvidíte například Ewena Bremnera, Saïda Taghmaouiho nebo Eugenea Brave Rocka, jimž scénář dává dostatek prostoru na seznámení, načež si dokáží získat divákovy sympatie. Dialogy nejsou plné klišé a postavy nemluví pouze do vzduchu, ale hltáte takřka každé jejich slovo. Navíc se nesnaží vymluvit divákovi díru do hlavy jako u předchozích DC filmů a zaměřuje se také na svůj děj zasazený do doby první světové války. Před tím, než se však podíváme do bitevní vřavy, zavítáme do starého Londýna, na jehož vizuální tvorbě se podíleli také lidé z českého trikového studia UPP. A nutno dodat, že odvedli pečlivou práci a podařilo se jim vytvořit autentický Londýn s nádechem minulosti. Další složkou, která vás kromě úchvatného vizuálu ohromí, je akce. Ta je opravdu dynamická a nápaditá. Pokaždé se navíc dostaví trvalé mrazení po celém těle. Akční záběry jsou natočené dosti přehledně a doslova vyráží dech. Když se například dostaneme do bitevní vřavy, stačí samotná přítomnost hlavní hrdinky na to, abyste zůstali sedět v němém úžasu. Jednotlivé záběry jsou natočené naprosto precizně a poutavě.

Wonder Woman však nebude čelit pouze nacistům, ale i třem záporákům, jimiž jsou generál Erich Ludendorff (Danny Huston), Maruová/doktorka Poison (Elena Anaya) a postava, kterou bych z dobrých důvodů raději nespoileroval. Všechny tři postavy jsou zajímavě napsané a v jejich přítomnosti je atmosféra správně napjatá. Jen je škoda, že třetí postavu uvidíme pouze na pár minut. Dozajista si ji nejvíce užijete ve strhujícím a napínavém akčním finále, které navíc kupodivu nepůsobí nijak přeplácaně.

Warnerům a DC se ve výsledku konečně podařilo natočit plnokrevný autentický komiksový snímek, kterému takřka nic nechybí. Může se pochlubit zajímavým a talentovaným hereckým obsazením, nádhernými vizuálními efekty, dech beroucí akcí, přehlednou kamerou, poutavým scénářem, perfektní hudbou a autentickým vyprávěním a vyobrazením doby za první světové války. Navíc tu najdeme také humor, optimismus a hrdinství, s čímž donedávna tato dvě studia nechtěla příliš pracovat a raději servírovala divákům temnější postavy bez potřebné hloubky. Nyní se ovšem poučila a do našich kin připlouvá nejlepší komiksový DC snímek od Temného rytíře a zatím nejlepší film letošního roku. Ano, čtete správně. Wonder Woman si jednoduše zamilujete.

Hodnocení: 95%

P.S. Zúčastnil jsem se projekcí IMAX 3D a 4DX s českými titulky a oba formáty mohu jen doporučit. 3D konverze je krásně čistá a adrenalinoví fanoušci si zajisté přijdou na své. Ve 4DX cítíte takřka každý pach a každou vystřelenou kulku a připravte se, že budete po projekci trochu potlučení, vzhledem k bojovým scénám, při kterých vás sedačka kope do zad. Bohužel vy rány rozdávat nemůžete. IMAX 3D má zase kvalitnější 3D s větší hloubkou. Oba tyto formáty vám tak dopomohou k ještě intenzivnějšímu zážitku z této akční jízdy.

P.S.S. Na rozdíl od Sebevražedného oddílu na vás na konci tohoto filmu nečeká žádná potitulková scéna.

Text: Jan Kocián

Foto: Vertical Ent

...

RECENZE Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta – Plnokrevné pokračování 80 %

Jack Sparrow (Johnny Depp) se vrací v pátém dobrodružství slavné filmové série Piráti z Karibiku. Tentokrát po něm půjde nemrtvý kapitán Salazar, který unikne z Ďáblova trojúhelníku, aby sprovodil ze světa každého piráta a pomstil se Jackovi za to, co mu v minulosti udělal. Ten proto musí najít Poseidonův ztracený trojzubec, aby se zachránil. Boj s časem začíná.

Zatímco v posledním díle chyběli herci Orlando Bloom v roli Williama Turnera, který se na konci třetího dílu stal kapitánem Bludného Holanďana, a Keira Knightley jako Elizabeth Swannová, v tomto je oba zase uvidíme. Nepatří ovšem mezi hlavní tahouny příběhu. Těmi jsou nyní Brenton Thwaites v roli Willova syna Henryho a Kaya Scodelario jako Carina Smithová, žena vědy a psanec. Ano, tito dva herci dostali ve filmu nejvíce prostoru a dosti si jej užívají. Načež Johnny Depp alias Jack Sparrow má úlohu vedlejší. Stále ovšem platí, že hlavním bavičem je tu jen a pouze on. A dostáváme přesně takového Jacka, na jakého jsme za ta léta zvyklí, který zbožňuje rum a pro rýpavé poznámky a dvojsmysly nechodí daleko. Dalšími známými postavami, které tu uvidíme, jsou Gibbs (Kevin McNally) a kapitán Barbossa (Geoffrey Rush). První jmenovaný se objevuje hlavně v humorných scénkách a Barbossa naopak v těch vážnějších a více hýbe samotným dějem. Oba tu mají menší prostor než v předchozích dílech, ale dokáží jej patřičně využít. Z hlavního záporáka kapitána Salazara, kterého ztvárnil Javier Bardem, naskakuje husí kůže. Herec je své roli naprosto oddán a věříte mu každé gesto. Po skončení je vám dokonce líto, že nepobyl na plátně více času. Jistě by si ho zasloužil.

Akce patřila vždy vedle postav k nejsilnějším aspektům této série a to se nemění ani u pátého dílu. Znovu se jí dočkáme v našlapaném kabátu se skvělým hudebním doprovodem. Mnohé již překvapí akční scéna na začátku s Jackem Sparrowem. Na té se filmaři dosti vyřádili, stejně jako na finále, které je naprosto kouzelné. Vizuální efekty jsou dosti barevné a propracované. Obzvláště překvapí vzhled nemrtvých námořníků, žraloků nebo Jackovy mladší verze, s nímž si v postprodukci dosti vyhráli. Omlazování je v Hollywoodu v těchto dnech dosti populární, ale ne vždy se ve výsledku podaří docílit autentičnosti jako například u princezny Leii ve filmu Star Wars: Rogue One. Ten navíc spadá také pod Disney.

Pátí Piráti z Karibiku sice nejsou nejlepším dílem série, ale svou atmosférou a zábavným vyprávěním dostávají označení plnokrevného pokračování. Celé to skvěle šlape a postavy jsou báječné jako vždy, jen mají někteří méně prostoru. Zápletka nenabízí mnoho nového, ale nenudí a mnohé učaruje pěkný vizuál a úžasný konec. Mnozí by jistě souhlasili, že by se klidně mohlo jednat o poslední díl, ale vzhledem k očekávaným vysokým tržbám pochybujeme, že by tato série jen tak skončila. Ostatně, na konci se sami přesvědčíte, že filmaři stále mají nápady. Jen propříště by mohli hranici posunout zase o něco dál.

Hodnocení: 80 %

P.S. Zúčastnil jsem se projekce IMAX 3D s českými titulky a mohu jen doporučit. Ve vybraných scénách se vám obraz roztáhne do plné velikosti, což vypadá jednoduše skvěle. Slouží to však pouze k menšímu zpestření zážitku, jinak si snímek jistě užijete i v klasické 2D konverzi.

P.S.S. Po skončení filmu zůstaňte sedět na svých sedačkách, jelikož následuje potitulková scéna, která nám nastiňuje, jakým směrem by se mohla série vydat příště.

TEXT: Jan Kocián

FOTO: Falcon

 

***

RECENZE Vetřelec: Covenant – Ridley Scott se vrací ke kořenům 75%

Ve čtvrtek dorazil do českých kin nový snímek Vetřelec: Covenant režiséra Ridleyho Scotta, který navazuje na rozporuplně přijatý snímek Prometheus. V roce 1979 pomohl Ridley tuto sérii nastartovat a za ta léta jsme dostali hned několik pokračování z tohoto světa. Každý se lišil svým pojetím. Podařilo se diváky zaujmout i tentokrát?

Snímek se odehrává deset let po událostech Promethea a jsou tu zodpovězeny otázky, které si po skončení snímku mnozí z nás kladly. Na začátku se seznamujeme s posádkou lodi Covenant a scénář se snaží s postavami pracovat a rozvíjet je, aby si dokázal získat divákovy sympatie. Bohužel mu to však vychází zhruba do pouze půlky filmu. Zpočátku jsou tu tyto postavy představeny jako inteligentní vědci, ale jakmile uvidíte jejich chování v napjatých situacích, řeknete si, že Xenomorf je ve všech ohledech inteligentnější. Ve vážných scénách navíc vypadají dosti komicky, což jim na bodech moc nepřidává. Jediní, komu fandíte, jsou Katherine Waterston, Danny McBride a Michael Fassbender. Přičemž poslední jmenovaný tu má dokonce dvojroli a jeho scény patří k těm nejlepším. Fassbender je tady takovou Ripleyovou série, co se zajímavosti charakteru týče. Ostatní hrají druhé housle a vaše sympatie si za tu doby nemají šanci získat. Scénář je sice nenutí do klišé vtípků, ale zkrátka a dobře si přejete, aby byli chutnou potravou pro Xenomorfa.

Snímek má celkem prostý děj, ale Ridleymu se podařilo zkrátit delší dialogy a zaměřit se hlavně na vykreslení planety, na které hrdinové přistáli a na zrod Xenomorfa. Snímek tak plyne dosti svižně, načež se divák při projekci nestačí nudit. Hororová atmosféra funguje na jedničku a máme tu také pořádnou krev. Napínavé krvavé scény budou pro fanoušky naprostou lahůdkou. Filmařům se stále daří diváky šokovat brutalitou, kterou je tato série tak pověstná. Akce je krásně přehledná, čemuž vděčí snímek kameramanu Dariuszi Wolskimu (Alenka v říši divů, Marťan), který není přehnaně zběsilý a každý záběr mu vychází. Dalším plusem je omezení CGI efektů a zaměření se na ty praktické, což snímku přidává na autentičnosti. A zároveň tak film působí víc jako horor, než vizuální podívaná alá Prometheus, který tím trochu zabil samotnou atmosféru a ducha Vetřelce.

Nový Vetřelec: Covenant dopadl dobře a mistr Ridley Scott se zase předvedl. Film si užijí, jak fanoušci série, tak diváci, kteří s oblibou chodí na filmy s hororovou atmosférou, a kterým nevadí brutalita. Zklame možná slabý děj a postavy. Vše ostatní ale jinak funguje. Atmosféra je krásně napínavá a v akčních scénách se filmaři nebojí přitlačit a šokovat. Dále fungují skvěle digitální a praktické efekty, takže vám i tentokrát budou z Xenomorfa vstávat chlupy na těle. A nejen z něj.

Hodnocení: 75%

P.S. Zúčastnil jsem se projekce 2D IMAX a obří tu plátno slouží jako příjemná jednohubka. Není však nezbytností. Film si užijete i při klasické projekci.

Text: Jan Kocián

Foto: Scott Free Productions

***

RECENZE Král Artuš: Legenda o meči - Guy Ritchie je zpět v plné síle 80%

Po dvouleté pauze vtrhl ve čtvrtek Guy Ritchie do českých kin se svým novým fantasy snímkem Král Artuš: Legenda o meči, který pojednává o stejnojmenném hrdinovi, který vytáhne z kamene mocný meč Excalibr a musí ho ovládnout, aby porazil mocného a hrůzostrašného krále Vortigerna.

Zápletka je sice celkem prostá, ale Guy Ritchie ji pojal svým dravým stylem, takže slovo „prostá“ není tak docela na místě. Lepé ji vystihuje „nevšedně pojatá.“ Režisér se navíc snaží o svižné vypravování, takže po skončení kroutíte hlavou nad hodinkami a ptáte se, jak mohl mít film dvě hodiny. Osobně bych řekl, že jsem byl v kině přibližně půlhodiny. Akci má režisér v malíku a stejně jako u jeho předchozích snímků jako Sherlock Holmes je i tady dynamická a choreograficky zajímavá. Navíc ji skvěle podtrhuje hudba, která s ní perfektně ladí. To, co funguje na začátku a v průběhu filmu, nefunguje však bohužel na konci. Digitální finále působí dosti přeplácané a nepříliš zajímavě, což je jistě škoda. Dalším minusem je tu humor. Postavy jsou nuceny do (ne)vtipného slovíčkaření, jež některé momenty trochu kazí. Výjimkou je Charlie Hunnam se svým šibalským kukučem, kterému humor není vůbec cizí. Scénář s ním dobře pracuje a Charlie ví přesně, kdy má napjatou atmosféru odlehčit svým elánem, a kdy má naopak hrát vážně. Navíc se mu daří držet film v celku a nabídnout mu všechno, co umí. Svoji roli tedy zahrál na výbornou a dovolím si poznamenat, že ztvárnil nejlepšího Artuše na filmovém plátně. Další, koho bych chtěl vyzdvihnout je záporák Vortiger, kterého ztvárnil herec Jude Law. Netvrdí si napsat, že by jeho postava byla originální, ale Law si ji patřičně užíval, což jde vidět i ve výsledku. Jeho záporák působí dojmem nebezpečného muže, se kterým by si nikdo neměl zahrávat a nepůsobí nijak komicky. Scénář ho ani do nějakých vtípků nenutí, což je jen dobře. Dalším pánem, který stojí za zmínku je Eric Bana, který tu však má malou roli. Za tu dobu, co je na plátně si dokáže získat divákovy sympatie. Ostatní herci příliš neoslní, což ovšem nevadí, hlavním tahounem je tu přeci Hunnam.

Kamera nám nabízí nádherné obrazy a skvěle pracuje s akčními scénami. Nejsou nepřehledné a agresivní střih jim nijak zvlášť neubližuje. Vizuální efekty jsou skvělé, až na finále, kde působí dosti přeplácaně. Scénář sice vkládá hercům do úst klišé vtípky, ale daří se mu stavět základy artušovského světa, do kterého bychom se snad jednou mohli zase vrátit.

Nakonec film nedopadl tak špatně, jak psali zahraniční novináři. Král Artuš: Legenda o meči je filmem, který vás překvapí svým originálním zpracováním a dynamikou. Akce je perfektní a krásně doplňována skvěle se hodící hudbou, tedy až na finále, kde se filmaři nechali trochu více unést. Pokud plánujete cestu do kina a jste fanoušky fantasy, u kterého vypnete a budete se bavit, pak je tento film přesně pro vás. Nudit se zajisté nebudete. Atmosféra je skvěle nastavena a ve správnou chvíli ví, kdy má přidat na pilu, a kdy ubrat. Osobně se těším na pokračování, pokud na něj dojde.

Hodnocení: 80%

P.S. Zúčastnil jsem se projekce ve 2D konverzi a vzhledem k výrazně tmavým místům si nemyslím, že by divák ve 3D dostal lepší podívanou, než když se rozhodne pro klasickou verzi.

P.S.S. Jak mnozí z vás již vědí, ve filmu dostala cameo roli bývalá fotbalová hvězda David Beckham. Nelze však mluvit o tom, že by tu nějak zapůsobil. Uvidíme ho sice v důležité scéně, ale jeho postava nejenže vypadá vzhledově naprosto strašně, ale také vzhledem k tomu, jak krátkou chvíli je na plátně, působí dosti prkenně.

Text: Jan Kocián

Foto: Vertical Ent.

***

Recenze: Strážci Galaxie Vol.2 – Šílená vesmírná cháska podruhé - 85%

V roce 2014 přišel režisér a scénárista James Gunn se zábavným snímkem, který se nebral příliš vážně a dokázal diváky a filmové kritiky příjemně pobavit. Což se také ukázalo na slušných celosvětových tržbách, které činily přes 773 milionů dolarů. Rozpočet byl přitom „pouhých“ 133 melounů. Z filmu se tedy stal hit a z tehdy nepříliš výrazných herců hvězdy.

Jak dopadlo pokračování? Dokázalo překonat první díl nebo tentokrát Gunn opravdu narazil?

Snímek se odehrává pár měsíců po událostech prvního dílu a hned zezačátku nás Gunn nešetří vtipnou akcí a kromě starých známých postav, které opět podávají skvělé výkony, nám servíruje i ty nové. Mezi nimi je například zlatá Aysha (Elizabeth Debick), která sice nedostala příliš prostoru, ale jistě se na ni můžeme těšit i v budoucnu. Dále také herci Sylvester Stallone, jehož roli bych nerad vyspoileroval, Pom Klementieff jako Mantis, která dokáže příjemně pobavit a působí ještě tupěji než Dave Bautista jako Drax. Je tedy vážně zábava, když mají ti dva společnou scénu. Hlavními tahouny zábavy je vedle nich také Rocket a malý Groot. Ten si dokáže svým roztomilým kukučem a větou „I am Groot“ ukrást každou scénu, ve které se objeví. A abych nezapomněl, poslední výraznější novou postavu Ega ztvárnil herec Kurt Russell. Ten podává úžasný výkon a věříte mu takřka každou větu. Filmaři si s jeho planetou pořádně vyhráli a výsledek vypadá naprosto kouzelně. A co se týče celkového vizuálu, ten je také skoro bez chybičky. Vše působí barevněji, ale v některých místech je ta barevnost trochu přehnaná, ale velké minus to není. Děj jako takový je prostý, ale zato staví do popředí postavy a vztahy mezi nimi. Každý tu dostane dostatek prostoru na to, aby si získal divákovy (ne)sympatie. A některé postavy jako Kraglin (Sean Gunn), ze skupiny Ravangerů, nebo Yondu (Michael Rooker) tu dostali mnohem více prostoru a Gunn toho patřičně využil.

Tady se hrálo na jistou. Ve výsledku se Gunnovi podařilo napsat a natočit odvážnější pokračování, které již od začátku předčí svého předchůdce a baví po celou svou délku. Stále jde o odvážný mix, který nabízí šílenou zábavu, kde se skoro nic nebere vážně, a hlavní hrdinové ze sebe sypou jednu vtipnou povedenou hlášku za druhou. Kamera není zbytečně roztřesená a nabízí skvěle natočené šílené akční scény. Emocionální finále je plné zajímavých zvratů a opravdu dokáže plně využít potenciálu, který tento snímek má.Jak jsem již psal, děj je prostý, ale to tu příliš nevadí. Vynahrazují nám to skvěle vykreslené postavy, akce, humor a úžasná hudba, která vše příjemně podtrhuje." „We are Groot!“ – ,,Těšíme se, až se příště Strážci objeví po boku Avengers v Infinity War!“

Hodnocení: 85%

P.S. Zúčastnil jsem se dvou projekcí v IMAX 3D. 3D konverze tu slouží jako třešnička na dortu. V některých scénách se obraz roztáhne do plné výše, čehož se nám dostalo také v loňském třetím díle Captaina Americy s podtitulem Občanská válka. Jen s tím rozdílem, že Cap měl roztáhnutý obraz dobrých dvacet minut, kdy hrdinové bojovali na německém letišti, přičemž Strážcům se obraz roztáhne u daných scén pouze na chvíli. 3D vás však tak jako tak i tady směle vtáhne do děje.

P.S. Jak již mnozí z vás vědí, po skončení filmu na vás čeká celkem pět potitulkových scén, z čehož tři jsou scénky humorné a zbylé dvě odkazují k budoucnosti. Ovšem nečekejte nic k filmům Spider-Man: Homecoming, Thoru: Ragnarokovi nebo právě natáčenému blockbusteru Avengers: Infinity War.

Text: Jan Kocián

Foto: Falcon

***

RECENZE: Rychle a zběsile 8 – Rodina, auta, chytřejší scénář 90%

Ve čtvrtek vjel do tuzemských kin očekávaná osmý díl série Rychle a zběsile, která se těší celosvětovému úspěchu. V minulém díle došlo k důstojnému rozloučení s hereckou hvězdou Paulem Walkerem a uzavření jedné kapitoly. Není tedy další díl zbytečný?

Nejnovější díl dostal na starost režisér F. Gary Gray, který v roce 2000 spolupracoval s Vinem Dieselem na filmu Mstitel. A i tentokrát se spolupráce vydařila. Grayovi se perfektně daří pracovat s jednotlivými postavami a předvést je v tom nejlepším světle. Každý ví, co má dělat a navíc dosti pomáhá také to, že herci dostali do rukou zábavný a chytrý scénář. Ten nikoho netlačí do zbytečných klišé a nechává je rozvíjet své charaktery. Nechybí ani humor, který kromě Tyrese Gibsona (Roman Pierce) a Ludacrise (Tej Parker) obstarává také dvojka Rock&Statham alias Hobbs&Shaw, jejíž hašteření vás bude opravdu bavit. Kromě starých známých uvidíte nováčky série Scotta Eastwooda jako malého pana Nikdo, Charlize Theron jako záporačku Cipher a Helen Mirren, jejíž roli kvůli spoilerům neprozradím.       

Malý pan Nikdo, jenž má být náhradou za Paula Walkera, je zpočátku outsider a příliš velké šance na úspěch mu nedáváte, ale poté si ho jistě oblíbíte a postupně začíná zapadat do týmu. Avšak Cipher budete nenávidět od začátku. Což skvěle splnilo svůj účel a filmaři jí skvěle přihráli eso v rukávu, kterým Toretta ve filmu srazí na kolena. A co se týče postavy Helen Mirren, ta je zahalena závojem tajemství a ve filmu nemá velkou roli. Za tu chvíli si ovšem dokáže získat divákovy sympatie. Filmaři jí jistě více využijí v pokračování.         Fanoušci seriálu Hra o trůny se jistě budou těšit na herce Kristofera Hivju, ale popravdě není moc o co stát. Jeho role není příliš zajímavá a je tu spíše pátým kolem u vozu. Jako drsňák příliš neobstojí a pouze jedna rychlá scéna na Islandu, ve které se objeví, jde označit za poměrně zábavnou.

Hlavní atrakcí je tu samozřejmě šílená akce a nadupaná auta. Gray není při akci zbrklý a skvěle se mu daří jednotlivé scény zvládat. Tou vůbec nejšílenější je bezesporu adrenalinový hon v New Yorku. Tady se filmaři patřičně odvázali a výsledek stojí za to. Ti z vás, kteří naříkali, že byly poslední díly pouze o akci a auta byla v pozadí, budou nyní spokojenější. Hned na začátku se dočkáte dynamického a „výbušného“ závodu na slunné Kubě. A kromě ní a New Yorku se hrdinové krátce zastaví také v Berlíně a nakonec na Islandu, kde se odehrává akční finále plné rvaček, přestřelek a zábavného ježdění na ledu. Vše je kupodivu krásně přehledné a netočí se vám hlava ze zbytečně roztřesené kamery. Každý záběr a každá akční sekvence působí v tomto snímku přirozeně a prakticky vás nenechá vydechnout. Mnozí z vás budou zírat s otevřenou pusou na neskutečně cool scénu ve věznici, která vám vyrazí dech. Ale je toho mnohem více. A vše navíc skvěle podtrhuje příjemná hudba Briana Tylera, který se od třetího dílu podílel – kromě šestého - na každém filmu Rychle a zběsile. 

Diváci si tak mohou vydechnout. Osmý díl Rychle a zběsile se povedl po všech směrech a řadí se - vedle jedničky a pětky – k nejpovedenějším dílům této nadupané série, které stále nedošel dech. Nabízí kvalitnější a chytřejší scénář, opojnou a šílenou akci, skvěle se rozvíjející postavy, nadupaná auta a dokazuje nám, že tady je rodina vždy na prvním místě. Pokud jste fanoušci této ságy, pak vás tento film zajisté nezklame. 136 minut vám uteče jako voda. Ke konci dostáváme nástin pokračování a samotný konec je naprosto kouzelný. Kdyby tímto dílem tvůrci sérii zakončili, tak by se určitě nikdo nezlobil. I tak se ovšem na pokračování jednoduše nejde netěšit, a doufám, že to filmaři příště nepokazí a až do plánovaného desátého dílu se jim podaří udržet ducha Rychle a zběsile. Držím palce!

P.S. Tento film jsem dvakrát zhlédl v kině IMAX a musím dodat, že největší plátno mu dodává ten správný motor! Pokud si chcete z kina odnést co nejlepší dynamický zážitek, pak tento formát vám ho dopřeje.

Hodnocení: 90%

Text: Jan Kocián

Foto: CinemArt

...

RECENZE Logan: Wolverine – Krvavá pastva pro oči 95%

Ve čtvrtek vstoupil do českých kin napjatě očekávaný komiksový snímek Logan, ve kterém naposledy uvidíte herce Hugh Jackmana ve slavné roli Wolverinea. Připravili si pro nás tvůrci důstojné rozloučení?
To, že se jedná o tvrdé eRko okusíte již na samotného začátku, kdy poprvé poznáte Loganův brutální hněv. Jedná se však pouze o malou, malilinkatou ochutnávku toho, co je na vás připraveno. Režisér James Mangold vypráví příběh o muži, který je naprosto ztrhaný životem. Jak jeho tělo stárne, mírní se také samohojící schopnosti, takže má tělo poseté jizvami. Bolesti utápí v alkoholu a prášcích. Navíc mutanti postupně vyhynuli a stará se o nemocného Profesora X. Když se mu ale do cesty dostane mladá dívka, která je mu dosti podobná, a jež potřebuje jeho pomoc, rozhodne se naposledy bojovat. A od té chvíle, kdy na scénu vystoupí Laura/ X-23, kterou hraje jedenáctiletá Dafne Keen, začínají pro fanoušky krvavé žně. Akce je opravdu realisticky natočená a krásně přehledná. Když to nějaká postava schytá, tak to prostě schytá. Filmaři se ani nesnaží udělat z Wolverinea nadčlověka, kterého mine každá kulka. Nýbrž se jim podařilo udělat z něj brutální monstrum, což platí také o Lauře. Ta je v akci neuvěřitelně drsná a každá její scéna stojí za to. Když je v jednom obraze s Loganem nebo Profesorem X, vznikají nezapomenutelné okamžiky. A když jsou v akci, máte problém popadnout dech a neustálé mrazení je na místě a neustává, dokud daná scéna neskončí.

Jedná se o moderní western a drama. Jeho temnější tón nejspíš mnohé z vás zpočátku zaskočí, ale nakonec si zvyknete a necháte se unášet dějem. Ten plyne dosti svižně a nepůsobí nijak přeplácaně. Netváří se jako klasický blockbuster, ačkoli jím s rozpočtem 127 mil. je. Filmaři se však snaží film držet při zemi a chtějí, aby vypadal co nejvíce realisticky. A skutečně se jim to daří, čemuž dopomáhá také omezení zeleného plátna. Postavy, nadávky, krev a lokace jsou naprosto přirozené a máte pocit, že jen co vyrazíte z kina, můžete za rohem potkat jednoho z hrdinů.

Dočkáme se tu také mnoha zajímavých zvratů včetně jednoho, který zajisté – pokud nejste čtenáři komiksových sešitů – nebudete čekat. Foxům se tuto a další věci podařilo bezpečně udržet pod pokličkou a příliš mnoho neprozrazovat v marketingové kampani, což se ve výsledku dosti vyplatilo. A můžeme pouze tleskat. Film není příliš předvídatelný a u každé scény čekáte, jak se vyvine. A každý záběr je naprosto pohádkový. Herci podávají skvělé výkony, z nichž musím nejvíce vyzdvihnout herce Hugh Jackmana a Patricka Stewarta. Oba hrají až mrazivě výborně a svým postavám dávají naprosto všechno. Každá emoce působí intenzivně a každý moment poutavě. Dovolím si tvrdit, že podávají herecké výkony své kariéry. Dále bych vypíchl Dafne Keen, která toho sice příliš nenamluví, ale její charisma bohatě stačí. Donald Pierce, kterého ztvárnil herec Boyd Holbrook, je přesně ten typ záporáka, kterého jsme ve Wolverinově světě potřebovali. Nemá sice žádné superschopnosti, ale nechybí mu důvtip a nepůsobí nijak prkenně. Navíc je v každé scéně neuvěřitelně badass a přesně ví, jak dosáhnout svého.

Tvůrci si pro nás připravili důstojné rozloučení s postavou Wolverine. Netradiční superhrdinský snímek Logan: Wolverine je bezesporu nejlepším dílem celé série, a zároveň se jedná o jedno z nejpříjemnějších překvapení, jakého jsme se za poslední léta dočkali. Wolverine zběsile vyrazil do boje! Je temný, napínavý a nevěřitelně dravý. Každá scéna je brilantně natočená a z akčních sekvencí se tají dech a běhá mráz po zádech. Filmaři nám servírují brutální eRkový snímek, který se ničeho nebojí a stojí na vlastních nohou. Nepotřebuje tunu vizuálních efektů. Vystačí si s tím, že je natočen jako lidský snímek, do kterého se po pár minutách zamilujete. Doteď nechápu, jak mohl tak “čistě“ natočený film režírovat James Mangold – režisér nepříliš povedeného druhého dílu – a dát mu naprosto všechno, na co jsme těch sedmnáct let čekali? Tohle jsou hotové žně. Ale ne jen tak ledajaké. Krvavé žně!

Hodnocení: 95%

P.S. Zúčastnil jsem se projekce v IMAX 2D s českými titulky. A mohu je doporučit. Pokud si chcete Loganovo poslední dobrodružství užít na naprosté maximum, je vaší povinností si jej vychutnat na největším plátně! 

Text: Jan Kocián

Foto: CinemArt

***

RECENZE: John Wick 2 – Větší a lepší - 85%

Před třemi lety jsme se v kinech dočkali nevídaného akčního překvapení s názvem John Wick, ve kterém se v hlavní roli objevil Keanu Reeves. Ten si zahrál stejnojmennou postavu bývalého špičkového zabijáka, který odešel ,,na odpočinek“ kvůli ženě, kterou miloval. Ta o pár let později umřela a zanechala mu po své smrti psa. Ruští mafiáni ho o něj ale připravili, avšak to nevěděli o jeho minulosti. Wick tedy všechny do jednoho zabil a stihl nám nastínit zajímavý svět zabijáků, ve kterém mají tito profesionálové svého oboru vlastní uklízeče mrtvol, hotel a platí zlatými mincemi.

Tento svět se v pokračování ještě rozrůstá a nově se podíváme také do Říma, kde se nachází vůbec první hotel pro zabijáky, a kde musí hlavní hrdina splnit úkol, který zprvu odmítl přijmout. A nadělá při tom velkou paseku. Filmaři nám servírují plynulé akční bojové scény bez rychlého střihu s perfektní a zajímavou choreografií. A když dojde na střílení, je Wick ještě drsnější, než v prvním díle. Ačkoli střílení padouchů do hlavy trochu ztratilo svůj své kouzlo, stále to baví. Režisér Chad Stahelski ukazuje, že si poradí i bez druhého režiséra, kterým byl v případě jedničky David Leitch. Navíc jde vidět, že se při natáčení pořádně odvázal a neponechal nic náhodě. Každý krok je do detailu promyšlený, ačkoli jsou scény v některých případech dosti předvídatelné. Stahelski má ale pro diváky vždy schovaná nějaká esa v rukávu a dokáže je vždy ve správnou chvíli odhalit. Nutno ovšem dodat, že některé rvačky jsou trochu zdlouhavé, na čemž by u příštího dílu mohli filmaři ještě zapracovat. Co se samotné zápletky týče, ta je dosti zajímavá a příjemně svěží. Poodhalí nám svět profesionálních zabijáků s jejich neporušitelnými pravidly a dokáže vtáhnout do víru dění. Nabízí také humor, kterého jsme si u prvního dílu příliš neužili. K nejusměvavějším scénám patří ty, ve kterých se Reeves objevuje s Commonem (Cassian). Ten patří k výraznějším posilám vedle Laurence Fishburnea, Ruby Rose a Riccarda Scamarcia. Všichni tito herci dostali dostatek prostoru, aby si získali divákovi (ne)sympatie, ale poněkud méně na to, abychom se o nich dozvěděli něco víc, než jen to, že umí být dosti lstiví.

Pokračování Johna Wicka je nicméně ve výsledku větší, lepší a drsnější než první díl. Filmaři nám servírují toho stejného Wicka, jakého jsme poprvé viděli před třemi lety, akorát naštvanějšího a odvázanějšího. A pokud jste si mysleli, že film nemá moc co nabídnout, pak budete vyvedeni z omylu. Rvačky jsou dravější, střílení agresivnější a celková stránka filmu je propracovanější. Je sice pravda, že filmařům již nehraje do karet moment překvapení, kdy jsme poprvé viděli hlavního hrdinu střílet lidi do hlavy, to ale vůbec nevadí. Stále je to neskutečná zábava a kdejaký akční snímek by si měl vzít z tohoto příklad. Nemusíte mít obří rozpočet na to, abyste natočili opojnou zábavu. Osobně se těším na připravovaný třetí díl. Pokud tvůrci nezaklopýtnou, stane se z Johna Wicka akční trilogie století.

Hodnocení: 85%

P.S. Zúčastnil jsem se projekce 2D IMAX s českými titulky. Velký formát v tomto případě není nutností a slouží spíše pro zpestření celé projekce

TEXT: Jan Kocián  FOTO: Freeman Ent

***

RECENZE: Assassin´s creed – Konečně pořádná videoherní adaptace, ale pouze pro fanoušky - 75%

Ve čtvrtek vtrhnula do tuzemských kin očekávaná adaptace slavné videohry Assassin´s Creed s Michaelem Fassbenderem v hlavní roli. Dokáže zlomit kletbu videoherních adaptací? Naposledy to Hollywood zkoušel s Warcraftem, který bohužel šlápnul u diváků vedle…

Převedení Assassin´s creed na filmová plátna dostal na starost režisér Justin Kurzel, který natočil loňského pozitivně hodnoceného Macbetha, ve kterém se mimo jiné objevil v hlavní roli Michael Fasbbender, který je hlavní hvězdou také tohoto snímku. A spolupráce funguje také v tomto případě. Není tu znát žádné napětí a herci hrají, jak nejlépe umí. Nejvíce tu ovšem vynikne trio Fassbender Cotillard a Irons. Ostatní hrají tak trochu druhé housle a scénář jim příliš prostoru nedává. Což je škoda například u Michaela K. Williamse, který ztvárnil assasína vodoo. Snad se ho více dočkáme v případném pokračování. Ale abych nepředbíhal.

Ačkoli má hlavní trio ve filmu nejvíce prostoru, tak bohužel musí odříkávat líný scénář s prázdnými větami, a divák, především herní neznalec, není o nic moudřejší. Zvláště neznalci hry budou místy tápat, o čem to ve filmu vlastně mluví, a které straně by měli fandit. Plány jedné nebo druhé nejsou podány tak, aby se divák ihned rozhodl. To se snaží filmaři překrýt akcí. Ta je ostatně spolu s propracovanými vizuálními efekty největším pozitivem celého filmu. Akční sekvence, zvláště ve španělské inkvizici, jsou choreograficky perfektní a kamera Adama Arkapawjeho je krásně svižná a průbojná. Dalším plusem je rozhodnutí, že se ve španělských scénách mluví španělsky, což snímku dodává na autentičnosti. Potíž je tu ale v motivaci hlavních hrdinů a ne zcela zřejmém vykreslení nevraživosti mezi assassíny a templáři.

Již na začátku nás filmaři ihned vtahují do samotného děje a sledujeme jejich první střet, který je skvěle a dynamicky natočen. Poté se vracíme do současnosti, ve kterém jsme po většinu času. Když hlavní hrdina vstoupí do Animusu, znovu podíváme do 15. století a fanoušci se mohou těšit také na skákání mezi minulostí a současností nebo slavným skokem důvěry (Leap of Faith). Záměrně jsem uvedl, že se na tyto prvky mohou těšit především fanoušci, jelikož pro neznalce hry to bude poněkud překvapivé a nezvyklé. Svou temnější a špinavou atmosférou připomíná film Kurzelova Macbetha, a zajisté se sem skvěle hodí a dopomáhá tomu, aby byly jednotlivé scény, co nejméně předvídatelné. Zároveň jsou podkresleny výraznou hudbou režisérova bratra Justina Kurzela, která pomáhá k prohloubení zážitku a skvěle vystihuje tón dané scény.

Videoherní adaptace Assassin´s creed se ve výsledku povedla a ve stylu vyprávění a svou odvážností překonává všechny doposud natočené filmy natočené podle videoher. Bohužel se však soustředí především na fanoušeka a ne na diváka hrou nepolíbeného. Jako reklama to sice může některé z vás přesvědčit, aby si zkusil jednu z her od Ubisoftu, ale spíše budete přemýšlet, o čem to ve filmu vlastně mluvili, a jak může nějaké jablko vymýtit zlo. Scénář je tu sice hlavní kámen úrazu, ale pokud jste herními fanoušky, tak si tento film užijete naplno a čeká tu na vás spousta Easter eggů, akční žně, dynamická hudba a skvělá kamera.

Hodnocení: 75%

P.S. Zúčastnil jsem se projekce 3D s českými titulky a musím podotknout, že se jednalo o jednu z nejhorších 3D projekcí, kterých jsem se za poslední léta zúčastnil. 3D konverze jednotlivé scény ztmavuje a jediné, co vynikne je létající orel, který představuje orlí zrak (Eagle Vision). Takže pokud se na tento film chystáte do kina, s poklidem můžete ušetřit peníze a zhlédnout film ve 2D verzi.

Text Jan Kocián

Foto: CinemArt

***

RECENZE : Fantastická zvířata a kde je najít – Magický návrat s poměrně nevyváženým dějem 70%

Konečně jsme se dočkali! J.K. Rowlingová nám znovu nabízí cestu do kouzelnického světa. Tentokrát se podíváme do Ameriky roku 1926, kdy mladý magizoolog Mlok Scamander při své návštěvě ztratí svůj kufřík plný vzácných magických tvorů, kteří se nešťastnou náhodou dostanou ven. Mezitím ohrožuje obyvatele jiné zlo, které by mohlo způsobit válku mezi kouzelnickým světem a světem mudlů.
Podařilo se filmařům nabídnout divákům plnohodnotný pohled na kouzelnický svět čtyřicátých let minulého století a představit nové zajímavé postavy nebo se jedná o prosté dojení značky?

První díl pentalogie nám přinesl režisér posledních čtyř dílů Harryho Pottera David Yates, jenž jej natočil podle scénáře J.K. Rowlingové, u níž se navíc jedná o debut. Ten je volně inspirovaný příručkou Fantastická zvířata a kde je najít, která čítá 69 stran. Ovšem ta neobsahuje žádný příběh, takže mohli filmaři začít s čistým štítem, což neplatilo o sáze Harryho Pottera, která vycházela z již napsaných knih, a často se muselo škrtat ve scénáři, což fanouškům dosti vadilo.

Již začátek Fantastických zvířat se nese v temnějším duchu, který poté zvolní a nám filmaři servírují nové postavy, se kterými scénář skvěle pracuje a daří se mu je řádně a zajímavě vykreslit, aby si stačily získat divákovy (ne)sympatie. Dialogy nejsou vůbec špatné a nejednoho fanouška jistě potěší zaslechnutí známých kouzelných formulí a slov: ,,Bradavice“ či ,,Albus Brumbál.“ Eddie Redmayne jako Mlok Scamander podává skvělý výkon a jeho nevinný, rošťácký kukuč diváka jednoduše dostane. A jinak tomu není ani u sekundujících hvězd Katherine Waterston, Dana Foglera, Ezry Millera nebo Colina Farrella. Poslední dva jmenovaní zvládli své role pevně uchopit, ačkoli dostali na plátně méně prostoru. Zato Johnny Depp v roli Gilerta Grindelwalda dostal ze všech zúčastněných nejméně prostoru, což ovšem nezamrzí, jelikož bude mít jednu z hlavních úloh v nadcházejících dílech. Nutno však dodat, že se mu za tu chvilku podařilo zaujmout nevýrazným způsobem.

Hlavním problémem scénáře je překvapivě děj, který podtrhuje nepříliš výrazná hudba. Může za to fakt, že se Fantastická zvířata zaobírají více tématy najednou. Rowlingové a filmařům se navíc nedaří snímek patřičně vyvážit. A divák mnohdy tápá, co se na plátně zrovna děje, a proč se tak děje. Až nakonec přijde rychlé finále. To je zvládnuté lehce nadprůměrně a zajímavě otvírá dveře dalším pokračováním. Po samotné projekci se však mnozí budou ptát, o čem to vlastně celé bylo, což jistě nebyl záměr filmařů.

Co se týče samotných kouzelných zvířat, ta jsou vizuálně dosti povedená a je opravdu zábava pozorovat, jak je Mlok nahání nebo když potřebuje jejich pomoc. Což nás zavádí k samotné akci. Ta je poměrně precizně natočená, avšak nečekejte, že budou postavy příliš často vytahovat své hůlky, mnohem více jsou v akci právě magická zvířata. A co se týče vizuálních efektů, tak ty jsou filmařsky zdařilé, ačkoli v některých případech působí jaksi nedodělaně a až přehnaně animovaně. To je ovšem jen pár případů, jinak je vizuální stránka srovnatelná s dalšími blockbustery.

Je zřejmé, že se Warneři snaží naplnit kapsy, ale jelikož se jedná o příjemný návrat do světa čar a kouzel, tak jim to nemáme příliš za zlé. První díl pentalogie se povedl jako start nové série. Nové postavy jsou dobře napsané a zvířata krásně představena, ačkoli pro příště by měla Rowlingová přijít s lepším příběhem. Nejedná se sice o dalšího Harryho Pottera, ale ambice mají filmaři veliké. Tak snad nás v budoucnu nezklamou.

Hodnocení: 70%

P.S. Zúčastnil jsem se verzí 2D a IMAX 3D s českými titulky a suverénně zvítězil IMAX (u vybraných sekvencích je poměr stran 1.85:1). 3D konverze je v tomto případě opravdu kouzelná, a napomáhá k živějšímu filmovému zážitku. Samotná zvířata doslova vylétávají z plátna a pohybují se kolem diváka a ani v tmavých scénách tomu není jinak. IMAX plátno je tedy maximálně využito!

Text Jan Kocián

Foto: Warner Bros

***

RECENZE: Doctor Strange – Vizuálně opojný velkofilm 85%

Dnes vstupuje do tuzemských kin v pořadí již čtrnáctý marvelovský snímek Doctor Strange s Benedictem Cumberbatchem v hlavní roli. Jak se seriálový Sherlock se svou úlohou popral? Dokázala jeho postava přinést do komiksového univerza něco nového?
Režisérem nejnovější marvelovky se stal hororový nadšenec Scott Derrickson, jenž má za sebou takové snímky jako V moci ďábla, Sinister nebo Chraň nás od zlého. Studio tedy nešláplo vedle, když si jej vybralo pro tento STRANGE projekt. Samotný film je náležitě zvláštní a neobvyklý svou atmosférou, která je o trochu temnější oproti původním filmům, a zajímavou výpravou. Derrickson nás s přehledem provází velice prostým příběhem, který ovšem nikoho neurazí, ale ani neohromí. Což u Marvelu není až takový nezvyk. Největší důraz se tu totiž klade na akci a vizuální stránku. Ta se nejvíce podobá Počátku od Christophera Nolana, ale mohu potvrdit režisérova slova, že se jej nesnažil kopírovat, ale překonat. A skutečně se mu to podařilo. Ohýbání reality, astrální cestování a manipulace časem je opravdu dech beroucí, a překvapivě to celé  nepůsobí nijak přeplácaně. Akce tomu navíc dodává ráznost, a pokaždé když na ni přijde, stojí to za to. A třešničkou na dortu je také dynamická hudba, střih a skvělá kamera, která není výrazně roztřesená a nepřehledná, ale krásně čistá a každý záběr působí o to epičtěji.

Dalším plusem filmu je Benedict Cumberbatch, který svou postavu krásně zvládá a hrdinův rychlý přerod v mocného kouzelníka působí v jeho podání svěže. Je zřejmé naťuknutí, že by se ze Stephena Strange mohl do budoucna stát nový Tony Stark. Prozatím scénář pouze experimentuje s vtípky, které působí dosti povedeně. Cumberbatchovi sekunduje vždy úžasná Tilda Swinton v roli Prastaré (Ancient One). A je škoda, že se jedná o jedinou vedlejší postavu, která dostala na plátně dostatek prostoru zazářit.

Mads Mikkelson, který ztvárnil záporáka Kaecilia, se sice snaží, aby z každé scény vytěžil maximum, ale ani to příliš nestačí. Ovšem nemohu mu upřít, že se jedná o výraznějšího záporáka komiksových filmů, který působí badass takřka v každé scéně, kde ho nezesměšní Strange. Dalšími, kdo nedostali příliš prostoru, jsou Chiwetel Ejiofor, Benedict Wong a Rachel McAdams. Poslední jmenovaná kupodivu dokázala za tu krátkou chvíli, co se objevila na plátně, nejlépe zaujmout. Do karet jí totiž nahrál vztah její postavy ke Strangovi, který překvapivě nepůsobí vůbec nuzně. Ejiofor se zatím se svou postavou doktorova sidekicka zatím příliš nepředvedl, ale v budoucnu by se to jistě mohlo změnit. Totéž se ovšem nedá říci o Wongovi, který do příběhu moc nepřináší a působí spíše jako páté kolo u vozu. Jeho bezduchý výraz, a poté přehnaný smích mi k němu vůbec neseděli, a popravdě netuším, jaké s ním budou mít tvůrci plány v Avengers: Infinity War.

Ve výsledku se jedná o vizuálně opojný snímek, který pevně stojí na vlastních nohách a svým netradičním zpracováním nemá v komiksovém světě konkurenci. Nicméně se nejedná o nejlepší marvelovku – tou zůstávají neporažení Avengers a Captain America: Občanská válka. Marvel ale zase pro jednou ukázal divákům něco nového. Všemožná cestování portály, skákání a létání působí neuvěřitelně skvěle. Navíc navštívíme nádherné lokace New Yorku Londýna s především Nepálu. U samotného finále odehrávajícího se v Hong Kongu je zřejmé podlézání čínskému publiku, nad čímž se lze jen pousmát. Benedict Cumberbatch podává v titulární roli špičkový výkon a své místo v marvelovském univerzu má už jisté, takže se na něj můžeme těšit i do budoucna. Jediným minusem jsou vedlejší postavy a záporáci. Ve filmu se objeví dva, přičemž výstup druhého, jehož jméno kvůli spoilerům uvádět nebudu, se pomalu rovnal cameu Stana Leeho.

Hodnocení: 85%

P.S. Zúčastnil jsem se projekce IMAX 3D s českými titulky. A mohu říci, že pro jednou má 3D konverze opravdu smysl. Takže pokud chcete docílit neuvěřitelně epického zážitku, pak je IMAX 3D tou nejlepší možnou volbou!

Text: Jan Kocián

Foto: Falcon

 

***

RECENZE : Dívka ve vlaku – Trojice hlavních hrdinek si zaslouží nominaci na Oscara 90%

Již ve čtvrtek dorazí do českých kin očekávaný thriller Dívka ve vlaku podle stejnojmenného bestselleru autorky Pauly Hawkins. Ten pojednává o alkoholičce jménem Rachel Watsonové, která každý den jezdí vlakem kolem svého bývalého domu ve Witney a pozoruje sousední šťastný pár Scotta a Megan Hipwellovi. Poté, co Megan záhadně zmizí, však rozkrývá skutečnou a děsivou pravdu, o které se nikdo neměl dozvědět.

Oblíbený román se rozhodl zfilmovat režisér Tate Taylor, který stojí za kritiky i divácky vřele hodnocené drama Černobílý svět. To ostatně také natočil podle knižní předlohy, a nutno dodat, že se jí držel opravdu věrně. Výjimkou není ani Dívka ve vlaku, ačkoli tentokrát si scénář nenapsal sám. Pracovala na něm Erin Cressida Wilson (seriál Vinyl), která se nijak závratně nesnažila pozměnit nejdůležitější zvraty, které se v knize udály, nýbrž je poddat smysluplně a napínavě tak, aby se je užil nejen čtenář, ale i běžný divák. Tomu se tak dostává neutuchajícího napětí, se kterým filmaři pracují opravdu zajímavě. Čtenář knihy sice ví, jak to celé nakonec dopadne, avšak při sledování filmu jej dokáže vtáhnout do děje takovým způsobem, že se zcela odprostí od myšlenek, a na konci je mile překvapen. Tomu všemu nahrává temná atmosféra a postavy, které jsou vykresleny tak, aby se každý rozhodl, komu bude fandit, a koho bude pokládat za člověka, který skutečně stojí za zmizením Megan Hipwellové. Tu ztvárnila herečka Haley Benett a své postavě se doslova odevzdala, což platí také o Emily Blunt a Rebecce Ferguson. Snímek je vyprávěn z pohledu těchto tří dam – Megan, Rachel a Anna. Každá diváky překvapí rozdílným pojetím a hlubokými hereckými výkony. Ty lze dokonce považovat za jedny z nejsilnějších jejich kariéry, a zároveň letošního roku. Což by zajisté nemělo uniknout pozornosti oscarových akademiků.

Ostatní herci jako Justin Theroux, Luke Evans nebo Edgar Ramírez také dostali na plátně svůj prostor zazářit. A podávají vskutku autentické a mrazivé výkony, takže se nemusíte bát, že by výrazně zaostávali za hlavními hrdinkami. Jedinou postavou, o kterou jsou fanoušci víceméně ochuzeni je “hodný“ detektiv inspektor Gaskill. Ten se sice ve filmu objeví, ale bohužel nepromluví jediné slovo, a na scéně tak působí zcela zbytečně. V popředí je naopak “přísný“ detektiv seržant Rileyová v podání Allison Janey, kterou vídáme převážně v komediálních filmech a seriálech. Ta si svou roli náležitě užívá a dokáže v divákovi zezačátku vyvolat silné nesympatie vůči své postavě, a zároveň si v průběhu postupně získat i jeho sympatie.    

Změnou oproti knižní předloze je zasazení děje do New Yorku namísto Anglie. Což vůbec není rušivý element, jelikož neworské prostředí do příběhu dokonale pasuje a krásně jej podtrhuje.

Příjemná je také otevřenost filmu a eRkový rating. Jak jsem již zmínil, snímek se věrně drží knižní předlohy. Dočkáte se tedy násilí, ostřejšího slovníku, nahoty a sexuálních scén, které podtrhuje mrazivá hudba a atmosféra. Ta funguje i u flashbacků a postupně se stupňuje až do samotného vyvrcholení.

Dívka ve vlaku se tak suverénně stává jednou z nejlepších filmových adaptací za poslední léta a svým scénářem překonává i dva roky starou Zmizelou. Napětí, kamera, střih, silné herecké výkony a vykreslení postav funguje výborně a divák je již od začátku vtažen do děje. Snímek se navíc nevleče a stále divákovi nabízí něco nového, takže dvě hodiny utečou jako voda. Toto je zářný příklad toho, jak by měl kvalitní dech beroucí thriller vypadat.

Hodnocení: 90%

Spoiler!

Ve filmu je přidána scéna na newyorkských dámských toaletách a pozměněna byla ta, ve které Scott Hipwell (Luke Evans) napadne Rachel ve svém domě.

Text: Jan Kocián

Foto: Freeman Ent

 

Týpci a zbraně – Dvojka Hill & Teller vytahují film nad průměr 65%

Todd Phillips, režisér „Pařeb“, je zpět s dlaší eRkovou krimi komedií, do které obsadil vycházející hvězdy Jonaha Hilla a Milese Tellera. Že to bude bláznivá jízda je patrné již z nových upoutávek, dokáže ovšem tímto snímkem podle skutečného příběhu dvou přátel Davida Packouze a Efraima Diveroliho, kteří se rozhodli stát se obchodníky se zbraněmi pro americkou vládu, zaujmout diváky tak jako v roce 2009 sérií Hangover (Pařba..)?

Film Týpci a zbraně je opravdu dosti volným vylíčením skutečného příběhu dvou kamarádů. Nepolíbený divák ovšem nic nepozná a je ihned vtažen do děje, který vidíme z pohledu Milese Tellera, který ztvárnil Davida Packouze. Jeho postavu lze popsat jako sympatického ňoumu, který tak trochu stojí ve stínu Jonaha Hilla. Ten znovu podává skvělý výkon, leč v pár momentech je jeho šílené hraní až přehnané, nad čímž jsem párkrát silně kroutil hlavou. Jinak je ovšem vidět, že si oba své role patřičně užívají a scénář je jim ušit takřka na míru. Totéž ovšem neplatí o Bradley Cooperovi, který působí až přehnaně komicky, ačkoli hraje tak trochu drsňáka. Nelze mu však věřit jediné slovo, které mu vyjde z úst. Což je jistě škoda. Cooper je sympaťák, ale tahle menší role mu vůbec nesedla. A působí tu jako páté kolo u vozu.

Co se týče akce, ta je dosti podobná jako u série Hangover. Takže se tu sice dočkáte střílení, avšak nic většího, což je jen dobře. Film tak nepadá do škatulky laciných akčních komedií. Problémem je ovšem scénář. Dialogy jsou občas dosti nudné stejně jako mnohé situace, jako svádění v klubu, ujíždění ozbrojencům ve Fallúdžy nebo samotný konec. Celé to působí dosti komicky a prakticky nic tu nelze brát vážně, což jistě nebyl úmysl filmařů.

Úspěch a kouzlo Pařeb se Phillipsovi sice nepodařilo pokořit, ale i tak jsme dostali slušně vypadající a lehce nadprůměrnou popcornovku na sobotní večer. Scénář je sice v některých chvílích dosti nudný, ale zásluhou dua Hill & Teller, je to ve výsledku koukatelné, ačkoli celý film nejde brát vážně. Pokud ovšem chcete v návalu akčních snímků vypnout a trochu se i zasmát, pak jsou Týpci a zbraně přesně filmem, u kterého se vám to podaří.

Hodnocení: 65 %

Text Jan Kocián

Foto: Warner Bros

 

***

 

RECENZE : Star Trek: Do neznáma – překonání druhého dílu se nekoná 75%

Do českých kin vstoupil třetí díl vesmírného blockbusteru Star Trek: Do temnoty, který natočil adrenalinový režisér Justin Lin. Čeká nás Rychle a zběsile ve vesmíru?
První dva díly této série režíroval J.J. Abrams, který odvedl opravdu skvělou práci, co se týče moderní vykreslení jednotlivých postav, akce a vizuální stránky. V kinech sice ani jeden netrhal rekordy v návštěvnosti, zato se oba mohou pyšnit skvělými kritikami, což není u podobných blockbusterů příliš časté.

Nyní po něm převzal otěže Justin Lin, který si v Hollywoodu udělal jméno nadupanou značkou Rychle a zběsile (díly 3-6). Ten dostal do rukou skvělý scénář, který oživil komediální herec Simon Pegg, plný zajímavých a vtipných dialogů. Lin tu navíc mohl prosadit i svůj akční talent. Akce samotná je tu vizuálně opojná, avšak tvůrci nespoléhají pouze na vesmírné ohromení diváka, jako tomu bylo v prvních dvou dílech. Po necelé půl hodině se dostáváme na planetu Altamid, na které havaruje posádka lodi Enterprise po útoku ďábelského záporáka Kralla. Toho ztvárnil herec Idris Elba, a je zřejmé, že si svou roli užíval, avšak k jeho smůle nasadil Benedict Cumberbatch ve druhé díle s podtitulem Do temnoty laťku dosti vysoko. Může za to i fakt, že byla jeho postava Khana lépe napsaná a sám herec se do ní mohl hlouběji ponořit. Krall je sice svým způsobem badass, avšak na tuto sérii je to poměrně slabé, a jednotlivé momenty s ním působí mnohdy dosti nezajímavě, což je jistě škoda.

Nově se tu představila také kingsmanovská hvězda Sofia Boutella, jež si zahrála válečnici Jaylah. A nutno dodat, že v tomto případě jí role opravdu perfektně sedla a její postava je zajímavě vykreslena. Divák má tak ihned po jejím prvním výstupu chuť dozvědět se o ní něco víc a vidět ji v pořádné akci. Její akční scény navíc patří vedle Kirkových (Chris Pine) k nejlepším ve filmu. Dynamická scéna na motorce a pěstní souboje fungují precizně a patří k opravdovým lahůdkám, čemuž napomáhá i plynulá akční kamera. Vše je tedy přehledné a nemusíte se tedy obávat, že byste nepostřehli, kdo komu uštědřil ránu nebo kdo na koho vystřelil.

K nejdůležitější složce ovšem nepatří akce, nýbrž vzájemné vztahy a interakce postav. Jedná se totiž o jednu velkou hereckou rodinu, jejichž chemie je naprosto přirozená a dialogy nepůsobí omšele a je zábavné sledovat, v jaké situaci se zrovna ocitnou, a jak se s ní následně vypořádají. A to i přesto, že je samotný děj dosti jednoduchý. Na druhou stranu je občas těžké předpovědět, co se stane v dalším záběru.

Dosti překvapivé je pak samotné akční finále, kdy se dozvíte skutečné motivy hlavního záporáka. Bohužel na nás tvůrci vysypou všechno tak rychle, že než se divák vzpamatuje, je konec filmu.

Velkolepý druhý díl nebyl překonán, avšak ve výsledku je nový Star Trek povedenou akční jednohubkou tohoto léta, která nabízí zajímavé a sehrané postavy, povedený scénář, vtipné dialogy, uvolněnou atmosféru a nádherné vizuální efekty. Jedinou vadou na kráse je nevýrazný hlavní záporák v podání Idrise Elby a překvapivé, leč slabé finále. Pokud se rozhodnete vyrazit na tento snímek do kina, pak vřele doporučuji 3D konverzi. Ostatně ta startrekovské sérii vždy nejvíce slušela.

Hodnocení: 75 %

Text: Jan Kocián

Foto: CinemArt

 

***

RECENZE : Jason Bourne – Matt Damon je zpět v plné síle 80%

Matt Damon se vrací ke své ikonické postavě Jasona Bournea alias Agenta bez minulosti a znovu se bude snažit dostat diváky nabušenou akcí a badass záporákem/ky. Podaří se mu přijít s něčím novým nebo se bude opakovat?

Série Agenta bez minulosti patří dnes mezi akční klasiky. Po devíti letech se filmaři vrací s novým dílem, jehož hlavními tématy jsou rozpor mezi národní bezpečností a šmírování běžných smrtelníků. Bourne navíc stále hledá odpovědi na otázky ze své minulosti a nic mu nesmí stát v cestě.

Pokud jste čekali originální zápletku, pak vás bohužel musím zklamat, jelikož se jedná o pouhé zmodernizování původních dílů. To ovšem filmu příliš neškodí, jelikož celé dvě hodiny šlape jako hodinky.

Na začátku se ocitáme v Athénách v Řecku (španělský ostrov Tenerife), kde vidíme Bournea jako osamělého pěšáka, který stále nenachází klid, chytře se schovávajícího před vládními úřady. Filmaři si pro nás hned zkraje připravili skvělou akční sekvenci, ve které se hlavní hrdina probíjí řeckou demonstrací a následně nás čeká intenzivní honička na motorce. Kamera je přirozeně roztřesená a vůbec nevadí ani to, že se u pěstních soubojů nedočkáme žádných zpomalovaček. Naopak to působí autentičtěji a zároveň napínavěji. A když k tomu navíc připočteme fakt, že se tu příliš nemluví a hlavní hrdina raději než to pozoruje okolí, vypočítává situaci, a uštědřuje nelítostné rány, pak je to pro akčního fanouška výživná jednohubka.

Novým přírůstkem série jsou herci Tommy Lee Jones jako ředitel CIA Robert Dewey a Alicia Vikander v roli počítačové analytičky, kteří významně hýbou s celým dějem, a nikdy nevíte, co v další vteřině podniknou. A totéž platí také o hlavním záporákovi, kterého ztvárnil herec Vincent Cassel. Jeho postava nájemného zabijáka, která si říká ,,Spojka“ je Bourneovi rovnocenným protivníkem a jejich střety jsou opravdu badass. Finální automobilová honička v Las Vegas navíc patří k opravdovým adrenalinovým lahůdkám. Na moment si budete připadat jako byste sledovali drsnější verzi Rychle a zběsile.

Sečteno a podtrženo, nový Jason Bourne je zpátky v plné síle. Sice nepřichází s ničím vyloženě novým, co se dějové linky týče, opět se však můžete těšit na skvělé herecké výkony, autentickou akci, drsné honičky a málo mluvení. Dvě hodiny vám tak utečou jako voda.

Hodnocení: 80%

P.S. České titulky k tomuto filmu jsou vyloženě slabé a překladatel nejspíš špatně slyšel, když jej překládal. A to mluvím o takových primitivních chybách jako: ,,Everything on table.“ (přeloženo: ,,Všechno je na stole.“). A podobných je tam spouta.

Text: Jan Kocián

Foto: Cinemart

***

RECENZE: Sebevražedný oddíl – stále je co zlepšovat  70%

Po rozporuplně přijatém filmu Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti dorazil do českých kin napjatě očekávaný letní blockbuster Sebevražedný oddíl, který láká na zábavnou jízdu nejhorších zločinců na planetě Zemi, kteří se postaví mocnému zlu výměnou za snížení svých trestů. Dokáží však Deadshot, Harley Quinn, Killer Croc, Captain Boomerang, El Diablo, Slipknot, Enchatress a Joker patřičně zaujmout nebo jen proplují kinosály?

Sebevražedný oddíl si před svou premiérou vedl výborně. Marketingové oddělení jelo na plné obrátky a servírovalo divákům zajímavé materiály. Hlavními lákadly byli samozřejmě Joker, kterého ztvárnil Jared Leto, a Harley Quinn s tváří Margot Robbie, na které byli fanoušci nejvíce zvědavi. V souvislosti s Letem bylo navíc často zmiňováno, že se jedná o jednu z jeho nejlepších rolí, ze které nám bude naskakovat husí kůže. A nejspíš by nám to herec dokázal nebýt toho, že je jeho výstup omezen na minimum, takže tu bohužel o hlubším hereckém výkonu mluvit nelze. Podle všeho s ním však bylo natočeno mnohem více materiálu, takže je škoda, že se do finálního střihu nedostalo více záběrů (ty by údajně stačily na samotný film!), jelikož je Leto výborný herec a do této postavy se ďábelsky vžil. Více prostoru by si tedy opravdu zasloužil, tak snad se dočkáme více jeho scén na Blu-ray disku.

Koho mohu vyzdvihnout jsou Margot Robbie a Will Smith, kteří jsou skutečnými tahouny příběhu, který tak trochu neví, jak se má tvářit. Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti sázel výhradně na temnější podívanou, kdežto Sebevražedný oddíl je ode všeho trochu a nelze poznat, zdali to byl záměr nebo se stříhalo, až se v tom režisér David Ayer ztratil. Napříč tomu jde vidět, že si herci své role náramně užívají a působí tak badass nejen v akci, ale po čas celého snímku, a divák z nich proto ani na vteřinu nespustí oči.

Víceméně tu převažuje akce a humor, kterého je tu požehnaně. U některých scén jsem se dokonce bavil více než u klasické komedie, což pokládám za veliké plus. Co ovšem hodnotím záporně je vleklost příběhu. Začátek je totiž krásně svižný a film nás seznamuje s jednotlivými postavami, které vzápětí posílá do akce bojovat proti zvláštním poskokům hlavního záporáka, a takto to pokračuje, dokud se k němu nedostanou. Pointa tu tak trochu chybí, což je škoda, jelikož ve výsledku nám snímek nic nedá. Finále je navíc značně neuspokojivé, a film končí jako klasický superhrdinský velkofilm, kde dobro vyzraje nad zlem. Ústřední motiv zkažení padouši vs. zlo tak naprosto upadá.

Ve výsledku je ovšem Sebevražedný oddíl pořád nadprůměrnou popcornovkou, která v kině pobaví a v návalu akce a hláškování hlavních hrdinů-padouchů zaručí, že se za ty dvě hodiny nudit nebudete. Bohužel se nejedná o takřka o nic originálního, jelikož se filmařům nepodařilo vytřískat z postav maximum a hlavní motiv nebyl vůbec naplněn. Tvůrci vás však nenechají o ničem takovém během projekce přemýšlet.

Hodnocení: 70 %

P.S. Zúčastnil jsem se projekce IMAX 3D s českými titulky, kterou mohu jen doporučit. Nepatří ovšem k nutnostem, a tak neprohloupíte ani, když navštívíte klasickou 2D verzi. Co se ovšem týče dabingu, tak ten jsem zatím neslyšel, ale přikláním se spíše k originálnímu znění s českými titulky, jelikož si nemyslím, že hlášky, kterými nás postavy zásobují, tu správně vyniknout a navíc, slyšet Jokerův řezavý smích a hlas, je další perlička, proč si vybrat právě tuto verzi.

Text: Jan Kocián

Foto: Warner Bros.

 

***

RECENZE: Než jsem tě poznala – nezapomenutelný romantický film 100%

Již od 30. června máte možnost zhlédnout v českých kinech adaptaci světového bestselleru Jo jo Moyesové Než jsem tě poznala, ve které ztvárnili hlavní role herci Sam Claffin a Emilia Clarke. Vyplatí se na něj zajít do kina? Nebo se jedná o další mdlý film plný klišé, kterému by se měli zejména pánové vyhnout?

Nejlepší romantický film za poslední léta

Každý rok nás filmaři zasypávají romantickými filmy, ale bohužel se ve většině případů pouze opakují a ty nejlepší byste napočítali na prstech jedné ruky. Mezi ně se řadí i adaptace knihy Johna Greena Hvězdy nám nepřály, která se v roce 2014 setkala s pozitivními ohlasy jak od kritiků, tak od fanoušků, což se projevilo i na vysokých tržbách. Ten samý rok se o stejné snažil také snímek S láskou, Rosie, adaptace románu Cecelie Ahernové Kde končí duha, který sice v kinech neutržil tolik, jako Hvězdy nám nepřály, nicméně ho také můžeme zařadit k žánrově povedenějším kouskům.

Nyní přichází na řadu adaptace světového bestselleru od Jo Jo Meyesové Než jsem tě poznala, kterou převedla na stříbrná plátna režisérka Thea Sharrock. Ta získala na palubu perfektní herecké obsazení, a samotná dvojice Claffin a Clarke podává na filmovém plátně fantastické výkony. Scénář je dokonale napsaný a stěží byste u něj hledali chybičku, když za ním stojí sama autorka románu. Ta má své postavy skvěle pod kontrolou a nenutí je do zbytečných klišé. Děj tak krásně plynule a každá vteřina, kterou strávíte s hlavními hrdiny je naprosto okouzlující. A dovolím si tvrdit, že jsem doposud neviděl dvojici, jejíž přirozená chemie by mě ozbrojila natolik, že jsem pouze seděl s otevřenou pusou a sotva dýchal. A nebylo k tomu zapotřebí žádné akce nebo digitálních triků, což v dnešní době divák nejčastěji vyhledává. Humor tu samozřejmě nechybí a diváky baví především “dračí žena“ Clarke, které nechybí drzost, okouzlující mimika a správná zapálenost, což by jí mohla závidět kdejaká hollywoodská herečka. Totéž platí také o Claffinovi, který se snaží se ze své postavy dostat maximum, přičemž podává nejlepší výkon své kariéry.

Sečteno a podtrženo, adaptace Než jsem tě poznala je nejlepším romantickým snímkem za poslední léta.  A dovolím si dodat, že se jedná o vůbec nejlepší počin ve svém žánru. Dámy se navíc nemusí bát vzít svou drahou polovičku do kina, jelikož výběrem tohoto snímku zajisté neprohloupí. Tento nezapomenutelný romantický film nabízí brilantní herecké výkony, perfektní scénář samotné autorky Jo Jo Moyesové a režii, plynulou kamera, nádherné lokace a příjemnou hudbu. Já osobně jsem vděčný distributorovi, že nám před projekcí věnoval papírové kapesníčky. Náramně jsem se bavil a na konci jsem se nechal dojmout.

Hodnocení: 100%

Text: Jan Kocián

Foto: Forum film

***

RECENZE: Captain America: Občanská válka – Epický střet, který vám vyrazí dech - 100 %

Recenze: Captain America: Občanská válka – Epický střet, který vám vyrazí dech - 100 %
Konečně jsme se dočkali. Již tento čtvrtek dorazí do českých kin napjatě očekávaný akční blockbuster Captain America: Občanská válka. Jak se snímek povedl?

Dvě nové postavy překvapují

Po dvanácti filmech se tvůrci rozhodli, že je na čase posunout měřítko o něco výše, a tak se volně inspirovali komiksem Captain America: Občanská válka, ve kterém se komiksoví superhrdinové rozdělí na dvě strany. Za Captaina se postaví Winter Soldier, Falcon, Ant-Man, Scarlet Witch a Hawkeye. Zatímco v týmu Iron Mana uvidíme Visiona, War Machina, Black Widow, Black Panthera a Spider-Mana, který se ve filmu objeví po dohodě se studiem Sony Pictures. Poslední dva jmenovaní jsou nováčky marvelovského filmového universa. Pavoučího muže však mohli diváci vidět již ve snímcích studia Sony Pictures z roku 2002 s tváří Tobeyho Maguireho a 2012, kdy jej ztvárnil herec Andrew Garfield. Nyní se v této roli objeví Tom Holland, který spolu s Iron Manem a Ant-Manem, dodává snímku potřebný humor a zlehčuje napjatou temnější atmosféru, která ve filmu vládne. A jestli jste se obávali, že z něj scénáristé Christopher Markus a Stephen McFeely udělají tupé létající děcko, pak si můžete oddechnout. Holland toho má totiž v rukávu opravdu hodně a interakce s ostatními postavami funguje na výbornou. A vůbec nevadí, že se ukáže pouze na půl hodiny, jelikož akční scény, ve kterých se objeví ve svém pavoučím obleku, si s poklidem dokáže ukrást pro sebe a jeho atletické pohyby je radost sledovat. Filmaři nám tak dali dobrou ochutnávku toho, na co se můžeme těšit příští rok v sólovém filmu. A totéž platí také o Black Pantherovi, kterého ztvárnil herec Chadwick Boseman. Ten ve snímku dostal daleko více prostoru a ve své roli exceluje. Jeho kočičí pohyby a akční sekvence patří k  lahůdkám, nad kterými bude fanouškům komiksu běhat mráz po zádech. A co se týče záporáka, kterým je Baron Zemo (Daniel Brühl), budou mnozí z vás dosti překvapeni. V tomto snímku ho totiž neuvidíme v kostýmu ani v klasické fialové helmě. Dokonce ani v akci, což někteří možná přijmou s nechutí, avšak způsob, jakým tahá za nitky, je dosti chytrý a ve finále budete překvapeni, co se s ním stane. A co se týče ostatních herců, není co dodávat. Všichni jsou se svými postavami natolik sžití, že není třeba slov.

Nejlepší marvelovský snímek vůbec

Nyní se přesuneme k akční stránce. Na začátku nám bratři Russovi ukazují krátký flashback, a hned poté nám servírují – tak jako u snímku Captain America: Návrat prvního Avengera – akční sekvenci, ve které se Captain America tvrdě porve s Crossbonesem (Frank Grillo). Ta je sice zpočátku zběsilá a trochu nepřehledná, ale poté, co se obraz ustálí, vás přikurtuje k sedačkám. A ačkoli to tak zpočátku nevypadá, akce není hlavní atrakcí a tvůrci se nesnaží divákům předvádět každou minutu nový souboj, nýbrž se po čas filmu zabývají otázkou, která strana má pravdu. Spor mezi Captainem Americou, který má obavu z toho, že by musel poslouchat rozkazy od vlády, která by určovala, kdy a kde má zasahovat, a Iron Manem, který si myslí, že je to správné, kvůli lidem, kteří během jejich akcí přišli o život, tak naroste do takové míry, že je to postaví proti sobě. Masivní střet obou týmů na německém letišti patří k jedné z nejlepších akčních scén, které jsme se od Marvelu dočkali. V trailerech je ukázán pouhý střípek toho, co se v ní skutečně stane, a pokud jste skalní fanoušci marvelovské akce, pak vám tep vyrazí na maximum. A to nemluvě o finále, ve kterém se o své dva hlavní superhrdiny budete skutečně bát. A co se týče vizuální stránky, tak opět nemohu nic vytknout.Ve výsledku tak třetí díl Captaina Americy s podtitulem Občanská válka hodnotím jako jeden z nejlepších marvelovským blockbusterů vůbec. Překonal totiž veškerá má očekávání a ani na vteřinu jsem se nenudil a nemusel se dívat na hodinky. 148 minut uteklo jako voda a přiznám se, že takovou radost jsem měl naposledy po projekcích druhého dílu Návrat prvního Avengera a prvních Avengers. Snímku nechybí napínavá akce, výborná choreografie, opojné vizuální efekty, skvělý scénář, perfektní režie, střih, zajímavé lokace, nádherné kostýmy a charismatičtí herci. Čeká vás tedy nezapomenutelný akční zážitek roku!

Hodnocení: 100%

P.S. Zúčastnil jsem se jak 2D, tak IMAX 3D projekce v originálním znění s titulky. A musím přiznat, že jsem si druhou projekci užil ještě více – byl jsem překvapen, že je to vůbec možné. 3D konverze je třešničkou na dortu a bonusem je také to, že režiséři použili pro sedmnáctiminutovou akční sekvenci na německém letišti kamery ALEXA IMAX® 65 mm. To znamená, že se obraz se roztáhne do výše a je až křišťálově čistý. Výsledek je tak pastvou pro oči.

P.S.S. Po skončení filmu zůstaňte sedět na svých sedadlech, jelikož následují dvě potitulkové scény.

Text: Jan Kocián

Foto: Falcon / MARVEL STUDIOS

****

RECENZE: Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti a hloupý scénář - 70%

Recenze: Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti a hloupý scénář  - 70%
Souboj, na který všichni čekali. Od minulého čtvrtka běží v českých kinech nový komiksový blockbuster Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti. Jeho režisér zack Snyder měl za úkol postavit základy provázaného DC světa a konkurovat marvelovským snímkům. Podařilo se mu to?

Dynamický snímek, který nepřišel s ničím originálním

Poté co byl do role gothamského strážce obsazen herec Ben Affleck (Město, Argo), zvedla se na internetu vlna nevole. Komiksoví fanoušci dokonce začali sepisovat petice a sbírat podpisy, ale ani to studio Warner Bros. a režiséra Zacka Snydera nepřimělo, aby jej přeobsadilo. Což se jim nakonec vyplatilo. Ben Affleck podává vynikající výkon a příprava na tuto roli je dosti znát. Jeho Batman je totiž neuvěřitelně badass, a dokonce se nebojí lámat vazy, čehož se Baleova verze zdráhala. Vždy když se tedy objeví na scéně, naskakuje husí kůže a nutno dodat, že se mu daří ukrást většinu prostoru, i když se prakticky jedná o pokračování Muže z oceli. Henry Cavill  coby Superman se sice snaží, ale jeho výstupy jsou již poměrně okoukané. Na druhou stranu může být rád, že z něj že scénáristé Chris Terrio a David S. Goyer nedělají hlupáka, tak jako z Batmana, který v několika případech působí dosti komicky. A to především v samotném finále, ve kterém je pátým kolem u vozu, což je trochu škoda. Do popředí se tu dostává Gal Gadot jako Wonder Woman. Ta si dokáže i za tu krátkou chvíli získat diváky a její akční scény jsou vskutku dynamické a zábavné.

Vyniknout se podařilo také Jessemu Einsenbergu, kterému výborně padla role  Lexe Luthora. A je patrné, že si ji herec po celou dobu dosti užívá, a dovolím si říci, že se jeho výkon pomalu přiblížil Heathu Ledgerovi, který v Nolanově Temném rytíři ztvárnil postavu Jokera a nemám, co bych u něj vytknul. Totéž však neplatí o vedlejších hercích Jeremy Ironsovi (přítel a komorník Bruce Waynea Alfred Pennyworth), Amy Adams (Lois Lane, Supermanova láska) a Holly Hunter (senátorka Finchová), přičemž nejlépe z toho vyšel první ze jmenované trojice. A i když se není čemu divit, tak místo ozdobami jsou tu tyto dvě herečky naprosto zbytečně. Románek se Supermanem už je klišé a skleslá senátorka vzbuzuje hlavně pobavení, což jistě nebylo záměrem.

Nyní se přesuneme dále. Snímek jako takový nám servíruje tolik akce a nakousnutých a nedokončených věcí, že se v tom někteří diváci mohou ztratit, což není tak docela v pořádku. A setkáme se tu dokonce s několika scénami, nad kterými budou mnozí po projekci kroutit hlavou (nyní následuje menší spoiler, pokud si jej nechcete přečíst, přeskočte na další řádek). Jako příklad uvedu nesmyslné volání zaměstnance Bruci Waynovi žádajícího o svolení opustit budovu, když Superman se Zodem devastují město. A takových je tu samozřejmě více.

S vizuálními efekty si filmaři dosti pohráli a výsledkem je bezchybná práce, což platí také o akci. Té se dočkáme již v úvodu a režisér Zack Snyder nám téměř bez dechu servíruje jednu za druhou. Co ovšem trochu zamrzí je samotný souboj Batmana a Supermana, který netrvá příliš dlouho. To nám má sice vynahradit Blu-Ray disk, který bude obsahovat prodloužené a tvrdší scény navíc, ale i tak si toho fanoušci zasloužili víc.

Snímek Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti se ve výsledku povedl, jen trpí hloupým scénářem Chrise Terria a Davida S. Goyera, který má tendenci toho více nakousnout, a poté nedokončit hlavní myšlenku. Dalším zklamáním je záporák Doosmday, kterého jste mohli poprvé spatřit ve třetí upoutávce. A ačkoli nám tvůrci slibovali, že se nejednalo o finální verzi, opak je pravdou, a za to má bohužel palec dolů. Snaha o vyrovnání se konkurenčnímu Marvelu je zřejmá, leč se mu toho zatím nepodařilo docílit – je to samozřejmě pouze jeden snímek - avšak do budoucna se o to studio bude snažit. Už teď si pro nás připravilo několik Easter Eggů, které odkazují na týmovku Justice League a krátce se tu mihnou také někteří superhrdinové.

Akce, kostýmy a vizuální efekty jsou naprosto úžasné a dech beroucí. A hlavní herci jsou jednoduše skvělí, zvláště Ben Affleck, Gal Gadot a Jesse Eisenberg, jehož zapálenost mě opravdu bavila. Affleckův Batman sice není nejlepší verzí postavy, s týmovkou Justice League a sólovým snímkem se to ovšem může změnit. Zvláště, když si sám napsal první verzi scénáře. Gadot nám dokázala, že její Wonder Woman stojí za pozornost a diváci se mohou těšit na její sólovku.

Hodnocení: 70%      

P.S. Pokud jste viděli pouze první upoutávku, tak vám doporučuji, abyste si další nepouštěli, jelikož obsahují rozuzlení děje.

Text: Jan Kocián

Foto: Warner Bros

***

RECENZE: Deadpool – eRkový komiksový film, který má koule - 90%

Recenze: Deadpool – eRkový komiksový film, která má koule - 90%
Komiksové snímky o superhrdinech se dnes - kvůli vysokým tržbám - točí převážně s mládeži přístupným ratingem. Výjimkami jsou pouze snímky Watchmen, Dredd nebo parodie Kick-Ass, které jsou určené dospělému publiku. Nově se k nim řadí také maskovaný antihrdina Deadpool, jemuž nic není svaté.

Deadpoolovi už nikdo pusu nezašije

Ryan Reynolds se dlouhých deset snažil protlačit na filmová plátna komiksového Žoldáka s nevymáchanou pusou (Merc With a Mouth) – Deadpoola. Sice jsme se jej dočkali v menší roli ve snímku X-Men: Origins, fanoušci však z kina odcházeli se svěšenou hlavou. Až koncem srpna 2014 se mohlo začít pomaličku jásat, jelikož na internet uniklo testovací video určené studiu 20th Century Fox. A to zvedlo tak silnou vlnu pozitivních ohlasů, že se Foxové rozhodli dát snímku zelenou, avšak s menším rozpočtem než je u komiksových snímků běžné (přibližně 50 mil. dolarů). Díky tomu však tvůrci dostali volnou ruku. A to se na výsledném filmu pozitivně podepsalo.

Hned v úvodu si pro nás tvůrci připravili dynamickou akční sekvenci - jejíž část jste mohli vidět v testovacím videu - a samotný Deadpool se začíná představovat jako perfektní smrtící antihrdina, který musí mít vždy poslední slovo. Ryanu Reynoldsovi není černý humor vůbec cizí a po celou dobu se snaží divákům dokázat, že má tento projekt zcela pod kontrolou a svou roli si náležitě užívá. Na řadu přijde i oblíbené promlouvání k divákům a navštívíme – stejně jako v komiksu – spoustu špinavých míst. Musíme se ovšem podívat také na Žoldákův zrod. Samozřejmě si mnozí z vás mohou myslet, že jsou superhrdinských origin příběhů přesyceni, v případě Deadpoola to však byla nutnost. Režiséru Timu Millerovi se daří držet svižné tempo, takže se nemusíte bát, že byste se v kině nudili. Černý humor tu funguje na výbornou a je opravdu zábavné poslouchat, jak si hlavní hrdina dělá legraci úplně, ale úplně ze všeho. Od známých osobností – některá použitá jména nemusí být českým divákům příliš známá – až po své – tedy Reynoldsovy - nepříliš povedené snímky, viz Blade: Trinity, Green Lantern nebo X-Men: Origins. Nejvíce však z posledního jmenovaného snímku - a je jen dobře, že to studio povolilo.

Vedlejší postavy dostaly menší, leč dostačující prostor. Scénář je totiž zaměřen primárně na Deadpoola a jiné postavy ho zkrátka nesměli zastínit. I tak se můžete těšit na X-Meny Colossuse (Stefan Kapicic) a Negasonic Teenage Warhead (Brianna Hildebrand), kteří si i na tu chvíli dokáží získat své fanoušky a v akci jim to opravdu sluší. A vyniknou tu i Ed Skrein (Ajax) a Gina Carano (Angel Dust), kteří jsou zpočátku dosti nezajímaví, ale ve finále mají své místo. Herečka Morena Baccarin (Vanessa) a T. J. Miller jsou však pouhou ozdobou snímku, seč se oba snaží, aby tomu tak nebylo. Baccarin sice dokáže zezačátku pobavit některými věcmi provazovanými s Reynoldsem a Millerovi se podaří pár vtípků, bohužel ani to nestačí.

Fanoušci komiksové předlohy mohou jásat! Filmařům se podařilo natočit Deadpoola tak, jak si jej přáli vidět – se spoustou násilí, krve, špinavých míst a s pestrým slovníkem. A zaslouží si pořádně poplácat po zádech, jelikož se jim navíc daří bavit své fanoušky celých 114 minut. Některé možná malinko překvapí prostý děj. Nemusíte se ovšem bát, v hlavní roli totiž září brilantní Reynolds, který se pro tuto roli skutečně narodil, o zábavu tak není nouze. Dále bych rád vyzdvihnul scénář a jeho černý humor, střih, kameru, přehlednou akci, choreografii, kostýmy a hudbu, kterou zkomponoval skladatel Junkie XL. Musím ovšem varovat, že tento snímek není pro každého. Převážně fanouškům klasických superhrdinských filmů nemusí vůbec sednout brutalita a vulgární výrazy, které se tu vyskytují. Deadpool totiž není jen tak ledajaký superhrdinský snímek. Je to totiž tvrdé eRko, které má pořádné koule a nestydí se za to.

Hodnocení: 90%

P.S. Zúčastnil jsem se projekcí IMAX a 4DX a obě měli něco do sebe. Pohyby sedaček, vůně a voda na tváři sice umocní váš zážitek z filmu, osobně jsem si však Deadpoola více užil v IMAXu. Na největším plátně v České republice mu to totiž náramně sluší. A víte, co se říká: ,,Větší je lepší.“

P.S.S. Po skončení snímku zůstaňte na svých místech, jelikož na vás čeká jedna potitulková scéna.

Jan Kocián

Foto: CinemArt

*****

RECENZE: REVENANT Zmrtvýchvstání – 80 %

Již nějakou dobu můžete v českých kinech vidět nový snímek oscarového režiséra Alejandra G. Iñárritu (Birdman) REVENANT Zmrtvýchvstání. Hlavní roli ztvárnil herec Leonardo DiCaprio, jenž si i tento rok brousí zuby na zlatou sošku Akademie. Vyjde mu to tentokrát?

Americký západ, Jižní Dakota, 1823. Místo a čas s hodně relativní hodnotou lidského života. Zkušený lovec a trapper Hugh Glass (Leonardo DiCaprio) je se svým synem na výpravě s lovci kožešin. Uprostřed hlubokých lesů vzdorují nečekaným útokům indiánů a musí na své pouti překonávat nemilosrdnou, zatím nezmapovanou krajinu plnou nástrah.

Glassovi se stává osudným střet s rozzuřenou samicí medvěda grizzlyho. Medvědí útok sice přežije, ale je těžce zraněný a lovecká výprava se musí rozdělit. Zatímco většina lovců pokračuje v cestě, s Glassem a jeho synem zůstanou jen dva muži, John Fitzgerald (Tom Hardy) a Jim Bridger (Will Poulter). Ti více méně jen čekají, až zemře, aby jej pak pohřbili a mohli pokračovat v cestě. Ale zraněný lovec stále neumírá, a tak se Fitzgerald rozhodne čekání na nevyhnutelné zkrátit. Při pokusu o nedobrovolnou eutanázii ho však přistihne Glassův syn, kterého Fitzgerald zabije. Ještě živého Glasse pak zahrabe v hrobě a spolu s Bridgerem zmizí. Jenže Hugh má hodně tuhý kořínek. V naprosto zuboženém stavu vyleze z vlastního hrobu, zoufale se potácí čarokrásnou, ale zcela lhostejnou krajinou. Při životě jej drží především nenávist a touha po odplatě. Musí překonat brutální zimu a hlad, divoké řeky, bojovné indiánské kmeny a dokonat svou pomstu.

Autentický snímek, který není pro každého

Po vřele přijatém snímku Birdman, který minulý rok proměnil čtyři z devíti nominací na Oscara, se režisér Alejandro G. Iñárritu pouští do dalšího ambiciózního projektu podle knižní předlohy Michaela Punkeho. Ta se inspiruje skutečnými událostmi, ačkoli si autor některé věci lehce poupravil – viz pomsta za zabití syna hlavního hrdiny. A podařilo se mu tak vytvořit silný motiv, jehož hlavní postavou je Hugh Glass, kterého si zahrál herec první třídy Leonardo DiCaprio. Ten podává opět fantastický výkon, ze kterého běhá mráz po zádech, a to jak po fyzické, tak i emocionální stránce. Jeho postava je po surovém napadení medvědem vážně zraněna a po zabití jeho syna a ponechání na pospas smrti se vydává na strastiplnou cestu, ve snaze najít Johna Fitzgeralda, muže, který mu vzal jedinou věc, kterou nade vše miloval. Toho si ztvárnil Tom Hardy, kterému je postava ušita na míru a scénář mu dovoluje hrát podle svého „drsného“ stylu a na konci se můžete samozřejmě těšit i na ostřejší střet. Bohužel, tím se uzavírá naše chvála vůči hereckému obsazení. Ostatní – jako Domhnall Gleeson nebo Will Poutner – sice nehrají vůbec špatně, jedná se však spíše o slabý průměr. Může za to samozřejmě nedostatek prostoru, jelikož je děj upnut na Hardym a DiCapriovi, a herci tak nemají možnost předvést něco víc. Scénář se totiž ani nesnaží jejich charaktery nějak vykreslit, a tak jsou na plátně pouhým doplňkem.

Snímku nelze upřít odvážnost. Je opravdu dosti zajímavé sledovat, jak Leo plave v hustých peřejích následován kameramanem nebo když jí teplý koňský žaludek. Točení v exteriérech za využití přirozeného světla se tvůrcům vskutku vyplatilo a filmu to přidalo na větším autentickém zážitku. Výtky nemám ani proti delší stopáži. 156 minut, v nichž se Iñárritu snaží divákům ukázat divokou přírodu v celé své kráse a hlavního hrdinu, který se vydává na téměř 300 kilometrovou pouť, uteče jako voda. Je tu však jedno - ,,Ale.“ Snímek kvůli své surovosti nemusí sednout každému a dvě hodiny a půl pro vás mohou být doslova utrpení.Pokud tedy nemáte silný žaludek, pak raději zůstaňte doma.

Snímek REVENANT Zmrtvýchvstání je mrazivou podívanou, která nejvíce překvapuje autentickou výpravou. Režisér Alejandro G. Iñárritu odvedl dobrou práci a spolu s Markem L. Smithem připravil kvalitní scénář. Dále mohu vyzdvihnout střih, příjemně plynulou kameru, zajímavé kostýmy a mrazivé herecké výkony Toma Hardyho a Leonarda DiCapria. Hardy sice nemá příliš velkou šanci na zisk oscarové sošky, zato Dicaprio ano. I když si jej zasloužil již za role ve snímcích Co žere Gilberta Grapea,TitanicChyť mě, když to dokážeš, Skrytá identita, Počátek nebo Vlk z Wall Street. Snad mu to tentokrát konečně vyjde.

Hodnocení: 80%

Text:Jan Kocián

Foto: CinemArt

***

RECENZE: Osm hrozných - 85%

Do českých kin dorazil osmý snímek uznávaného „krvavého“ režiséra Quentina Tarantina, který se může pochlubit zajímavým obsazením. V hlavních rolích se představí Kurt Russell, Samuel L. Jackson, Jennifer Jason Leigh, Walton Goggins, Demian Bichir, Tim Roth, Michael Madsen a Bruce Dern.

Děj filmu se odehrává několik let po občanské válce. Zasněženými kopci Wyomingu se řítí dostavník a veze se v něm John Ruth (Kurt Russell), lovec lidí, též známý jako „Kat“, a Daisy Domergueová (Jennifer Jason Leigh). Jeho čeká odměna, vypsaná na její hlavu, ji soud a oprátka. Po cestě potkají dva muže – majora Marquise Warrena (Samuel L. Jackson), bývalého vojáka, ze kterého se také stal obávaný lovec lidí a Chrise Mannixe (Walton Goggins), jižanského odpadlíka, který o sobě tvrdí, že je novým šerifem ve městě, kam mají všichni namířeno. Když jim silná vichřice zabrání pokračovat v cestě, rozhodnou se hledat útočiště v dřevěnici u Minnie, která je oblíbenou zastávkou dostavníků. Ve dveřích je však nevítá majitelka, ale několik cizinců, kteří se rozhodně netváří přívětivě. Všechny je třeba nenávidět.

Ta pravá zábava začíná v polovině

Proč jsou Tarantinovy snímky tak populární? Inu, žádný z nich nepostrádá zajímavé postavy, perfektní herecké obsazení, zběsilou akci, násilí a spoustu umělé krve. A ani nový snímek Osm hrozných není výjimkou. První hodina a půl slouží především k představení nových postav, které si své fanoušky získají po pár minutách. Nejlépe si z celého obsazení vede všemi milovaný Samuel L. Jackson, jenž exceluje jak v dialozích, tak v akčních scénách. Dále mohu vyzdvihnout výkony Kurta Russella, Jennifer Jason Leigh a Waltona Gogginse. Ostatní jsou na tom spíše průměrně, i když mě upřímně mrzí nevyužitá účast herce Tima Rotha, jehož mnozí znají například ze snímku Gauneři. Scénář mu totiž nedává příliš prostoru, a i když se Roth snaží, bohužel to nestačí.

Ne každému navíc zpočátku sedne upovídanost osmi darebáků a mnohým může dokonce vadit i pomalejší tempo. To se však změní v polovině, na konci kapitoly Minnie´s Habergdashery, kdy filmaři přitlačí na pilu a dojde k prvnímu masakru. A poté začíná ta pravá tarantinovská zábava, na kterou se fanoušci tolik těšili. Krev teče proudem, postavy si při drsnějších scénách i skvěle zahláškují a atmosféra je příjemně napínavá. A ke konci navíc dojde k odhalení postavy, jež ztvárnil herec Channing Tatum. Nic bližšího vám však o ní neprozradím kvůli potenciálním spoilerům. Je ovšem velká škoda, že se jedná pouze o menší štěk. Zajisté by bylo zajímavé, kdyby měl Tatum ve snímku jednu z hlavních rolí. Tak snad příště.

Tarantino je zpět a vzdává poctu westernovým snímkům! Novinka Osm hrozných opět nepostrádá zběsilost a spoustu umělé krve. Scénář funguje na výbornou, děj je krásně plynulý a příjemně jej doprovází hudba Ennio Morriconea. Také musím vyzdvihnout kameru, kostýmy a herce, kteří podávají šílené výkony, jak je u Tarantinových snímků zcela běžné. Na druhou stranu mě zklamala nevyužitá účast Tima Rotha a štěk Channinga Tatuma, jenž by si rozhodně zasloužil více prostoru. Snímek Osm hrozných se ovšem víceméně povedl. Nejedná se sice o druhého Nespoutaného Djanga nebo Hanebné pancharty, fanoušci však budou jistě spokojeni.

Hodnocení: 85%

P.S. Snímek jsem viděl v Americe v delší tříhodinové 70mm verzi, která nebude v České republice k vidění, což je rozhodně škoda. Širší a detailnější obraz je totiž u Osmi hrozných naprosto dokonalý.

Text: Jan Kocián

Foto: Forum Film

*****

RECENZE: Les sebevrahů  80%

 

Tento čtvrtek vstoupil do českých kin nový hororový snímek Les sebevrahů od režiséra Jasona Zada. Ten upoutal pozornost veřejnosti svým interaktivním virálním dílem s názvem Take This Lollipop. Specificky znepokojivé dílo se stalo internetovým hitem, který si na vlastní kůži vyzkoušely desítky milionů lidí. A nyní se chystá diváky vyděsit podruhé. Povede se mu to však i tentokrát?

V hlavní roli se představí herečka Natalie Dormer, která ztvární hned dvě postavy – jednovaječná dvojčata Sáru a Jess. Sekundovat jí budou Taylor Kinney, Jukijoši Ozawa a Eoin Macken.

Tvůrci si pro nás připravili smyšlený příběh o jednovaječných dvojčatech – Sáře a Jess. Sára se vydává do Japonska, aby našla svou sestru, která pracovala v místní škole a při jednom školním výletu do lesa Aokigahara, které je oblíbeným místem sebevrahů, zmizela. Dokáže se postavit svému strachu a najít svou sestru dříve než bude pozdě?

Kdo se bojí, nesmí do lesa

Filmaři pracují již od začátku s napjatou atmosférou a postupně se jim daří ji stupňovat. Přičemž nejvyššího stupně se dočkáme právě v lese Aokigahara, též známém jako jukai nebo ,,oceán stromů,“ jenž se nachází na severozápadním úpatí japonské hory Fudži. Na tomto místě se diváci setkají s jurei, což jsou duše sebevrahů, které jsou zde uvězněny. Maskéři a kostyméři si s jejich vzhledem dosti vyhráli a tak se můžete těšit, že vám z nich bude běhat mráz po zádech.   Režisér Jason Zada se však nesnaží zaujmout diváky lacinými lekačkami. Po čas celého filmu staví do popředí Sářiny smíšené pocity smutku, viny a strachu. A hlavní herečka Natalie Dormer podává slušný výkon a jde vidět, že si svou dvojroli dosti užila. Scénář jí navíc poskytuje volnost a nenutí jí do zbytečných klišé. A totéž platí i u jejích kolegů Tayloru Kinneym, Jukijoši Ozawu a Eoinu Mackenovi. Ti svou přítomností, obzvláště první dva jmenovaní, pomáhají trochu odlehčit atmosféru. Což ovšem platí přibližně do první poloviny, kdy napětí stoupne.

Když dojde na lekačky, tak to kupodivu stojí to za to. A nemalou zásluhu na tom má také to, že se tu sází převážně na praktické efekty, což snímku dodává na autentičnosti a strašidelnosti. Což pro mě bylo příjemnou změnou, jelikož jsem se po dlouhé době nemusel dívat na okaté triky, jimiž se studia poslední dobou snaží diváky postrašit.

Hororový snímek Les sebevrahů překvapivě nezklamal, ale mile potěšil. A mohu dodat, že se jedná o jeden z nejlepších hororů, který jsem viděl za poslední tři roky. Režiséru Jasonu Zadovi se s filmaři daří navodit správnou temnou atmosféru a doprovodný soundtrack přesně ví, kdy zasáhnout a ještě přitlačit. Scénář, který napsali Nick Antosca (Hannibal), Ben Ketai (30 dní dlouhá noc: Doba temna) a začínající Sarah Cornwell, perfektně pracuje s postavami a herci tak podávají slušné výkony – obzvláště Natalie Dormer. Kamera je poměrně plynulá - obraz není příliš roztřesený, když nepočítám „sprinterské scény.“ Pokud jste tedy milovníky hororů, pak si tento snímek zajisté nesmíte nechat ujít. Pokud jste však slabé povahy, raději zůstaňte doma.

Hodnocení: 80 %

Zajímavost:

Ačkoliv se některé záběry natáčely nedaleko úpatí hory Fudži, natáčení v lese Aokigahara je už zakázané, takže si tvůrci museli najít jiné místo. A nakonec jim do oka padl národní park Tara v Srbsku, která se skutečnému lesu Aokighara velice podobá.

Jan Kocián

....

RECENZE: Star Wars: Síla se probouzí  - 75 %

Již tento čtvrtek dorazilo do českých kin napjatě očekávané pokračování Star Wars s podtitulem Síla se probouzí. V hlavních rolích se můžeme těšit na Harrisona Forda, Carrie Fisher, Adama Drivera, Daisy Ridley, Johna Boyega, Oscara Isaaca, Andy Serkise, Domhnalla Gleesona, Lupitu Nyong’o, Anthony Danielse, Petera Mayhewa, Maxe Von Sydowa a Marka Hamilla. Režii dostal na starost J. J. Abrams, jenž v minulosti pomohl oživit značku Star Trek. Podaří se mu to však i v případě Hvězdných válek?

Kompletní svět Star Wars, ve kterém proti sobě stály řády Jedi a Sith, vymyslel režisér George Lucas. A první díl s názvem Epizoda IV –Nová naděje dorazil do kin již v roce 1977. Kritici a diváci z něj byli nadšeni, a tak se filmaři rozhodli natočit další díly, které pokaždé vydělávali astronomické částky – Epizoda I – Skrytá hrozba (1999) si přišla na 1.1 mld. dolarů.

Šestidílná série byla zakončena v roce 2005 Epizodou III – Pomsta Sithů. Ta utržila celosvětově přes 850 mil. dolarů. Ani to však tvůrce nepřimělo natočit další pokračování. A až v roce 2012 mohli fanoušci začít pomalu jásat, jelikož bylo oznámeno, že Epizoda VII dorazí do kin v roce 2015. George Lucas totiž prodal práva na Hvězdné války studiu Disney za 4 mld. dolarů. Mnozí ovšem měli obavy z výsledku a příliš nevěřili, že by se filmařům mohlo podařit překonat některý z dosavadních dílů a obzvláště velký tlak byl kladen na režiséra J. J. Abramse.

Ten se však velké výzvy nezalekl a snaží se respektovat položené základy této série použitím praktických efektů a převážně stejných technických „hraček“, které fanoušci jistě ocení. Dějová linka snímku je poměrně jednoduchá a filmaři zbytečně netlačí na pilu a průběžně nás seznamují s okolním světem a novými postavami. Těmi jsou John Boyega (Finn), Daisy Ridley (Rey), Oscar Isaac (Poe Dameron) a Adam Driver (Kylo Ren).

A je vidět, že si své role patřičně užívají a snaží se podávat co nejlepší výkony. Scénář jim však bohužel hází klacky pod nohy. Mnohdy je totiž nechává vést vážnější dialogy a zároveň hloupě vtipkovat a ony „vtipné“ situace tak působí dosti fádně.

Záchrannou kotvou je tak opojná akce. A mezi to nejlepší patří – tak jako u předchozích dílů série - velkolepé vzdušné bitvy nebo souboje se světelnými meči. A jako příklad si dovolím uvést noční scénu v zasněženém lese, ve které se střetne John Boyega a Adam Driver, jenž ztvárnil postavu záporáka Kylo Rena. Po jejím zhlédnutí ovšem fanoušky trochu zamrzí, že takových střetů snímek nenabídne více.

Režiséru J. J. Abramsovi se podařilo natočit obstojné pokračování Hvězdných válek, k jehož nejsilnější stránce zajisté patří autentická a dech beroucí akce, vizuální a praktické efekty, kostýmy a herecké obsazení.

Naopak nejslabším článkem je zbytečně dlouhá stopáž (136 minut!) a dosti nezajímavý scénář. Takže kdyby nás filmaři nezásobovali nějakou tou akcí, pravděpodobně by více než polovina diváků v sálu usnula.

Hodnocení: 75 %

P.S. Zúčastnil jsem se projekce v IMAX 3D s českými titulky. A zajisté mohu jen doporučit. Vidět totiž nejnovější díl Hvězdných válek v tomto formátu je opravdu silný zážitek a obraz je i u jindy problematických tmavých scénách nádherně čistý.

Jan Kocián

Foto: c 2016 Lucasfilm  Ltd

...

RECENZE: Hunger Games: Síla vzdoru 2. část - 85%

Recenze: Hunger Games: Síla vzdoru 2. část  -  85%
Série Hunger Games si po celém světě získala milióny fanoušků a celkově si přišla na neuvěřitelných 2,2 mld. dolarů. A právě dnes vstupuje do kin finální díl s názvem Hunger Games: Síla vzdoru 2. část, jenž natočil režisér Francis Lawrence podle scénáře Petera Craiga (Město, Hunger Games: Síla vzdoru 1. část) a Dannyho Stronga (Komorník, Hunger Games: Síla vzdoru 1. část). V hlavní roli se opět objeví herci Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth, Woody Harrelson, Elizabeth Banks, Philip Seymour Hoffman, Jeffrey Wright, Willow Shields, Sam Claflin, Jena Malone, Stanley Tucci, Donald Sutherland, Julianne Moore, Mahershala Ali, Natalie Dormer, Wes Chatham, Elden Henson a Evan Ross.

Naplnil finální díl všechna očekávání?

V prvním díle bojovala Katniss Everdeenová spolu s chlapcem jménem Peeta Mellark o holý život v nebezpečné aréně, ve které museli čelit splátcům z dvanácti krajů, jenž ovládal mocný Kapitol. A zvítězili. Ve druhém díle však byli oba nuceni se vrátit a znovu bojovat o přežití. Tentokrát si pro všechny vítěze Hladových her přichystali tvůrci tzv. Čtvrtoher arénu, která fungovala jako obrovské hodiny, které si pro ně každou hodinu připravily nové utrpení (blesky, krvelačné opice, jedovatá mlha, krvavý déšť). Katniss byla nakonec zachráněna lidmi z třináctého kraje, o jehož existenci se do té doby nevědělo. Peeta se však dostal do spárů Kapitolu, který mimoto srovnal se zemí jejich domov, dvanáctý kraj.

Ve třetím snímku – první části – se musela naše hlavní hrdinka stát Reprodrozdem – symbolem - který přinutí lidi vzepřít se hrůzovládě prohnaného prezidenta Snowa. A nakonec se jim podaří zachránit i zuboženého Peetu, který byl silně ovlivněn sršáním jedem, který člověku způsobuje halucinace a v nejhorším případě může i zabíjet.  Kapitol tak Peetu zlomil a “naprogramoval ho“ k zabití Katniss Everdeneenové.

Oficiální synopse

V poslední kapitole nepůjde jen o přežití, ale bude se bojovat o budoucnost obyvatel celého Panemu.

Konečné zúčtování s nenáviděným prezidentem Snowem (Donald Sutherland) se blíží. Reprodrozd Katniss spolu se skupinou nejbližších přátel, včetně Gala (Liam Hemsworth), Finnicka (Sam Claflin) a Peety (Josh Hutcherson), povede rebely v jejich boji za svobodou. Jednotka z 13. kraje se vydává na misi, jejímž cílem je zničit prezidenta a skoncovat s jeho tyranií. Na Katniss však tentokrát čeká mnohem nebezpečnější nepřítel, než ten s jakým se dosud setkala v aréně Hladových her.

Finální díl, jenž nese podtitul "Síla vzdoru" byl stejně jako Harry Potter nebo Twilight sága rozdělen na dvě části. Ta první měla být pouhou jednohubkou před velkým finále, ale bohužel se příliš nepovedla. Studiu ani režiséru Francisi Lawrencovi to ale vrásky nedělalo, jelikož věděli, že si závěrečný díl povede v kinech znamenitě. 

,,Místo toho, abychom změnili děj a postavy, což jsme udělali dříve, jsme se rozhodli ukázat divákům rozšířené scény, které byly v knize pouze nastíněny. Myslím si, že určité věci budou pro fanoušky velmi vzrušující a mrazivé. Navštívíme nová místa a všechno bude vskutku velkolepé.“

Dámy a pánové, vítejte u 76. Hladových her

Druhá část se odehrává převážně v ulicích Kapitolu a v podzemí, kde si pro ně prezident Snow a tvůrci Her připravili nemilá překvapení v podobě smrtelných pastí. A ačkoliv jich ve filmu moc není - pět - nemusíte vůbec smutnit. Filmaři si na nich totiž dali poměrně záležet.

Hercům se za těch pět let podařilo se svými postavami natolik sžít, že je vcelku zbytečné psát o tom, jak skvělé výkony podávají. Ale přesto bychom rádi vyzdvihli Jennifer Lawrence, Joshe Hutchersona a Donalda Sutherlenda. A to hlavně proto, že se ve svých rolích dokonale vyžívají a z jejich výstupů mnohdy vstávají vlasy na hlavě.

Ostatní však hrají pouze druhé housle. Některým hercům jako Liam Hemsworth, Julianne Moore, Philip Seymour Hoffman nebo Sam Claffin se sice dostalo více prostoru, ale bohužel stojí ve stínu hlavních představitelů, a tak nemají možnost ukázat divákům něco víc.

Co se ovšem týče akce, pak tím nejlepším, čeho se ve snímku dočkáme, je dech beroucí scéna s tzv. muty – zmutovaná zvířata bez očí – s nimiž hlavní postavy svádí úmorný boj v podzemí. A s čistým štítem ji můžeme zařadit k nejnapínavějším scénám celé série.

Pokud jste si ale mysleli, že se do tohoto pomyslného žebříčku dostane i ta finální, pak vás bohužel musíme zklamat. Filmařům se jí sice víceméně podařilo natočit ji přesně tak, jak byla vykreslena v knižní předloze. Ale bohužel je její trvání dosti krátké – tak jako v knize - a prostý divák z toho může být mírně v šoku.

Navíc se nedočkáme vysvětlení, jak je možné, že se rebelové mohli dostat až k branám prezidentského paláce, když byly téměr po všech ulicích Kapitolu rozmístěny nejrůznější pasti.

Finální díl Hunger games: Síla vzdoru 2. část dopadl téměř podle očekávání. Nabízí divákům dech beroucí akci, mrazivou atmosféru a zajímavé kostýmy. Dále můžeme pochválit herce a hlavního záporáka, jehož ztvárnil již zmiňovaný Donald Sutherlend. Jen je opravdu škoda, že se mu nedostalo více prostoru. Zajisté by si ho zasloužil.

Největším minusem snímku je bohužel scénář, který mnohdy neví, kam by skočil. Co mu však nemůžeme vytknout jsou perfektní dialogy, strávitelná stopáž 135 minut a emocionální konec, jenž zajisté dojme každého fanouška Hladových her.

Hodnocení: 85%

P.S. Zúčastnili jsme se projekce IMAX 3D. A s poklidem vám můžeme doporučit klasickou 2D konverzi. 3D totiž bylo vytvořeno až v postprodukci a jednotlivé scény v něm nemají šanci vyniknout. A to i z toho důvodu, že se odehrávají ve tmě a také postrádají správnou hloubku a jsou hůře zaostřené.  

Text: Jan Kocián

Foto: Film Forum

 

*****

RECENZE: S P E C T R E - 90% 

​V hlavní roli čtyřiadvacáté bondovky s názvem SPECTRE se po čtvrté vrací charismatický Daniel Craig, kterého milióny fanoušků po celém světě považují za toho nejlepšího představitele slavného agenta 007 od spisovatele Iana Fleminga. Režie se, tak jako u předchozího snímku SKYFALL, znovu ujal Sam Mendes. K hereckým hvězdám, které se objevily už v předcházejícím filmu (Ralph Fiennes, Naomie Harris, Ben Whishaw a Rory Kinnear), přibyla další zvučná jména - Tarantinův oscarový oblíbenec Christoph Waltz, Andrew Scott známý jako úhlavní nepřítel Sherlocka Holmese, Dr. Moriartyho z populárního televizního seriálu BBC, Léa Seydoux, kterou si diváci zapamatovali díky postavě Emmy v kontroverzním festivalovém snímku Život Adéle, či Dave Bautista, který v loňském roce ztvárnil v marvelovském trháku Strážci Galaxie postavu Draxe. Seznam hereckých hvězd uzavírá krásná Monica Bellucci, která je ve svých 50 letech nejstarší herečkou, která si kdy zahrála Bond Girl.

Má však ještě Bond co nabídnout?

Oficiální synopse

Díky záhadnému odkazu z minulosti odchází agent 007 na náhlou misi do Mexico City. Jeho cesta končí v Římě, kde se setká s krásnou vdovou (Monica Belluci) po neslavně známém zločinci. Bond se infiltruje na tajnou schůzku, aby zjistil více o zločinecké organizaci s názvem SPECTRE. V Londýně se mezitím nový šéf Centra pro národní bezpečnost (Andrew Scott) snaží zpochybnit činnost MI6 pod vedením M (Ralph Fienes). Bond tajně požádá Moneypenny (Naomie Harris) a Q (Ben Whishaw), aby mu pomohli najít Madeleine Swann (Léa Seydoux), dceru jeho dávného nepřítele Whita (Jesper Christensen), která může znát způsob jako proniknout do jádra SPECTRE. Jako dcera zabijáka chápe lépe než ostatní, co Bonda neustále žene vpřed. Agent 007 kousek po kousku rozplétá pavučinu tajemství a lží, aby vyšla najevo děsivá pravda o nepřítelovi, kterého hledá.

 

James Bond jak ho ne/znáte

Filmoví diváci se s každým následujícím snímkem o agentu s povolením zabíjet těší na luxusní auta, půvabné ženy, nádherné lokace, správně střeleného záporáka a dech beroucí akci. Té se jim dostane již v úvodní sekvenci, která se odehrává v Mexico City, při oslavách Dne Mrtvých. A rozjezd to je opravdu perfektní. V tomto případě hrají filmařům do karet také masky, efekty a prostředí.

Poté však snímek mírně zvolní a akce se objevuje v menším množství, leč hlavní hrdina si před každým střetem trefně zahláškuje. Což je například oproti Skyfall překvapující. Ten totiž stavěl především na suchém humoru, ale vypadá to, že si tvůrci řekli – nebo se možná inspirovali na Kingsmanem – že by mohli shodit přehnaně vážnou tvář a nasadit mírný úsměv.                     

Neznamená to ovšem, že by Bond zcela ztratil svou temnější napjatou atmosféru. Spectre totiž sází také na momenty překvapení (viz konečných 30 minut) a dva hlavní záporáky, jimiž jsou Dave Bautista jako Hinx a Christoph Waltz coby Franz Oberhauser. Zajisté se nemusím ani zmiňovat, který z nich rozdává štědré rány, a který zase stojí v pozadí a se všemi manipuluje. Ale bohužel musím dodat, že se jim nedostává příliš prostoru a ač jsou jejich postavy správně prohnané a bad-ass, nepřináší této sérii téměř nic nového. Což je o to zarážející právě u Christopha Waltze, který je sice v každé roli excelentní, tady to ale nestačí. Javier Bardem v roli Silvy (Skyfall) nastavil laťku opravdu vysoko, takže se příště budou muset scénáristé více snažit, aby mu záporné postavy alespoň dýchaly na záda.

Novými bondgirls se staly herečky Léa Seydoux a Monica Bellucci. Přičemž první zmiňovaná kráska získala podstatně více prostoru a hned po Craigovi má jednu z hlavních rolí. A zajisté to není žádný minus, jelikož její postava Madeleine Swannové dodává snímku větší průbojnost a s Bondem spolu dokonale ladí. Totéž však neplatí o postavě Lucii Sciarry, jež ztvárnila Monica Bellucci. Tvůrci jí totiž nechali na plátně pouze na okamžik. A to proto, aby se hlavnímu hrdinovi dostalo alespoň jedné hříšné noci.

A jak je již zvykem, navštívíme nádherné lokace. Tentokrát se podíváme kromě Mexico City také do Morocca, Rakouska nebo Říma.

V Rakousku se můžete těšit na akční scénu s letadlem Britten-Norman BN-2 Islander a v Římě zase na dynamickou honičku mezi Hinxem, jenž řídí oranžového Jaguara C-X75, a Jamesem Bondem, který pro změnu usedne za volant Aston Martina DB10. Na ní si dali filmaři opravdu záležet a celá scéna je vskutku dech beroucí a adrenalinoví fanoušci budou doslova v sedmém nebi.

Ve výsledku se čtyřiadvacátá bondovka opravdu povedla. Někteří sice nejspíš budou lehce zklamaní, jelikož se v ní oproti předchozímu dílu Skyfall vyskytuje méně akce a záporné postavy nejsou tak zajímavé jako Silva (Javier Bardem). Ostatní však budou navýsost spokojeni. Bond totiž tentokrát není tak vážným a umí si i perfektně zahláškovat. Navíc divákům nabízí zajímavý scénář, perfektní obsazení, střih, kameru, hudbu, nádherné lokace, šarmantní bondgirl, luxusní auta a důstojný konec pro Daniela Craiga, po kterém bychom se vůbec nezlobili, kdyby sérii nadobro opustil.

Hodnocení: 90%

Text: Jan Kocián

Foto: Forum Film

Recenze: Deadpool – eRkový komiksový film, který má koule - 90%